ŠPRINT JUNIORI Curitiba, Brazília

Tieto aktuality su písane vo forme denníka, ktoré nám posiela Róbert Petriska (reprezentačný tréner juniorov) z Brazílie.

Róbert Petriska | 10.09.2001 00:00:00

01.09.2001 00:08

Teraz momentálne je tu 19.00 hod, teda je 5hod. posun.
Ako som sa obával, že tu bude zima tak je tu dnes mimoriadne teplo cca 30 stupňov, ale včera vraj boli silné dažde. Ďalšia predpoveď je otázna, sú tu vraj časté zmeny aj zo dňa na deň.

K trati: Je pomerne dobrá, ale bližšie sa s ňou zoznámime až zajtra, snažíme sa o vyrovnanie časového posunu a preto ešte netrénujeme až zajtra sa ideme povoziť. Ubytovanie pomerne dobré, strava veľmi dobrá, ale orientácia medzi domorodcami strašná, bez portugalčiny sme stratení, ale máme svojho sprievodcu ktorý sa snaží. Na začiatok všetko, okrem nás sú tu ešte Austrália, Argentína a Angličania, chystá sa aj Bolívia, Guatemala a Portoriko, takže budeme mať súperov spolu z 53 krajín.

P.S. Sú tu zlé zástrčky, nemôžeme lepiť pádla, nedá sa telefonovať a nemôžeme zameniť peniaze ani v hotely, dá sa povedať že tu funguje všetko ako v Mexiku alebo na Kube, ale to len tak.

02.09.2001 18:01

Po troch dňoch aklimatizácie je stav našich pretekárov dobrý, nikto nemá problémy aj napriek tomu že je tu výborná strava a trochu sa prepchávajú, hlavne mladému Györimu chutí jesť, absolvovali sme prvý rozjaďovací tréning na trati po jednotlivých kategóriách - teda K4, K2 chlapci a k2 dievčatá, začínajú si zvykať na lode, ktoré sme si sem poslali, čakajú nás prvé ostré tréningy a na tie sa musia pripraviť, tie môžu byť najväčším problémom.

Dnes prišli už ďalší - Nemci, Česi, Litva ..., zatiaľ bez Poliakov, Rumunov, Bulharov, Rusov Maďarov a ďalšie silné krajiny, ktoré patria medzi našich veľkých súperov.

Včera sme mali jednu tréningovú fázu na vode a druhú sme venovali nákupom a prechádzkam po dvoch veľkých obchodoch.

Oproti predpovediam, ktoré som mal pred odjazdom, je tu veľmi teplo a vlhko, snažíme sa tomu brániť, dúfam že si zvykneme, do štartu mame ešte 5 dní.

05.09.2001 01:56

Sme tu piaty deň, kedy by sa mala prejaviť aklimatizačná kríza a je tomu aj tak, u niektorých pretekárov sa prejavujú bolesti hlavy a malé zápaly hrdla, ktoré sú prejavom veľkého tepla a pitia studených nápojov, 3.9. teplota kulminovala a dosahovala na slnku až 39 stupňov, doobeda sme mali prvý tempový tréning na trati a poobede volne vyjazdenie na trati K1 chlapci a K2 dievčatá, dnes teda 4.9. sme opakovali tréning na trati v ostrom traťovom tempe, najlepšie sa darilo zvládnuť max. záťaž na vode dievčatám, ktoré dosahovali dobre časy, chlapci na K4 a K2 sa približovali priemerným časom v domácich podmienkach, nie je to najhoršia predpoveď, poobede sme mali voľno a výlet po miestnych pamiatkach..., únava a krízový deň sa prejavil a naša aktivita dnes skončila dobrou večerou.

Ešte predtým som si išiel zajazdiť na vodu, bol to pekný deň, ale už začalo pofukovať, ale keď som prišiel na trať naše stany boli odfúknuté silným vetrom do vody, našťastie naše lode boli uviazane na stojanoch a tak sa im nič nestalo, prihnal sa veľký víchor a strhol čo sa dalo, skoro všetky stany boli na zemi a nikto si nevedel rady čo ďalej, ani pán prezident ICF Feldhoff sa nezmohol na nič iba panicky behal po brehu a usmieval sa.

Na zajtra je hlásené zhoršenie počasia takže využijeme nabalené teplé veci. Inak je všetko v poriadku a zajtra sa chystáme na posledný silný tréning, váženie lodi a zahajovací ceremoniál. Prišli už skoro všetci zahraničný účastníci okrem Rusov a Rumunov ktorí majú prísť dnes v noci.

