Slováci zo Szegedu so štyrmi zlatými.

Slovenskí rýchlostní kanoisti majú vynikajúci vstup do novej sezóny. Po dvoch prvenstvách ženského dvojkajaka s posádkou Ivana Kmeťová, Martina Kohlová a jednom bronze kanoistu Mariána Ostrčila v pretekoch 1. kola Svetového pohára v Záhrebe vylovili slovenskí reprezentanti z vôd Szegedského olympijského centra v pretekoch 2. kola až štyri zlaté medaily. Dve získal "tradičný medailonosič" - mužský štvorkajak, ďalšie dve pridal v tomto roku nečakane suverénny novácko-bratislavský tandem Kmeťová s Kohlovou. A to tieto dve kajakárky boli aj členkami medzinárodnej zlatej štafety (Spela Ponomarenková /Slovin./, Ivana Kmeťová, Martina Kohlová /obe SR/, Šinabu Kitamotová /Jap./) v exhibičných pretekoch na 4x100 m.

SITA, zs, mj | 21.05.2007 15:04:53

Vo vlajkovej lodi slovenskej rýchlostnej kanoistiky - K4 mužov došlo po dvoch rokoch k ďalšej zmene. Po Jurajovi Bačovi (do roku 2004) a Róbertovi Erbanovi (2005 - 2006) si na post zadáka v štvorkajaku k Richardovi a Michalovi Riszdorferovcom a Erikovi Vlčekovi sadol Juraj Tarr. "Suverénne zvíťazil na predsezónnych kontrolných pretekoch v Račiciach. Hneď vtedy sme uvažovali o výmene. A výsledky ukazujú, že sme sa rozhodli správne. Absolvoval s nami sústredenie v USA, odrobil obrovský kus roboty, je vo vynikajúcej forme, je prínosom," skomentoval výmenu ústredný tréner slovenských rýchlostných kanoistov Pavel Blaho.

V Szegede pri svojej premiére posádka suverénne zvíťazila na kráľovskom olympijskom kilometri a potom aj na polovičnej trati. Pritom domáci Maďari, pre ktorých je tento šport srdcovou záležitosťou, nastúpili v minuloročnej zostave, v ktorej získali titul majstrov sveta na 1000 m a striebro na päťstovke. "Obe trate sme vyhrali s veľkým náskokom. Zdá sa, že posádka v tomto zložení je ešte silnejšia, ako bola predtým. Teraz ide len o to, aby sme túto výkonnosť udržali. Samozrejme, že takéto výsledky dvíhajú sebavedomie. Netreba však z toho robiť predčasné závery. Je máj, do vrcholu sezóny je ešte veľmi ďaleko. V každom prípade to dáva chuť do ďalšej roboty," povedal pre agentúru SITA ´háčik´ slovenskej posádky Richard Riszdorfer. "Je to výborné, že sa stále držíme na špici. Teší nás to. Boli sme asi jedinou loďou, ktorá dokázala vyhrať obe disciplíny a ešte s takým náskokom. Dúfam, že nás tieto prvenstvá neuspia, ale naopak, povzbudia nás do ďalšieho tréningu. Pred pretekmi sme absolvovali iba dva spoločné tréningy. Nevedeli sme, do čoho ideme. Vraveli sme si, že keď už doma nemáme regulárnu trať a nemáme sa s kým porovnávať, skúsime to tu. Podarilo sa, teraz to treba iba udržať," doplnil ho Erik Vlček. "Mám radosť najmä z ich prvenstva na kilometrovej trati, pretože to je olympijská disciplína. Smerom k majstrovstvám sveta, ktoré budú olympijskou kvalifikáciou pre Peking, bol ich výkon veľmi nádejný," neskrýval radosť tréner P. Blaho.

Kajakárky Kmeťová s Kohlovou rozvírili relatívne pokojnú hladinu vôd v ženských disciplínach. Tam, kde si doteraz zlaté medaily delili Maďarky a Nemky, vleteli s takou razanciou, že to prekvapilo aj ich. "Základom týchto úspechov je mimoriadne tvrdá zimná príprava. Zmenili sme náplň tréningov, oveľa viac sme v posilňovni, oveľa viac sa venujeme atletickej príprave. Výrazne sme pridali aj na intenzite tréningov. Zlepšili sme si techniku a myslím, že nám pomohlo aj to, že sme sa vrátili na svoje pôvodné pozície v lodi - Ivana na post ´háčika´ a ja som tým motorom vzadu," prezradila podstatu úspechu Martina Kohlová. Vlani na majstrovstvách sveta sa na olympijskej trati 500 m nedostali ani do A-finále, v neolympijskom šprinte na 200 m im medaila ušla o 156 tisícin sekundy. Teraz na týchto tratiach nepoznajú iné ako prvenstvá. A to ešte v Szegede štartovali aj v K2 na 1000 m a skončili hneď za stupňom víťazov na 4. mieste. "Určite nám tieto víťazstvá pomôžu najmä psychicky. Začíname si veriť. Ak sa nám ešte pred rokom zdalo, že olympiáda je pre nás čímsi nekonečne vzdialeným, teraz už môžeme reálne o nej rozmýšľať. Bude to však ešte veľmi ťažké. Nás mimoriadne teší najmä szegedské prvenstvo na päťstovke. Tam sme zdolali nemeckú loď, v ktorej sedela majsterka sveta v singli (Nicole Reinhardtová - 2005 v Záhrebe - pozn. SITA). Na dvojstovke sme vyhrali nad majsterkami sveta (Timea Paksyová, Melinda Patyiová - 2003 v Gainesville - pozn. SITA). To nás posúva dopredu," pokračovala zadáčka slovenského dvojkajaka.

Z večera na ráno sa zo slovenskej ženskej K2 stala loď, ktorá môže pomýšľať aj na medailový úspech na majstrovstvách Európy, resp. sveta. Ďalší ostrý štart majú naplánovaný práve na šampionáte starého kontinentu, ktorý sa uskutoční na prelome júna a júla v španielskej Pontevedre. "Tento týždeň sa budeme pripravovať individuálne každá doma. Potom absolvujeme spoločné sústredenie v Trenčíne a záverečnú prípravu sme si naplánovali do českých Račíc. Doteraz sme na majstrovstvá odchádzali s tým, že uvidíme, čo sa podarí. Teraz by sme však chceli zaútočiť na stupne víťazov," zakončila Martina Kohlová.

"Ja si viac vážim ich triumf na päťstovke, lebo to je olympijská trať. Dievčatá potvrdili svojimi výsledkami, že patria k našim horúcim želiezkam aj smerom k majstrovstvám Európy i sveta a verím, že aj k olympiáde," zhodnotil výkon Kmeťovej s Kohlovou Pavel Blaho. V Szegede sa v A-finále C2 na 200 m predstavili aj Ľubomír Hagara s Danielom Biksadským. Obsadili slušné 6. miesto. "Chlapci zabojovali, mali možnosť okúsiť atmosféru A-finále, ale my potrebujeme, aby sa presadili aj na päťstovke alebo kilometri. V každom prípade vidieť aj na ich výkone progres, verím, že sa to nezastaví. Teší ma aj výkon dvojkajaka v zložení Andrej Wiebauer, Róbert Erban, ktorí zvíťazili na tisícke v ´malom´ finále. Celkove mám z nášho vystúpenia dobrý pocit. Škoda, že ochorel Marián Ostrčil, mohlo to byť možno ešte lepšie," uzavrel Pavel Blaho.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slováci zo Szegedu so štyrmi zlatými.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.