SOV už má nominačné kritériá pre OH 2008.

Slovenskí športovci už poznajú nominačné kritériá na olympijské hry 2008 do Pekingu, ktoré schválilo 33. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru. Slovenské kvalifikačné kritériá sú samostatne vypísané pre každý olympijský šport a vychádzajú z kritérií jednotlivých medzinárodných federácií. S výnimkou atletiky a plávania, kde je potrebné splniť predpísaný výkon, v ostatných športoch je stanovený limit pretekárov na základe nominačných súťaží či rebríčkov.

SITA, pp, lb, ru | 30.04.2007 14:39:35

Predstavitelia Slovenského olympijského výboru by chceli, aby sa v Pekingu predstavilo viac športovcov ako v roku 2004 v Aténach. V Grécku štartovalo 65 Slovákov. Podľa informácie podpredsedu SOV a šéfa štábu SOV Peking 2008 Vladimíra Millera si doteraz miestenky na OH 2008 vybojovalo šesť Slovákov, všetko športoví strelci (Gönci, Filipovič, Štefečeková, D. Barteková, Kopp, Varga). "Splnenie nominačných kritérií znamená, že športovec je vo svetovej špičke. Už v minulosti sa osvedčila prax prijatia samostatných nominačných kritérií pre jednotlivé športy. Naším cieľom je, aby slovenskí športovci získali v Pekingu šesť medailí. Je to ambiciózny, ale reálny cieľ," uviedol vo svojej správe o prípravách slovenského olympijského tímu Vladimír Miller. Na základe doterajších výsledkov sa dve medaily očakávajú od vodných slalomárov a strelcov, po jednej od rýchlostných kanoistov a vzpieračov. Predstavitelia SOV by chceli v Pekingu štrnásť umiestnení do 8. miesta (1x atletika, 1x cyklistika, 1x džudo, 1x plávanie, 1x tenis, 1x vzpieranie, 2x rýchlostná kanoistika, 3x streľba, 3x vodný slalom).

SOV sa prostredníctvom projektu Olympijského tímu Peking 2008 snaží pre najlepších športovcov vytvoriť predpoklady pre medailové umiestnenie, či umiestnenia do 6. miesta. Do tímu Elite je v súčasnosti zaradených 18 športovcov, po VZ doňho pribudne aj strelec Erik Varga.

Slovensko bude mať podobne ako na predchádzajúcich OH aj v Pekingu vlastný olympijský dom, ktorý bude mať plochu 150 štvorcových metrov, bude v centre mesta pri hoteli členov MOV.

Na sobotňajšom VZ SOV v hoteli Holiday Inn sa novým individuálnym členom SOV stala Mária Jasenčáková, šéfka dozornej rady SOV. Novým členom výkonného výboru SOV je Jozef Gönci, ktorého delegáti schválili ako zástupcu komisie športovcov namiesto Karin Cílekovej-Habšudovej. Gönci zároveň stratil miesto v dozornej rade, kde za neho zasadne Juraj Sanitra.

Predseda SOV František Chmelár vo svojej správe pripomenul, že šanca na účasť tímu na OH 2008 je malá a okruh adeptov na medailu úzky. Podľa Chmelára je na Slovensku nedostatok športových talentov. Za posledné obdobie sa zlepšila spolupráca SOV s médiami, kvalitatívny a kvantitatívny pokrok nastal v oblasti marketingu. Chmelár vyzdvihol vyrovnaný rozpočet, pripomenul však, že v ekonomike sú rezervy. SOV sa v posledných týždňoch snažil ovplyvniť aj pripravovaný zákon o športe. "Radšej žiaden zákon ako zlý zákon. Je ľahšie prejsť Afganistanom ako džungľou ekonomicko-politických záujmov v športe. Chceme sa priblížiť podmienkam v športe aké sú v okolitých krajinách," uviedol vo svojom príhovore František Chmelár.

Predseda komisie talentovanej mládeže SOV Jozef Bazálik vo svojej správe skonštatoval, že terajšia úroveň mládežníckych športovcov nedáva veľkú nádej, že terajšia generácia olympionikov bude mať dôstojných nástupcov. "Chýba mnoho vecí, ktoré sú príčinou, že výsledky sú slabšie. V krajine je vysoký počet útvarov talentovanej mládeže, ale nie sú dobre nastavené kritériá na zaraďovanie do útvarov," uviedol Jozef Bazálik.

Jedným z hlavných bodov VZ bola správa o plnení rozpočtu za uplynulý rok a návrh nového na rok 2007. Hospodárenie v minulom roku bolo vyrovnané (46 506 713 Sk). Na rok 2007 má SOV mierne prebytkový rozpočet, príjmy sa očakávajú vo výške 44,349 mil. Sk, celkové výdaje by mali byť 42,349 mil. Sk. V rezervnom fonde smerom do budúcnosti by tak mali ostať 2 milióny. "Chceme vytvoriť nejakú rezervu pre rok 2008, ktorý bude olympijským," vysvetlil generálny sekretár SOV Jozef Liba.

VZ sa zaoberalo aj prípravou projektu Vancouver 2010, ako aj projektu juniorského olympijského tímu s perspektívou pre roky 2012 a 2014.

Rok 2007 je rokom 15. výročia vzniku SOV. Celá druhá polovica roka sa bude preto niesť v znamení osláv tohto jubilea.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
SOV už má nominačné kritériá pre OH 2008.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
M-SR dlhé trate
04.05.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.