Slovákom chýba čo len jeden regulárny kanál.

Vďaka svojej vlajkovej lodi - štvorkajaku neodchádza slovenská rýchlostná kanoistika ani z olympijských hier v Pekingu bez medaily. Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr vybojovali prvé olympijské striebro pre rýchlostných kanoistov zo Slovenska po dvoch bronzoch Slavomíra Kňazovického v C1 v Atlante 1996 a K4 v Aténach 2004. Potvrdili tak dlhoročnú príslušnosť k svetovej špičke. Reprezentačný tréner Pavel Blaho mal zo zisku medaily samozrejme radosť, ale priznal, že v Pekingu v posledných dňoch aj trpel. "Ešte pred rokom sme mali tri špičkové lode, v Pekingu nám však vybuchli dievčatá z K2 i kanoista Marián Ostrčil. Zachraňoval nás iba štvorkajak. Zaplať Pán Boh, že to urobili. Ostatní si musia z nich zobrať príklad, ak sa chcú k ich výkonnosti priblížiť. Sú to veľkí profesionáli," uviedol po skončení finále na tisícmetrových tratiach Pavel Blaho. Kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou i kanoista Marián Ostrčil za najlepšími vo vodách areálu v Šun-ji zaostali, svoje účinkovanie skončili v semifinále, aj keď ich očakávania boli vyššie. V Ostrčilovom prípade sa napokon až tak neosvedčila príprava v Maďarsku, aj keď je pravdou, že potrebuje sparingpartnera, ktorého na Slovensku nemá. Forma Kmeťovej s Kohlovou zasa kulminovala v nesprávny čas. "Nebudem ich teraz kritizovať, skôr od nich čakám analýzu, nech sa sami zhodnotia. Počas roka som mal možnosť im povedať, že niektoré veci si predstavujem inak. Ťažko sa to hovorí, keď si pretekári myslia, že sú v tomto doma. Všetci mohli vidieť, že ak niekto zaváha, okamžite ide dole vodou," hovoril otvorene Pavel Blaho, podľa ktorého mali najlepší vytvorené výborné podmienky na prípravu a dostali všetko, čo potrebovali.

SITA, pp, ds, ru | 22.08.2008 18:19:00

Na olympijských hrách sa súťažilo v modernom areáli v Šun-ji. Úspech Slovákov je trochu aj zázrakom, keďže pod Tatrami chýba regulárna dráha pre rýchlostnú kanoistiku. Kilometer nemajú slovenskí rýchlostní kanoisti ani poriadne kde trénovať. V Komárne ho síce majú vyznačený, ale nie je to priama dráha. Už dlhší čas sa rozpráva o výstavbe kanála v Bratislave, zatiaľ sa v tejto otázke veľa neurobilo. "Určite chýbajúcou dráhou veľmi trpíme. Hovorí sa o miliardách pre hokejovú halu, my potrebujeme oveľa menej. Nepotrebujeme desiatky miliónov, dráha je v podstate aj vykopaná, stačí k nej dotiahnuť elektrinu, urobiť prístupovú cestu. Nám stačia skromné podmienky, Slovensku sa to môže stonásobne vrátiť rovnako ako v prípade vodného slalomu," tvrdí reprezentačný kouč, ktorý si aj uvedomuje, že za najlepšími rýchlostnými kanoistami je na Slovensku veľká priepasť. Juniorskí reprezentanti sa vo svete nepresadzujú, medaily z vrcholných podujatí nenosia. Aj preto sa prípadné nové zloženie štvorkajaku či väčšia domáca konkurencia veľmi nečrtá. "Len veľmi ťažko by sme našli takýchto štyroch výnimočných kajakárov. Riči je ideálny strop, má cit pre rytmus, nebojí sa, vie súťažiť. Mišo je najskúsenejší, ako druhý člen lode jej dáva silu. Erik je rozvážny, je z nich najlepší individualista a všetkých na tréningoch motivuje. Juraj vie súťažiť, zdedil tieto gény po svojom otcovi. Bielorusi sú na tom úplne inak. Idú dopredu a majú kopec špičkových pretekárov. Kedysi bola kanoistická základňa u nás v Bratislave, dnes živorí, čiastočne ju nahrádza Komárno. Potrebujeme zlepšiť mládežnícku základňu, bez dráhy to však pôjde veľmi ťažko," dodal Pavel Blaho.

