Slovenský štvorkajak víťazne.

1. kolo SP v rýchlostnej kanoistike v Račiciach - sobota - súhrn.

SITA, ds, de | 19.06.2004 21:55:35

Elitný slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Bača suverénne zvíťazil v sobotňajších pretekoch K4 na 1000 m v rámci 1. kola Svetového pohára v českých Račiciach. Majstri sveta na 500 i 1000 m z posledných dvoch šampionátov dosiahli v generálke na augustové olympijské hry v Aténach na 1000 m víťazný čas 2:55,03 min a s náskokom 1,87 s triumfovali pred posádkou Nemecka. Tretí skončili domáci Česi. "Chlapci už v predpoludňajších rozjazdách ukázali, že sú v pohode. Vo finále boli úplne suverénni. Už po 200 metroch sa dostali do vedenia a v závere ešte vystupňovali tempo. Potenciálni súperi sa veľmi nechytali. Výsledný čas je veľmi dobrý, a to ešte nešli úplne nadoraz," komentoval z Račíc tréner Pavel Blaho. Komárňanský štvorkajak reprezentujúci farby ŠKP Bratislava dosiahol dokonca lepší čas ako vlani počas finále na svetovom šampionáte v americkom Gainesville. Vtedy sa tešili zo zlata vo výslednom čase 2:55,291. Treba však dodať, že druhí Nemci, ale ani ďalšie krajiny pripravujúce sa na vrchol sezóny v Aténach neobsadili Račice v úplne najsilnejšom zložení. Druhá slovenská posádka zložená z reprezentantov do 23 rokov Ladislav Belovič, Peter Likér, Pavol Maťaš a Tomáš Martínek skončila v A-finále časom 3:04,34 min na poslednom 9. mieste. "Môžem ich iba pochváliť. Výborným výkonom vyhrali semifinále. Škoda len, že vo finále to už nedokázali zopakovať. Bola to pre nich však cenná skúsenosť zo seniorských pretekov," dodal P. Blaho. V B-finále sa v disciplíne K2 predstavila slovenská dvojica Andrej Wiebauer, Juraj Tarr, ktorá obsadila druhú priečku za Kanaďanmi.

V Račiciach ladia formu na OH kanoisti z 33 krajín, ešte väčšia a kvalitnejšia účasť sa však očakáva na druhých

a záverečných pretekoch SP o týždeň v nemeckom Duisburgu, kde bude "zlatý" slovenský štvorkajak chýbať. Predstavia sa tam však ďalší traja slovenskí olympionici - Róbert Erban (K1 - 1000 m), Martin Chorváth (K1 - 500 m) a Marián Ostrčil (C1 - 500 m). SP na kanáli v Račiciach pokračuje v nedeľu, keď sú na programe rozjazdy, semifinále a finále na 500 m trati.

Výsledky z Račíc - A-finále na 1000 m - súhrn:

MUŽI / K4

1. Slovensko (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača) 2:55,03 min, 2. Nemecko (Andreas Ihle, Mark Zabel, Björn Bach, Stefan Ulm) 2:56,90, 3. Česko (Pavel Holubář, Jiří Polívka, Jan Souček, Jan Andrlík) 2:57,40,...9. Slovensko II (Ladislav Belovič, Peter Likér, Pavol Maťaš, Tomáš Martínek) 3:04,34

K1 / víťazi - 1. Adam van Koeverden (Kan.) 3:25,84

K2 - 1. Eirik Larsen, Nils Olav Fjeldheim (Nór.) 3:09,38

B-finále: 1. Steven Jorens, Richard Dober jr. (Kan.) 3:19,38, 2. Andrej Wiebauer, Juraj Tarr (SR) 3:20,54

C1 - 1. Martin Doktor (ČR) 3:50,04

C2 - 1. Maxime Boilard, Dmitri Joukovski (Kan.) 3:33,47

C4 - 1. Kanada (Tamas Budai, Mark Oldershaw, Ian Mortimer, Thomas Hall) 3:23,20