Slováci získali na ME zlato na 500 m svojskou technikou.

Na premiérových ME dračích lodí v Prahe tri kovy pre slovenskú posádku, medzi nimi zlato na trati 500 metrov.

SITA, ko, mj | 05.09.2006 00:07:51

Necelý rok po vzniku Slovenskej asociácie dračích lodí (SADL) sa slovenskí reprezentanti v tejto atraktívnej odnoži rýchlostnej kanoistiky zúčastnili od piatka do nedele na svojich premiérových majstrovstvách Európy v Prahe. Priviezli tri medaily, z nich jednu zlatú na trati 500 metrov. "Získali sme ju v nedeľu po piatkovom striebre na dvojkilometrovej trati za Českom a sobotňajšom bronze zo šprintérskej dvojstovky za Anglickom a domácimi zástupcami," rekapituloval dianie na Vltave medzi mostami v centre "stovežatej" Miloš Gašparík, prezident SADL.

Preteky dračích lodí sa na starom kontinente v športovom povedomí ešte len zbavujú nádychu akejsi spestrujúcej recesistickej aktivity pre klasických rýchlostných kanoistov, keď napríklad v Ostrožskej Novej Vsi na Česko-Slovenskom pohári "makal" v slovenskom plavidle aj vzpierač Martin Tešovič. V typizovanej niekoľko stoviek kilogramov vážiacej lodi, ktorú vždy dodáva organizátor pretekov, okrem 16 až 20 zaberajúcich pretekárov (počet je variabilný podľa hmotnostných parametrov športovcov a rozhodnutia tímu - tomu nášmu šéfuje Karol Becker) sedia aj kormidelník a na stanovenie frekvencie bubeník. "Medzinárodná federácia dračích lodí IDBF má 86 členských krajín a je nezávislá od Medzinárodnej kanoistickej federácie ICF. Tá síce od sedemdesiatych rokov postupne pochopila atraktívnosť tohto odvetvia a ponúka vlastné zastrešenie i program, takže je tam podobná neprehľadnosť ako napríklad v boxe, ale najsilnejšie krajiny z Ázie či Ameriky jednoznačne preferujú autonómnu IDBF," objasnil kontext pretekov dračích lodí Juraj Bača, viceprezident SADL.

Šesťnásobný majster sveta, trojnásobný majster Európy a držiteľ bronzovej medaily z olympijských hier 2004 v Aténach stále nepustil ako rýchlostný kanoista zo zreteľa OH 2008 v Pekingu. Po prepustení miesta zadáka v úspešnom štvorkajaku Róbertovi Erbanovi pre "ponorkovú chorobu" i určitú stratu motivácie však deklaroval koncom júna ambíciu presadiť sa v diplomatickej či manažérskej sfére. Teraz pre Baču nadobudol smer Peking zaujímavú bočnú cestu. "Predseda organizačného výboru sa podľa našich informácií aktívne venuje tomuto odvetviu, ktoré tam má dvetisícročnú tradíciu a hostitelia to nejakým spôsobom určite zohľadnia pri koncipovaní scenára doplnkových akcií olympiády. Pre budúcnosť sa nedá vylúčiť ani snaha o začlenenie tohto športu do oficiálneho programu hier. Na celom svete sa dračím lodiam venuje 50 miliónov ľudí a výnimkou nie sú preteky s 300-350 posádkami, čo pri 22 pretekároch na jednej palube už znamená slušnú masu i divácky zážitok," dokreslil obraz J. Bača.

Slováci, medzi nimi napríklad Michal Riszdorfer, Juraj Tarr, Andrej Wiebauer či Marián Ostrčil, cestovali na I. ME do Prahy bez toho, aby dokázali odhadnúť svoju schopnosť konkurovať špecialistom. "Síce sme mali - rovnako ako súperi - k dispozícii profesionálov etablovaných v rýchlostnej kanoistike a vedeli sme, že budeme ťažiť z ich fyzických daností, ale na technickú súhru nám museli stačiť len približne dva týždne po majstrovstvách sveta v Szegede. Pripravovali sme sa na bratislavských Zlatých pieskoch, kde budujeme našu báza. Postupné nadobúdanie súhry sa prejavilo aj na výsledkoch. Zvíťazili sme až pri treťom štarte. Od súperov sa líšime tým, že máme výraznú početnú prevahu kajakárov nad kanoistami. Primerane tomu sme sa prezentovali svojskou technikou. Myslím si, že konkurencia bude mať veľký problém, ak by sa ňou chcela inšpirovať," so smiechom podotkol M. Gašparík a vyslovil nádej, že v roku 2007 dokážu Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky a SADL nájsť ústretové kompromisné riešenia pri harmonizácii programu. "Priama termínová kolízia s MS dračích lodí v Sydney a olympijskou kvalifikáciou rýchlostných kanoistov tam síce nie je, ešte stále sa však stretávame s určitou skepsou a neochotou, čo je pri začínajúcich odvetviach bežné."

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slováci získali na ME zlato na 500 m svojskou technikou.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.