Diskusia k článku:

Turbo

Neviem čo robí pán Tesárik dnes, či má nejakých zverencov, keď som ho videl naposledy, bol to pomerne uznávaný tréner v ŠKP, predpokladal som že je to to tak stále, ale od vtedy sa možno veľa zmenilo. Sorry. Gratulujem víťazom MSR v maratóne.

feroba

gratulujeme vsetkym vitazom a vitazkam, ale aj ostatnym ucastnikom majstrovstiev slovenska v maratone ...

Anonym

Díky Andrej, odhalil si ma.

Anonym

aha turbo sa ozval ;) ale pises celkom rozumne.

Anonym

Áno dá sa trénovať na skoro každej mláke, je to však otázka psychickej odolnosti a najmä kvality tréningu. Sám trénujem najčastejšie v Karlovke, ale vždy keď sa dá odídem s radosťou na Zemník a poviem Vám, dá sa tam ísť neporovnateľne lepší tréning (v prípade že ho v lete nespestrujú 2-3 skútre). K otázke BMX-kára či tam fúka: Áno občas tam fúka ako všade v BA, ale väčšinou priamy vietor nie žiadne zákerné bočáky a keď aj tak sa dá schovať pod stromy na brehu, nikdy som tam nezažil vlny že by sa jazdilo vyslovene zle (až na tie skútre) a to som tam odjazdil 3 zimy. Raz mi pán Tesárik, tréner z ŠKP povedal, že keby bol zemník dobudovaný zlepšila by sa vykonnosť jeho zverencov o 30%. Ja s ním súhlasím. Odísť 10 km v zátoke je u mňa psychicky rovnako namáhavé ako 16-18 km na zemníku, alebo úseky sa tam dajú presne namerať pomocou GPS a dá sa tak krásne získať prehľad o svojej výkonnosti. Je to jednoducho 2300 m stojatej, rovnej, s regulérnou hĺbkou okolo 3m na juho-východnom konci je asi 200 m s hĺbkou asi 1,5m.

Anonym

...ked sa dá jazdiť v pristave, dá sa jazdiť v Novákoch, dá sa jazdiť aj na zátoke. Nie je to veľmi atraktívne, je to monotonne ale ked sa chce tak sa dá. Trenoval som iba tam cez 8 rokov a dalo sa to, pekný den

BMX-kar

Aké počasie býva na Zemníku? Lebo ak tam má byť kanál a má tam fúkať stále, tak ten kanál tam bude na dve veci...

Anonym

Áno narážal som aj na zátoku (kde sa aspoň neorganizujú preteky), ale najmä na Trenčiansku regatu, kde v 1. dráhe takmer zabáraš list do blata, sú tam rastliny a v 8 dráhe máš hĺbku aj prúd bez rastlín. Podobne aj keď nie tak zle sú na tom Piešťany a o Komárne kde je pre prúd problém nacúvať do blokov netreba hovoriť. O regulérnosti takýchto pretekov nemôže byť pre to ani reč a budú to vždy len "puťáky" (so všetkou úctou k organizátorom). Všetky tieto miesta sú však aspoň vhodné na tréning čo sa o karlovesskej zátoke nedá veľmi povedať. Ťiež som počul o plánoch zo Zemníkom dokonca som videl pekné vizualizácie, ale bojím sa, že developeri určite nevedia že symbióza medzi skútristami, lyžiarmi, kúpačmi, rybármi a kanoitami + veslármi na jednej vodnej ploche nieje možná. Snáď by sa mal zväz v tejto veci viac angažovať...

