Slovenská reprezentácia má pozastavené štátne príspevky.

Necelé dva roky pred Hrami XXIX. olympiády v Pekingu majú slovenskí reprezentanti pozastavené štátne príspevky určené na prípravu. Toto sa týka aj najúspešnejšieho slovenského olympijského športu vodného slalomu. V aktuálnom roku získali slovenskí vodní slalomári na vrcholných podujatiach dve zlaté medaily (Jana Dukátová na MS v Prahe a Elena Kaliská na ME vo francúzskom stredisku L´Argentiére La Bessée), tri strieborné (Michal Martikán na MS a ME a súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci na ME) a dve bronzové medaily (súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci a hliadka 3xC2 na MS). Takou bilanciou sa na Slovensku nemôže pochváliť žiadny iný olympijský šport. Slovenskí vodní slalomári po skončení sezóny absolvovali dovolenky a rekondičné sústredenia a od začiatku septembra začali s prípravou na mimoriadne dôležitú predolympijskú sezónu, v ktorej ich čaká kvalifikácia na OH do Pekingu. V tomto roku by mali absolvovať ešte kondičné sústredenie a najmä prípravu v novom areáli v Holandsku, kde postavili presnú kópiu pekinskej olympijskej trate. To však závisí od prísunu financií.

SITA, zs, bg | 13.09.2006 21:07:55

"Chcel by som v mene našich športovcov a ich realizačných družstiev poprosiť kompetentných o čo najrýchlejšie a najzodpovednejšie zaujatie stanoviska k financovaniu ich športovej prípravy," uvádza v liste pre médiá manažér reprezentačného družstva Slovenska Richard Galovič. "Mená našich športovcov Petra a Pavla Hochschornerovcov, Michala Martikána, Eleny Kaliskej, Juraja Minčíka či Jany Dukátovej sú široko známe nielen u nás, ale aj v zahraničí. Slovensko je svetovou kanoistickou veľmocou. Vodný slalom je jediný olympijský šport, v ktorom je Slovensko vo svetovom rebríčku dlhodobo na prvom mieste. Rozhodnutie Ministerstva školstva Slovenskej republiky o pozastavení štátnych príspevkov pre reprezentáciu a športovú prípravu najúspešnejších športovcov, či dokonca zníženie tejto štátnej podpory, veľmi významne ovplyvní dlhodobú konkurencieschopnosť športovcov a ich možnosti pripraviť sa na vrcholné podujatia tak, aby mohli aj ďalej úspešne reprezentovať Slovensko, získať olympijské medaily, potešiť svojich priaznivcov, zvýšiť národnú hrdosť a aj zahraničnú prestíž Slovenskej republiky. Úspory, ktoré sa takýmto opatrením dosiahnu, sú zanedbateľné, ale škody na dlhodobom budovaní najvyššej športovej výkonnosti nebude v budúcnosti možné dobehnúť žiadnou finančnou dotáciou. V dlhodobej príprave vrcholového športovca rozhoduje každý stratený deň a o úspechu a neúspechu aj malé detaily. Štátnu podporu si slovenskí najlepší športovci vybojovali svojimi výkonmi na olympijských hrách, majstrovstvách sveta a Európy a majú ju zmluvne garantovanú. Zasahovať takýmto spôsobom do zmluvných dohôd je preto aj právne spochybniteľné a pre športovcov vysoko demotivačné, keďže túto formu podpory vnímajú aj ako odmenu za predchádzajúce vynikajúce športové výsledky. Verím, že kompetentní urobia všetko pre to, aby najúspešnejší športovci Slovenska nemuseli meniť svoju dlhodobo naplánovanú športovú prípravu a takýmto spôsobom znižovať svoje šance na športový úspech," uzatvára v liste Richard

Finančné fakty o podpore športovej reprezentácie a rozvoji športových odvetví a projekte Podpora významných športovcov:

Celková ročná čiastka na všetky športy 272 136 000 Sk

Celková ročná čiastka na Kanoistiku na divokej vode 12 883 000 Sk

Celková ročná čiastka na podporu špičkových športovcov 36 100 000 Sk

Celková ročná čiastka na špičkových športovcov-kanoistov 11 500 000 Sk

Dotácia sa vypláca mesačne ako jedna dvanástina z celkovej čiastky. Momentálne je pozastavená, pričom sa uvažuje aj o jej znížení až o 30%.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slovenská reprezentácia má pozastavené štátne príspevky.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.