SOV predstavil nový projekt Juniorský olympijský tím, zastrešuje 21 mladých talentov

Slovenský olympijský výbor (SOV) predstavil nový projekt Juniorský olympijský tím (JOT), ktorý združuje 21 výsledkovo medzinárodne najúspešnejších mládežníckych športovcov za uplynulých 12 mesiacov.

SITA, ds;vpu | 26.10.2017 17:51:45

V rámci neho počas roka rozdá 50 000 eur, pričom každému účastníkovi poskytne mesačné štipendium vo výške 200 eur. Popri grantovom programe "Ukáž sa!", ktorý je zameraný na podporu mládeže vo veku od 12 do 18 rokov, SOV spúšťa ďalšiu formu podpory talentovaných športovcov.

"Už od svojho zvolenia do funkcie prezidenta SOV som niekoľkokrát pripomenul, že našou prioritou musí byť podpora športovcov, najmä olympionikov. Aby sme si však vychovali novú generáciu úspešných slovenských reprezentantov, je nevyhnutné podchytiť si už dnes mládežníckych športovcov, ktorí preukazujú svoj talent a majú za sebou výsledky. Som presvedčený, že utvorením Juniorského olympijského tímu sa nám to podarilo," vyjadril sa prezident SOV Anton Siekel.

Každý slovenský zväz olympijského športu mohol do JOT navrhnúť maximálne dvoch športovcov. Kandidátov bolo celkovo 46. Všetkých navrhnutých uchádzačov posúdilo najprv športové oddelenie a potom športová rada SOV, ktorá vybrala 21 veľmi perspektívnych mladých športovcov z letných aj zimných odvetví. V jednom prípade ide o dvojicu - konkrétne o veslárov Adama Štiffela s Jakubom Popelkom. V menoslove je 11 dievčat a 10 chlapcov. Medzi nimi nechýba plavec Adam Černek, či dvojnásobná dorastenecká majsterka Európy v boxe Jessica Triebeľová.

Cieľom JOT je podporovať mladých športovcov v dorasteneckom či juniorskom veku v rozvoji ich športovej kariéry a utvoriť im na to vhodné podmienky. To kvituje aj ambasádorka projektu úspešná slovenská kanoistka Jana Dukátová. "Keď som prechádzala od juniorov k seniorom, takýto projekt neexistoval. Vtedy však fungoval program Olympijská solidarita Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Uchádzala som sa o podporu a vyšlo mi to. Peniaze boli pre mňa veľkou podporou, keďže som od štátu veľa financií nedostala. Dôležitejšie to však pre mňa bolo v zmysle motivácie, ´nakoplo´ ma to do tvrdšieho tréningu a motivovalo ma aj to, že som zrazu stála vedľa veľkých športovcov. Chvíľu však trvá, kým sa človek medzi seniormi presadí,“ povedala úradujúca vicemajsterka sveta v kategórii K1.

V podobnom zmysle sa vyjadril aj úspešný slovenský triatlonista Richard Varga: "Rovnako ako Janka som tiež mal podporu z projektu Olympijská solidarita MOV. Bola to najmä psychická motivácia, že môžem niečo znamenať vo svete. V junioroch ma podporoval najmä klub, rodičia by mi triatlon nedokázali finančne pokryť.“

Zoznam členov Juniorského olympijského tímu (do 1. novembra 2017):
Kristína Jesenská (triatlon), Gabriela Gajanová, Andrej Paulíny (atletika), Jessica Triebeľová (box), Samuel Jaroš (snoubording), Matúš Jedinák (rýchlostná kanoistika), Eliška Mintálová (vodný slalom), Nina Geršiová, Denis Turac (džudo), Matúš Štoček (cestná cyklistika), Vanesa Hocková (športová streľba), Tatiana Kukuľková (stolný tenis), Nikola Seničová (vzpieranie), Lucia Halušková (ľadový hokej), Mia Tarcalová (bedminton), Adam Černek (plávanie), Samuel Revúcky (zjazdové lyžovanie), Adam Štiffel, Jakub Popelka (veslovanie), Zsuzsanna Molnár (zápasenie), Jozef Hušla (sánkovanie)

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
SOV predstavil nový projekt Juniorský olympijský tím, zastrešuje 21 mladých talentov“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.