Slovenskí vrcholoví športovci pod prísnym dohľadom ADV SR.

V snahe o maximálne možné sledovanie pohybu vrcholových športovcov v súvislosti so zintenzívnením boja proti dopingu nastali od 1. januára 2008 v medzinárodnom meradle viaceré zmeny zakotvené v kódexe Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Aj špičkoví slovenskí športovci so štatútom reprezentanta preto musia Antidopingovému výboru SR (ADV SR) nahlásiť miesto svojho pobytu na obdobie troch mesiacov dopredu. "Športovec musí oznámiť, kde sa bude zdržiavať najbližšie tri mesiace a na každý deň musí určiť jednu hodinu pre prípad návštevy antidopingových komisárov," informoval o novinke generálny sekretár ADV SR Miroslav Motyčík. "Ak ho na nahlásenom mieste nenájdu, okamžite o tom informujú príslušnú národnú a medzinárodnú športovú federáciu. V prípade, že ho v priebehu 18 mesiacov nenájdu trikrát, alebo sa bude zdržiavať na inom mieste, môže dostať zákaz činnosti od 3 až do 18 mesiacov."

SITA, bg, mj | 24.01.2008 09:41:59

Do tohto monitorovacieho programu zaradil ADV SR približne 500 reprezentantov v individuálnych športoch a ďalšie desiatky v kolektívnych. "Vyplnené formuláre o mieste pobytu na najbližšie obdobie nám zatiaľ poslalo 288 športovcov z individuálnych športov, takže oznamovaciu povinnosť si zatiaľ splnila o čosi viac ako polovica oslovených."

Nižší počet odovzdaných monitorovacích formulárov pobytov športovca predstavitelia ADV SR nepovažujú momentálne za problém. "Keďže ide o novinku, objavujú sa rôzne technické komplikácie, najmä v kolektívnych športoch, ktoré musíme postupne riešiť," vysvetľoval viceprezident ADV SR Pavel Malovič. "Vezmite si napríklad hokejových reprezentantov: sú roztrúsení po celom svete, a preto chvíľu potrvá, kým celú vec zrealizujeme. Ide o technicky zložitú administratívu. Preto sme aj my v prvopočiatkoch tejto novinky benevolentnejší." Predstavitelia antidopingového výboru však upozornili, že postupne dôjde k sprísneniu režimu.

Podľa prezidenta ADV SR Jozefa Juráška sa momentálne pri zavádzaní monitorovacích formulárov pobytov športovca najlepšie spolupracuje so športovými zväzmi, ktoré budú mať zastúpenie na olympiáde v Pekingu. "Jednoznačne najlepšia kooperácia je so Slovenským zväzom rýchlostnej kanoistiky," pripomenul generálny sekretár ADV SR Miroslav Motyčík. V prípade, že problémy s niektorým športovým zväzom budú pretrvávať dlhšie obdobie, antidopingový výbor o tom bude informovať sekciu štátnej starostlivosti o šport na Ministerstve školstva SR a hrozí mu zníženie dotácií.

Predstavitelia ADV SR informovali aj o udeľovaní terapeutických výnimiek pre športovcov, ktorí trpia chorobami vyžadujúcimi užívanie liekov patriacich do zoznamu zakázaných látok. "Existujú dva druhy výnimiek - štandardná a skrátená. V prvom prípade ide väčšinou o závažné ochorenia, v druhom o civilizačné choroby. Vlani sme dostali 166 žiadostí o terapeutické výnimky a športovec ju môže dostať len po odobrení lekárom - špecialistom. Najkratšie výnimky sú na obdobie 3 až 6 týždňov, pri dlhodobých diagnózach ich udelíme na jeden, maximálne však na dva roky," vysvetľoval Miroslav Motyčík. Na Slovensku žiadajú o terapeutické výnimky predovšetkým športovci s respiračnými problémami, alergiami, astmou a oslabeným imunitným systémom. "Pri akejkoľvek zmene liečebnej terapie musí športovec okamžite požiadať o novú terapeutickú výnimku," prízvukoval Pavel Malovič.

Minulý rok vykonal ADV SR 84 dopingových kontrol a v rámci nich 726 testov, 571 súťažných a 155 mimosúťažných. Pozitívny bol iba jeden: na dostihovom mítingu 9. septembra v Bratislave neprešiel skúškou na alkohol klusácky vodič Branislav Blatnický. Od 1. januára 2008 nastala pri posudzovaní dopingových prehreškov zmena. Za previnenie na úrovni pozitívneho testu sa považuje napríklad už aj pokus o požitie zakázaných látok, odmietnutie odberu, nezákonné obchodovanie s podpornými látkami či navádzanie na doping.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slovenskí vrcholoví športovci pod prísnym dohľadom ADV SR.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.