Slovenská K4 doplatila na nedostatok komunikácie

Na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike, ktoré sa na prelome augusta a septembra uskutočnia v nemeckom Duisburgu, bude na štarte slovenský mužský štvorkajak s posádkou "mládežníkov" do 23 rokov Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin. V pondelok to potvrdilo vedenie Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) a realizačný tím slovenského reprezentačného družstva. Znamená to, že ich na budúci týždeň naplánovaný "rozstrel" s posádkou "olympionikov" Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr na Zemníku sa neuskutoční. Rozhodnutie ešte podlieha schváleniu prezídia SZRK.

SITA, zs;mj | 24.06.2013 20:10:04

S najväčšou pravdepodobnosťou to znamená definitívny koniec posádky, ktorá od roku 2001 sedela vo "vlajkovej lodi" slovenskej rýchlostnej kanoistiky a zbierala medaily na vrcholných podujatiach. Postupne sa v nej vystriedali súrodenci Michal a Richard Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Bača, Róbert Erban, Juraj Tarr a naposledy v nej sedeli aj spomenutí Peter Gelle a Martin Jankovec.

Problémy vo vzťahoch medzi členmi "starej" posádky sa podľa prezidenta SZRK Roberta Petrisku začali už na začiatku sezóny, keď "háčik" lode Peter Gelle nemal výkonnosť zodpovedajúcu ambíciám ďalších členov posádky. Chýbalo aj viacej spoločných tréningov na vode, čo sa odzrkadlilo v slabej súhre. Všetko to spôsobilo narušenie vzťahov medzi členmi posádky. "Vlajková loď slovenskej rýchlostnej kanoistiky skončila pre absenciu komunikácie a psychochémie," hľadal spoločného menovateľa prezident SZRK. Absencia komunikácie sa prejavila nielen v neschopnosti vymieňať si názory po súťažných jazdách medzi pretekármi, ale aj medzi ich klubovými trénermi.

"Uvedomujeme si, že rozhodnutie o nominácii novej posádky v štvorkajaku na majstrovstvá sveta v Duisburgu je veľmi vážny krok. Mladí kajakári majú tak pred sebou v tejto sezóne až tri vážne podujatia. Inú cestu však nemáme," pokračoval Robert Petriska.

Prvou vážnou previerkou "mládežníckej" posádky bude vystúpenie na majstrovstvách Európy pretekárov do 23 rokov, ktoré sa už koncom tohto týždňa uskutočnia v poľskej Poznani, a potom na majstrovstvách sveta v kanadskom Wellande. "Určite nebudeme v Duisburgu od nich čakať útok na medaily. Pri všetkej úcte k ich výkonnosti by bolo nereálne dávať im takýto cieľ. Potešilo by nás, keby sa dostali do finále. Ak by to potiahli do šiesteho miesta, bol by to obrovský bonus navyše," naznačil ambície pre novú posádku prvý muž slovenskej rýchlostnej kanoistiky.

"Prvé signály o tom, že vnútorná klíma v posádke pôvodného štvorkajaka nie je na požadovanej úrovni, prišli už pred majstrovstvami Európy v portugalskom Montemor-o-Velho. Už vtedy mali problémy pri spoločných jazdách, nedokázali nájsť ideálne tempo. Pripravovali sa izolovane - Vlček s Tarrom trénovali v Komárne, Gelle s Jankovcom v Trenčíne," naznačil začiatok rozpadu štvorkajaka športový riaditeľ SZRK Filip Petrla.

Členovia pôvodnej zostavy však budú mať veľkú motiváciu do zvyšku sezóny. SZRK im chce dať šancu vybojovať si účasť na duisburskom šampionáte v dvojkajakoch. Na budúci týždeň sa v Novákoch uskutoční tradičné podujatie Novácka päťstovka, kde budú môcť predviesť svoje schopnosti v K2 na 500 metrov a potom o mesiac na majstrovstvách Slovenska v Piešťanoch na kilometrovej trati. "Ak sa v domácej konkurencii presadia, môžu byť nominovaní na majstrovstvá sveta," uzavrel Filip Petrla.

Diskusia k článku:

Anonym

Symbol úspechov sa rozpadol, štvorkajak končí

http://sport.sme.sk/c/6847061/symbol-uspechov-sa-rozpadol-stvorkajak-konci.html

Anonym

http://www.ta3.com/clanok/1022213/vlajkova-lod-nasej-rychlostnej-kanoistiky-k4-zatial-konci.html

Anonym

Slovenská K4 doplatila na nedostatok komunikácie

http://sport.pravda.sk/ostatne-sporty/clanok/284820-slovenska-k4-doplatila-na-nedostatok-komunikacie/

Štvorkajak zrejme končí, sú tu však aj pretekári do 23 rokov

http://sport.sme.sk/c/6847061/stvorkajak-zrejme-konci-su-tu-vsak-aj-pretekari-do-23-rokov.html#ixzz2X9w1UKua

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.