Anonym

ak narazas na zatoku v ba, tak to je v celku pravda aj ked paradox je ze zopar pretekarov tam "vyrastlo" teda aj to je realativne kedze vacsina to natrenovala na inej vode to si treba zase povedat na rovinu. Ale pocul som, ze na zemniku v ba sa zameriavalo pre stavebne konanie tento rok ... uz je tam rozbehnuta nejaka velka investicna akcia. Zlate piesky su absolutne zabite tak snad to na zemniku tiez nezahlusia vodne lyze a kupalisko.

Anonym

Má pravdu, každý šport môže byť úspešný len ak nechýbajú dve veci. Veľká mládežnícka (členská) základňa a regulérne-dobré podmienky na trénovanie a organizovanie pretekov (to neznamená všeliaké "mierne" tečúce vody do zákruty). S takými podmienkami sa dajú robiť akurát "puťáky" a tak aj ten šport bude na slovensku vyzerať.

Anonym

Prajem všetkým a najmä školákom a študentom veľa chuti do športovania, zároveň Vám želám dosť síl na prekonávanie samých seba. Neviem však prečo je potrebné prekonávať i nevšímavosť alebo neschopnosť kompetentných - napr. na MR krátkych tratiach vo Zvolene bola i kvalifikácia na akademické majstrovstvá sveta. Nebyť toho že naša K2-ojka - Kmeťová-Kohlová sa sami pochválili svojou nomináciou na toto podujatie, tak nevieme nič o účasti na týchto MS v Belehrade. Nevie nik prečo sa nominácia doteraz nezverejnila? Alebo je to vecou len nominovaných?

Anonym

Blahove vyjadrenia boli skôr bláhové :-))

Anonym

Povedal to čo nemal a naopak. Ale to nie je asi nič strašné, len smutné.

Anonym

a co take strasne povedal ? Alebo inak povedal nieco co nie je pravda ?

Anonym

Ahoj teky, asi si si nevšimol vyjadrenia pána Blahu, ktoré rozhodne nie sú vhodné, nik tu nespochybňuje jeho prácu pre zabezpečovanie podmienok najmä však K4. Prosím ťa, povedz mi aspoň jedného pretekára ktorého p. Blaho za posledné roky trénoval a dosiahol s ním konkrétny úspech. Ja si na takého nepamätám, tak potom je alebo nie je tréner ?

Anonym

Dráha ako taká je síce potrebná, ale keď by mala slúžiť na podobné účely ako v prípadoch kvalifikačných "pretekoch" v Račiciach, tak potom si radšej hoďme kocky a neučme mládež formalizmu. Základňa sa nebuduje na kanáli pán Blaho, v jednom Vašom výroku však súhlasím, a to s tým v ktorom ste sa vyjadril na margo nákladov prípravy našej reprezentácie - "viem si predstaviť i prípravu s nižšími nákladmi", nuž stačí si upratať vo vlastnom dvore.

Anonym

p.Blaho sa tu riesil uz niekolko krat. A samozrejme bez ziadneho vysledku. Ale pokial bude robit na 100% vsetko okolo K4 tak sa to ani nezmeni. Zalezi len na K4 ako sa im bude darit ...... ved si len spomenme ako rychlo vymenil K2 Kadnar, Erban za K2 Rizsdorfer, Baca bez mihnutia okom. Alebo K4 Kadnar, Wiebauer, Kuzel a Chorvath za Riszdorfer, Vlcek Tarr a Erban..... p.Blaho je tam kde vietor fuka...

Anonym

Rád by som reagoval na slová pána Blaha na adresu juniorskej reprezentácie, ktorá podľa jeho vyjadrenia

nenosí medaile z vrcholných svetových súťaží. Asi zabudol

v návale pracovných povinností súvisacich s K4 na vlanajšie MS Juniorov, kde K4 získala 3. miesto na 500 m a 5. miesto

na 1000 m, a to po veľmi dlhej dobe. A v tomto roku na ME juniorov získali v C1 - 4.miesto.

No podľa jeho vydrení to nie je žiadny výsledok.

Dakujem.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.