Slovensko s jedným zlatom v desiatke najlepších.

Pavel Blaho: "Musím pochváliť všetkých, ktorí sa dostali do A-finále".

SITA, zs, bg | 21.08.2006 17:54:55

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike obsadili v medailovej bilancii na 35. majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede 9. miesto. Na minuloročnom svetovom šampionáte v chorvátskom Záhrebe získali dva vzácne kovy (striebra K4 na 1000 a 500 m), ale v hodnotení boli nižšie (13. miesto). Teraz si z juhu Maďarska priviezli iba jednu medailu, ale najjagavejšiu - zlato pre K4 na 500 m. Práve to ich posunulo medzi rebríčkovo desať najlepších krajín sveta. "Tieto ukazovatele zvyknú klamať. Spravodlivejšie by bolo bodové ohodnotenie každého umiestnenia. Samozrejme, že výsledok štvorkajaka ma teší. Rovnako musím pochváliť všetkých, ktorí sa dostali do A-finále," skomentoval výsledok slovenskej výpravy ústredný tréner slovenskej reprezentácie Pavel Blaho. Celkovo sa v priamych bojoch o medaily predstavilo 6 slovenských lodí. Okrem už spomínanej medailovej K4 na 500 m tá istá posádka v zostave Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Róbert Erban skončila na 1000 m piata, rovnakú pozíciu obsadili Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou v K2 žien na 200 m, Juraj Lipták, Ladislav Belovič, Tomáš Martinek a Erik Noskovič vo finále K4 mužov na 200 dopádlovali na 6. pozícii, Ľubomír Hagara s Danielom Biksadským na tej istej najkratšej neolympijskej trati v C2 skončili siedmi a Marián Ostrčil pri svojej premiére na majstrovstvách sveta v A-finále obsadil v C1 na 500 m ôsme miesto. "Najviac z finálových nemedailových výsledkov si cením umiestnenie štvorkajaka na tisícke a Mariána Ostrčila na päťstovke, pretože to bolo na olympijských tratiach. Škoda, že Kohlovej s Kmeťovou nevyšlo semifinále na päťstovke," zhrnul cenné výsledky kormidelník slovenských rýchlostných kanoistov. Tak trochu za očakávaním zaostala Marcela Erbanová, ktorá sa v K1 na 500 m nedostala ani do B-finále a Juraja Tarra s Andrejom Wiebauerom, ktorí po štvrtom mieste na majstrovstvách Európy v K2 na 1000 m mali ambície zabojovať o A-finále aj na MS. Na kilometri sa nedostali cez semifinále, na polovičnej trati v B-finále skončili predposlední.

Hviezdami szegedského šampionátu sa stali maďarské reprezentantky Katalin Kovácsová a Natasa Janicsová. Šesťkrát sa objavili na štarte - trikrát v K2 a trikrát boli súčasťou štvorkajaka - a v cieli sa zakaždým tešili z titulu majsteriek sveta. Zopakovali tak svoj výsledok z ME v Račiciach, kde sa im podaril rovnaký husársky kúsok. Maďarské kajakárky vyhrali v Szegede všetkých deväť disciplín a potvrdili tak svoju suverenitu. Za pozornosť ešte stoja štyri tituly ruských kanoistov.

V Maďarsku má rýchlostná kanoistika výsostné postavenie. To, že u južných susedov Slovenska patrí k najpopulárnejším športom, svedčia aj návštevy a atmosféra na pretekoch. Organizátori sa pochválili, že už v predpredajoch na sobotné a nedeľné finálové jazdy predali okolo 16 000 vstupeniek. Nakoniec sa na tribúnach tešilo zo zisku 12 zlatých, 2 strieborných a 4 bronzových medailí pre domácich po oba dni okolo 30 000 fantasticky povzbudzujúcich fanúšikov, ktorí tomto športu evidentne rozumejú.

Na budúci rok sa majstrovstvá sveta uskutočnia v nemeckom Duisburgu. Mali by sa uskutočniť od 8. do 12. augusta a budú mať zvláštnu príchuť v tom, že budú prvou šancou vybojovať si účasť na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu.