Správa I.Svetový pohár seniorov Poznaň 6.- 8.5.2011

Na I. Svetový pohár sa cestovalo priamo z 1. Kvalifikačného preteku v Račiciach dvoma mikrobusmi(MB Vito Dukla TN a MB Sprinter SZRK) a vlekom. Presun na miesto konania prebehol bez komplikácií, ubytovaní sme boli v hoteli Polonez, blízko centra mesta, vzdialeného asi 10-15minut od kanála. Počasie bolo našťastie podstatne lepšie, ako bolo v Račiciach. Oteplovalo sa zo dňa na deň, len intenzita a smer vetra sa sústavne menil. Nominovaní boli pretekári do 23 rokov a Peter Gelle, ktorý si tieto preteky vybral ako test pred Svetovými pohármi v Račiciach a Duisburgu. Na pretekoch sa zúčastnilo 38 krajín. Napriek tomu, že sa v niektorých kategóriách nezišla celá špička z minulého roka, nechýbala kvalita. Náročný program prvého dňa dal zabrať hlavne pretekárom, čo sa prihlásili na trate 1000m a 500m. V tento deň prebehli všetky rozjazdy a semifinále na týchto tratiach. Nasledujúci deň sa konali finále na trati 1000m a v poobedných hodinách rozjazdy a semifinále na 200m trati. Tretí a záverečný deň boli na programe finále na 200m, 500m a 5000m.

SZRK/rk | 13.05.2011 20:43:44

K1 1000m Peter Gelle. Po rozjazde sa kvalifikoval do semifinále, keď porazil aj Tima Brabantsa, skončil druhý, hneď za Bielorusom Jureňom a postúpil do finále A. Po nevydarenom preteku na 1000m trati v Račiciach získal vďaka tomuto štartu opäť sebadôveru. Vo finále na ďalší deň sa mu žiaľ nepodarilo zopakovať svoj výkon zo semifinále a skončil deviaty.

C1 1000m Matej Rusnák. Po sľubne vyvíjajúcej sa rozjazde, kde skončil tesne tretí, postúpil do semifinále. Túto jazdu žiaľ nezvládol, skončil šiesty a kvalifikoval sa do finále B. V B finále pretekal Matej opäť veľmi sebavedomo, keď sa ujal vedenia už v prvej polovici trate. Vedenie udržal až do posledných metrov a len v úplnom závere ho predbehol pretekár Kazachstanu.

K2 1000m Krajčovič-Jakubík. Rozjazdu táto novozostavená posádka zvládla veľmi dobre a postúpila do semifinále. Tu po vynikajúcom výkone, keď sa od úvodných metrov držala na postupovej pozícii, v závere odolala aj útoku poľskej posádky a skončila nakoniec tretia, čo znamenalo postup do finále A. Finále chlapci rozbehli v optimálnom tempe, držali sa na 4-5 pozícii, škoda, že niekoľko desiatok metrov pred cieľom trochu zaváhali a skončili na 7. mieste, čo je aj tak výborný výsledok.

K4 1000m Viszlay-Klučár-Divinec-Beňo. Tiež nová posádka, prežila krst ohňom. Po rozjazde, keď ich výkon nebol na úrovni ich možností sa v semifinále veľmi snažili svoj výkon vylepšiť, čo sa im aj podarilo, ale na finále to žiaľ nestačilo. Skončili na prvom nepostupovom mieste.

K1 500m Peter Gelle. Rozjazdy na 500m začínali približne hodinu po semifinále na 1000m. Peter sa snažil bezpečne postúpiť do ďalších jázd a zároveň ušetriť trochu energie. V semifinále nezostal nič dlžný svojmu postaveniu vicemajstra sveta na tejto trati a víťazstvom v jazde sa kvalifikoval do finále. Vo finále bojovali o medaile hlavne štyri lode, minuloročný majster sveta Švéd Gusstaffson, Peter, Bulhar Kirchev a Francúz Carre. Peter skončil nakoniec opäť druhý, tak ako na minuloročných MS, čo bolo výborné a získali sme prvú medailu.

K1 500m Miroslav Zaťko. Debut na seniorskom SP zvládol dobre a postúpil do semifinále. V semifinále to veľmi dlho vyzeralo na postup do finále, nepodarilo sa mu však udržať rýchlosť posledných 80-90 metrov pred cieľom a skončil žiaľ až siedmy, čo nestačilo ani na finále B. Je to škoda, preteky mal výborne rozbehnuté. Má však sľubnú budúcnosť.

C1 500m Matej Rusnák. Matej bol silno frustrovaný z neúspechu na jeho prioritnej disciplíne 1000m, čo sa prenieslo aj na polovičnú trať. Nebol vo svojej koži a po siedmom mieste v semifinále sa do finále nekvalifikoval.

K2 500m Krajčovič-Jakubík. Táto dvojica súperov nešetrila ani na polovičnej trati. Napriek nízkemu veku Mareka Krajčoviča si počína ako skúsený pretekár a je veľmi obdivuhodné, že psychický tlak z prvých pretekov medzi seniormi naňho nijak nedolieha. Rozjazdu absolvovali s prehľadom, zo semifinále tiež postúpili s prehľadom z tretieho miesta, veľmi tesne za druhou posádkou. Vo finále skončili na opäť výbornom 6. mieste.

K1 200m Gelle, Divinec. Obaja naši pretekári na tejto trati postúpili do semifinále, avšak ani jednému sa nepodarilo kvalifikovať do bojov vo finále A, ani B. V Petrovom prípade išlo o celkovú vyčerpanosť z náročného programu, v Andrejovom, o nedostatok skúseností na tejto trati.

K2 200m Zaťko-Beňo. Opäť novovytvorená dvojica, nikdy predtým spolu nesedeli v lodi ani na tréningu. Vysporiadali sa s touto situáciou veľmi dobre. Nevyhli sa síce chybičkám v jazdách, no ich výkon sa z jazdy na jazdu zlepšoval a vo finále B skončili nakoniec druhí. Táto posádka by mohla mať tiež veľmi sľubnú perspektívu v kategórii do 23 rokov.

C1 5000m Matej Rusnák. Matej získal druhú medailu na tomto pohári pre Slovensko. Predviedol veľmi bojovný a sústredený výkon, výborne sa vyrovnal so všetkým nástrahami trate a nepriazňami okolností a odmenou mu bol zisk striebornej medaile, keď nad jeho sily bol len Ukrajinec Šemetila.

Vzhľadom k rozsahu výpravy a zámeru a skutočnosti, že to boli prvé medzinárodné preteky tejto sezóny pokladám vystúpenie našich športovcov za úspešné. Do pokračujúcej sezóny nám bezpečne napovedali, akým smerom by sa mali jednotlivý pretekári uberať. Bude už záležať len od nás, realizačného tímu, aké podmienky im vytvoríme a od pretekárov ako to využijú pre zlepšovanie svojich výkonov.

Trenčín 09.05.2011

Mgr.Rastislava Kužel

Vedúci výpravy

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Správa I.Svetový pohár seniorov Poznaň 6.- 8.5.2011“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
KP veslári, Zemník, Bratislava (uzavretá trať)
13.04.2024
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.