Slovenský štvorkajak v lepšej forme ako vlani.

M. Riszdorfer: "Ideme v každom tréningu naplno, viac sa už jednoducho nedá".

SITA, zs, bg | 29.03.2004 17:40:30

Členovia slovenského zlatého štvorkajaka Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Bača majú za sebou už päť týždňov tvrdej prípravy na blížiacu sa sezónu v olympijskom komplexe v Chula Vista na juhu USA vzdialenom niekoľko kilometrov od mexických hraníc. "Už sa začal psychologický boj. Maďari nám posielajú odkazy z Austrálie, Nemci z talianskej Sabaudie, my sa však ničím nenechávame rozptyľovať, ideme podľa nášho v minulosti tu odtrénovaného a stále vylepšovaného a skvalitňovaného modelu športovej prípravy, v ktorom zohľadňujeme aj aktuálne pocity už skúsených športovcov," informoval agentúru SITA tréner Pavol Blaho. "Máme svoj vopred pripravený plán a trénujeme podľa neho. Informácie zvonka registrujeme, ale nevzrušujú nás. Ideme v každom tréningu naplno, viac sa už jednoducho nedá," doplnil ho Michal Riszdorfer. "Nemáme síce jazyk ako mával Muhammad Ali, ale pozdravujeme našich súperov a sme radi, že s nami počítajú. Sústreďujeme sa len na dosiahnutie nášho cieľa - dostať sa pod magickú hranicu dve minúty päťdesiat sekúnd na jeden kilometer," uzavrel debatu na tému mediálnych vyhlásení najvážnejších súperov Pavel Blaho.

V Chula Vista praje všetkým športovcom príjemné slnečné počasie. Aj vďaka nemu majú slovenskí reprezentanti v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi v tréningu mierny náskok. "Máme za sebou viac tréningových dní, odtrénovaný väčší objem, najazdených viac kilometrov na vode vo vyššom tempe. Väčší dôraz pritom kladieme na upevnenie správnej techniky pádlovania," upresnil P. Blaho.

K tomu si Komárňania pridávajú aj tvrdú atletickú prípravu s pravidelnými testami na tartanovej dráhe a neodmysliteľná je aj posilňovňa. Každý utorok majú merané tréningy na vode, kde absolvujú 4x2 km v K1. Minulý týždeň dostali zabrať v testoch na 500 a 1000 m, tieto úseky jazdili s krátkymi oddychovými intervalmi. Často sa stane, že sa počas tréningu na vode k nim niekto pridá a skupina narastie na 6-7 kajakárov. "Niekedy to chlapcov aj hnevá, pretože v polovici tréningu sa na nich niekto nalepí, nasadí pekelné tempo, asi preto, aby sa mohol pochváliť, že pádloval rýchlejšie ako majstri sveta, a potom odíde," pokračoval tréner slovenského štvorkajaka. Najkvalitnejším sparingom podľa jeho slov bol domáci reprezentant Rami Zur, ktorý na minuloročnom svetovom šampionáte v Gainesville na jazere Lanier skončil v K1 na 500 m štvrtý a vybojoval tak pre USA miestenku na olympijské hry do Atén. Ešte ju však bude musieť potvrdiť v domácej kvalifikácii.

"Teraz si všetci uvedomujeme, že skvelé podmienky v olympijskom tréningovom centre amerických športovcov môžeme využívať najmä vďaka našim úspechom v predchádzajúcich dvoch sezónach. Nebyť titulov majstrov sveta a súhlasu môjho priateľa Jerzyho Dziadkowiecza - kouča amerického kajakárskeho zväzu, nikdy by sme sa sem nedostali. Chlapci sa odvďačujú príkladnou tréningovou morálkou. Niekedy ich až ľutujem. Na očiach im vidím obrovskú únavu z vyčerpávajúcej monotónnej tréningovej záťaže, ale drú ďalej do úmoru. Vidina olympijského úspechu je u všetkých štyroch neobyčajne silná," zakončil Pavel Blaho. Jeho zverenci začali v Chula Vista posledný týždeň šesťtýždňového sústredenia.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slovenský štvorkajak v lepšej forme ako vlani.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.