Slovenská olympijská K4 na 1000m štvrtá

O najlepší výsledok slovenských farieb v sobotnom predpoludňajšom bloku finále na pretekoch I. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede sa postaral mužský štvorkajak s posádkou Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr, ktorý vo finále K4 na 1000 m skončil štvrtý. Od medaily ho delilo 42 tisícin sekundy (0,042 s). Z víťazstva sa tešilo srbské kvarteto Milenko Zorič, Ervin Holpert, Aleksandar Alekšič a Dejan Terzič, ktoré v strhujúcom finiši o 444 tisícin sekundy zdolalo na všetkých medzičasoch vedúcu domácu maďarskú posádku, tretí skončili Rusi. „Keby sme vyhrali, poviem, že výkon bol dobrý. Ale ešte to nebolo ono. V závere sme asi príliš rýchlo nastúpili. Chceli sme zabojovať o medailu, no rozhádzali sme sa. Veľmi sme chceli a z toho chcenia vyplývajú aj chyby. Ale držali sme sa s najlepšími a to je nateraz pozitívum,“ hľadal najmä klady prvého spoločného vystúpenia od minuloročnej londýnskej olympiády Erik Vlček.

SITA, zs;lo | 11.05.2013 22:10:39

Druhá slovenská loď v zostave Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin dopádlovala na piatej pozícii, za „olympijským“ štvorkajakom zaostali o vyše pol sekundy. „Piate miesto je na to, že je to náš prvý Svetový pohár, celkom v pohode. Vo finále sme nešli dobrú jazdu, boli sme akýsi rozhádzaní. Po víťazstve v rozjazde sme chceli znova prekvapiť, no bolo jasné, že skúsené seniorské posádky pôjdu vo finále oveľa lepšie ako v rozjazdách. Musíme sa takéto štarty naučiť zvládať aj psychicky,“ videl rezervy vo výkone Gábor Jakubík.

Matej Rusnák obsadil vo finále C1 na 1000 m kvalitné 5. miesto. Ešte na méte 750 m bol šiesty, ale záver zvládol vynikajúco, v poslednej štvrtine trate bol tretí najrýchlejší a posunul sa o priečku vyššie. Za víťazným Nemcom Sebastianom Brendelom zaostal o 5,838 s. „Som spokojný. Už len to, že som sa do finále na kilometri prebojoval, je pre mňa úspech. Dostať sa medzi najlepších na takomto podujatí je naozaj cenné. Tentoraz som nemal zbytočný veľký rešpekt z veľkých mien a išiel som si len svoju jazdu, do ktorej som dal všetko. Mám dobrý pocit z toho, že na kilometrovej trati napredujem,“ skonštatoval po pretekoch Matej Rusnák. V B-finále tej istej disciplíny skončil Marián Ostrčil štvrtý, celkovo ho teda klasifikovali na 13. priečke.

Kajakárka Martina Kohlová dopádlovala vo finále K1 žien na 500 m deviata. Od štartu za súperkami zaostávala, v cieli bola o vyše 4,5 sekundy neskôr ako víťazná Dalma Ružičičová-Benedeková v drese Srbska. Dvadsaťosemročná Bratislavčanka predtým absolvovala aj B-finále K1 na 1000 m, v ňom rovnako skončila deviata, celkovo jej teda bude patriť 18. miesto. „Nedalo sa to naplánovať, takže som mala nahustený program a oba štarty rýchlo po sebe. Na kilometrovej trati som sa dobre rozjazdila, na päťstovke som do toho dala naozaj všetko. Teším sa aj z deviateho miesta, pretože to bolo moje prvé A-finále vo Svetovom pohári v singli. To bol jeden z mojich hlavných cieľov v tejto sezóne. Teraz by som sa chcela stupienok po stupienku zlepšovať. Bolo skvelé bojovať v jednej jazde s medailistkami z olympiády a majstrovstiev sveta. Tu v Szegede som už dosúťažila, idem domov, aby som nabrala čo najviac síl pred budúcotýždňovým ďalším Svetovým pohárom v Račiciach,“ uzavrela Martina Kohlová.

Súhrn výsledkov finále so slovenskou účasťou:

1000 m:

C1 muži: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 4:01,318 min, ... 5. Matej Rusnák 4:07,156, ... B-finále: 4. (celkovo 13. miesto) Marián Ostrčil (obaja SR) 4:14,969

K1 ženy: 1. Franziska Weberová (Nem.) 4:07,016, ... B-finále: 9. (celkovo 18. miesto) Martina Kohlová (SR) 4:48,782

K4 muži: 1. Srbsko (Milenko Zorič, Ervin Holpert, Aleksandar Alekšič, Dejan Terzič) 2:58,670, ... 4. Slovensko I. (Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček, Juraj Tarr) 3:00,692, 5. Slovensko II. (Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek, Viktor Demin) 3:01,214

500 m:

K1 ženy: 1. Dalma Ružičičová-Benedeková (Srb.) 1:58,215, ... 9. Martina Kohlová (SR) 2:02,787

Slovenská olympijská K4 na 1000m štvrtá“.