06.09.2001 13:52

Je 7. deň, čas pokročil a prišla štartová horúčka, ale s ňou aj zmena počasia, ktorá bola hlásená. Ochladilo sa a dnes bude iba 19 stupňov, vietor a dážď, presne také počasie ako sa predpokladá, ale tá zmena je ostrá (bolo 30-35 stupňov) a už sa prejavuje aj odozva v podobe prechladnutia. Športovci s trénerom Mrvom odišli na trať a ja som ostal v hotely na poradu, ktorá je bola 10:00 hod.

Zatiaľ je na počudovanie všetko po technickej stránke v poriadku, brazílčania neuveriteľne makajú, je vidno že chcú uspieť hlavne po organizačnej stránke. Na trati už sú zabudovane aj štartovacie bloky, ktoré tu boli najväčším problémom, zatiaľ ešte neboli testované (možno dnes). Po včerajšom vetre, pri ktorom nám odfúklo stany, brazílčania robili asi celú noc a na druhý deň bolo všetko akoby sa nič nestalo. Čo sa týka pracovitosti je to ako v Japonsku na MSJ 1995. Zatiaľ tu niet vážnejších problémov, uvidíme ako to bude počas pretekov.

Včera večer nás odviezli na zahájenie do peknej sklenenej budovy (miestna opera), kde bolo slávnostné zahájenie, všetko bolo opäť perfektne zorganizované, program bol ako tak až pokiaľ nenabehla klasická brazílska skupina s bubnami a pochopiteľne s typicky oblečenými tanečnicami a v tom momente zaznela SAMBA a športovcom nebolo treba viac, všetci nabehli pred pódium a tancovali v rytme samby. Po 10 minútach už boli všetci na javisku, aj s konzervatívnymi Nemcami. Tancovali a fotili sa s tanečnicami, ktoré boli pochopiteľne iba ľahko oblečene, celý večer bol ukončený neuveriteľnou večerou, odviezlo nás asi 10 autobusov do lepšej časti mesta, všetci účastníci boli posadení do jednej miestnosti (asi 300 ľudí) a za 20 minút sme boli všetci obslúžení, je tu zaujímavá obsluha, medzi stolmi neúnavne pendlovalo asi 20 čašníkov, ktorí nám vnucovali rôzne dobroty. O 21.30 sme sa prví postavili spolu s Maďarmi smerom k autobusom, pravdepodobne by sme tam sedeli aj dlhšie lebo opäť začala hrať hudba a to viac v Brazílii netreba na dobru zábavu.

K pretekom:
Už sú tu všetky krajiny. Je tu 36 krajín (zatiaľ), niektoré krajiny nakoniec asi odmietli pozvanie ne preteky. Ale nakoniec môžete sledovať všetko už na internete, je tam štartovná listina a budú aj priebežné výsledky. Naše štarty sa nebudú na štartovej listine meniť, všetko ostáva ako bolo nahlásené a neboli ani vážnejšie problémy k zmenám.

07.09.2001 03:42

Dnes večer bola porada vedúcich družstiev. Svoj prejav mal najskôr prezident ICF Mr. Feldhoff, všetkých privítal a upozornil na nové zmeny alebo fakty v kanoistike i v slalome, ktoré nás čakajú (ako federáciu) od októbra , kedy zmeny budú schválené výborom ICF. Ide hlavne o schválenie počtu pretekárov v kanoistike na OH a to z počtu 250 na 350 a v slalome zo 75 na 100. Upozornil na ohrozenie disciplíny C2 v slalome, ktorej existencia po OH v Pekingu je otázna.

Porada prebiehala v duchu pohody bez problémov, najväčším nedostatkom, ktorý sa riešil bola doprava, ktorá od včerajška nadobudla formu chaosu. Zmenila sa dopravná spoločnosť a usporiadatelia nepochopili zmysel cestovného poriadku autobusov, ktorý by mali chodiť v kuse v určitých intervaloch aby sa na trať a na stravu nemuselo chodiť hromadne ale tak ako každý potrebuje podľa štartu, ale už je všetko O.K. Dnes by to malo byť bez problémov, ak áno bude to mať väčšie následky na pretek, lebo sa dohodlo keď sa športovec omešká z dôvodu dopravy bude sa čakať, alebo sa štart vynechá, čo by znamenalo chaos. Dnes sa na doobedňajšom tréningu skúšali štartovacie zariadenia. Bolo chladno, 17 stupňov, oproti 39 stupňom na slnku pred dvoma dňami, je to pekná zmena. Poobede sme mali voľno. Ja som bol na trati. Dostali sme nový program odchodu autobusov, trénovali už iba tie krajiny čo prišli posledné na miesto, ako Canada, Rumuni, Rusi, Litva aj Česi. Bolo ozaj chladno a veterno a neriskovali sme prípadné ochorenie. Po večere sme mali poradu kde sme sa dohodli na odchodoch na závodisko po skupinách a zvolili závodnú taktiku, čiže všetko naplno a všetko postúpiť buď priamo do finále alebo do semifinále. Takže dobru noc, alebo dobre ránko.

08.09.2001 04:11

Dnešný deň bolo cítiť že posádka K4 a dievčatá K2 boli značne nervózne, ako sa obyčajne stáva pred prvým štartom. Dá sa povedať že štart nezvládli psychicky ani takticky, ale je predpoklad, že po dnešnej porade s pretekármi sa každý bude sústrediť na SF jazdy, predvedú výkony na ktoré majú a zbavia sa nervozity. Posádka K4 mala dôvod na nervozitu, lebo štartovali tento rok prvý krát na medzinárodnej vode. Ale ako mladý Györi po 500 metrovej trati povedal: "Už som sa to naučil." a zajtra chce predviesť veľmi dobrú jazdu. Dievčatá sa už vyrovnali so svojimi chybami a sú odhodlane zajtra bojovať a chcú dokázať, že výsledok na MR v Bochume nebol iba náhoda. Na prekvapenie, na dráhe po týždni pustoty zavládla panika a veľká súťažná atmosféra. Okolo brehu sa zbehlo ľudí ako keby sa mal hrať futbal. Aj komentátor bol zrejme profesionál z futbalu, lebo už z rozjazd spravil boj o nervy a to hlavne pre divákov. Na K1 500 vyhral rozjazdu brazílsky pretekár a davy ľudí skandovali ako keby už bol majster sveta (zrejme diváci kanoistike nerozumejú a nevedia o čo ide), ale aj tak atmosféra bola fantastická a pre nás v kanoistike vzdialená. Diváci sa vedeli baviť a komentátor vedel komentovať aj napriek tomu že teplota neprekročila 15 stupňov a fúkal chladný vietor.

09.09.2001 03:03

Prvá najlepšia správa je že chalani na K2 1000 metrov získali bronzovú medailu po ťažkom boji s najväčšími súpermi ale aj silným vetrom. Prvý skončili Maďari, potom Argentínčania, a to časom 3:51,684, čo je na 1000 metrov K2 nevídané. Taký dlhý kilometer ešte nikdy nešli, ale im to trochu vyhovovalo lebo sú viac na dlhšiu trať.

K4 1000 aj keď papierovo nemali na popredne miesta získali veľmi pekné šieste miesto, vyhrali Rusi pred Španielmi a Nemcami.

K2 1000 dievčatá skončili na dobrom 7.mieste aj keď zo SF postupovali predposledným postupovým miesto, boli tretie v SF.

K1 1000 Mrázik bol v SF a skončil na 5.mieste, bola to jeho doplnková disciplína. Zajtra, teda dnes nás čakajú SF jazdy v K2 500 chlapci a K2 500m dievčatá, K4 500m postúpila priamo z rozjazdy do F druhým miestom a 5.najlepším časom. Takže zajtra môžeme bojovať ešte v troch finálových jazdách, keď všetko pôjde podľa predpokladov. Športovci sú všetci v poriadku a sú pripravený na zajtrajšie boje.

10.09.2001 19:11

Posledné správy z MSJ Brazília.
Včera sa skončili 9. MS juniorov finálovými jazdami na 500m. Neboli už tak úspešne ako v sobotu, ale aj tak boli hodnotné. Na 500m K2 sa chlapci neprebojovali do F a skončili v malom F na 2.mieste. V noci mal Martinek žalúdočné ťažkosti a nespal celu noc a bolo to cítiť aj v SF jazde kde mali vylosovanie ideálne na postup. 500m je pre nich zakliata trat.

K4 500m skončila na peknom 7.mieste a ich jazda nemala chybu, konkurencia ich však ďalej nepustila ako na 7.miesto, po minulom roku je to posun, nakoľko na ME juniorov sa nedostali ani do F.

Milo prekvapila aj dvojica K2 500m dievčatá, ktoré obsadili po riskantnej jazde 7.miesto. Išli taktikou buď všetko, alebo nič, do 300m boli ešte na 3.mieste, sú to mladé dievčatá, ktoré ostávajú v družstve aj na budúci rok a môžu sa ešte presadiť.

Včera sa MSJ skončili trochu od veci slávnostným ceremoniálom, ktorý už nemal tu hodnotu ako otvárací. Športovci absolvovali záverečnú party, ktorá skončila pre naše farby tiež úspešne, všetci športovci prežili, ideme práve na obed a o 16.30 miestneho času odchádzame na letisko, odlet o 19.30 smer Paríž - Viedeň. Zajtra večer sa už budeme tešiť nášmu starému kontinentu, ako sa hovorí všade dobre doma najlepšie.

vysvetlivky:
F = finálová jazda, SF = semifinálová jazda, R, H = rozjazda,
MR = medzinárodná regata, MSJ = majstrovstvá sveta juniorov, MS, ME = majstrovstvá sveta, Európy

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
ŠPRINT JUNIORI Curitiba, Brazília“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.