Slováci trénovali s Phelpsom, videli aj zápas NHL.

V pondelok večer sa po mesačnej príprave v tréningovom centre Amerického olympijského výboru v Chula Vista neďaleko San Diega v Kalifornii vrátili slovenskí rýchlostní kanoisti, ktorí tam absolvovali tradičnú zimnú prípravu. Členov úspešného štvorkajaka Richarda a Michala Riszdorferovcov, Juraja Vlčeka a Juraja Tarra, kajakárky Ivanu Kmeťovú s Martinou Kohlovou a dvoch mládežníckych reprezentantov Andreja Divinca a Vincenta Farkaša v tamojšom centre čakali najmä objemové a kondičné tréningy. "Bolo to po takej dlhšej pauze, ktorú si chlapci dopriali po olympiáde v Pekingu. Prakticky sme začali nový olympijský cyklus," začal hodnotenie reprezentačný tréner Pavel Blaho. Svojim zverencom naordinoval nielen jazdenie na vode, ale aj atletickú prípravu, veľa času strávili v posilňovni. "Model prípravy príliš nemeníme, nie je na to dôvod. Máme to už odskúšané. Samozrejme, že zakaždým zakomponujeme do tréningov niečo nové, ale podstata ostáva. V tréningovom centre sa v tom istom čase pripravovali aj americkí plavci na čele s Michaelom Phelpsom, anglickí atléti. Snažili sme sa čo-to odpozorovať nielen z tréningov, ale aj z toho, čo robili pomimo. Bola to teda zároveň veľká škola pre pretekárov, ale aj pre mňa,“ pokračoval strojca úspechov slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Jeho zverenci zvládali tréningy veľmi dobre. "Táto časť prípravy býva aj psychicky náročná. Je to všetko dosť jednotvárne, monotónne, dlho sú preč z domu. Podarilo sa nám však absolvovať všetko, čo sme si naplánovali. Verím, že sa to počas sezóny prejaví vo výsledkoch," dodal Pavel Blaho.

SITA, zs;kj;sz | 09.04.2009 15:19:46

Poolympijská sezóna býva tradične vo všetkých športoch špecifická. Rýchlostnú kanoistiku to takisto neobchádza. Uvedomujú si to aj členovia štvorkajaka, ktorí už od roku 2001 pravidelne vozia zo všetkých vrcholných podujatí medaily. "Objemy na vode zostali rovnaké ako vlani. Denne sme najazdili okolo tridsaťpäť kilometrov v singloch. Možno tam bolo o máličko menej behov. Trénovali sme šesť dní v týždni a viacfázovo. Nedeľu sme venovali regenerácii, masážam, chodili sme plávať. Juraj Tarr s Erikom Vlčekom sa raz boli v Anaheime pozrieť na hokejový zápas NHL. Celé sústredenie môžem zhodnotiť ako veľmi dobré,“ zhrnul to najdôležitejšie najstarší člen posádky Michal Riszdorfer. Teraz budú všetci pokračovať v príprave v domácich podmienkach, prvý štart majú naplánovaný na 11. a 12. mája v českých Račiciach na kontrolných pretekoch adeptov na slovenský reprezentačný dres. "Ešte stále nemáme presne určené, čo vlastne budeme v tejto sezóne jazdiť. Jasné je iba to, že to bude kilometer v K4. Uvažujeme aj o dvojstovke, v hre je aj možný štart v dvojkajaku," naznačoval alternatívy starší z bratov Riszdorferovcov. Medzinárodná kanoistická federácia (ICF) totiž definitívne zrušila preteky štvorkajakov na 500 m. "Ostaneme veční úradujúci majstri sveta a Európy na tejto trati," povedal so smiechom historicky najúspešnejší slovenský rýchlostný kanoista a pokračoval: „Na posledných šampionátoch, kde sa táto trať jazdila, sme zvíťazili. A ešte jeden primát nám ostane naveky - sme jediná loď na svete, ktorá päťstovku zvládla pod minútu dvadsať. Ani to nám už nikto nevezme," uzavrel Michal Riszdorfer.

Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou boli v Chula Vista ešte o týždeň dlhšie ako ostatní. "Sme rady, že sme doma," začala za obe Ivana Kmeťová a hneď pokračovala: "Najazdili sme za päť týždňov asi sedemsto kilometrov na vode, k tomu vytrvalostné behy, posilňovňa. Dôraz sme kládli na kvalitu tréningov. Perfektne nám vyšlo počasie, nebolo horúco, akurát na kvalitné tréningy. Splnili sme kompletne všetko, čo sme chceli. Bolo to vynikajúce sústredenie,“ pochvaľovala si 24-ročná Nováčanka. Kmeťová za veľké plus považuje aj to, že obe zvládli celé sústredenie bez choroby či zranenia. "Bolelo to ako každé sústredenie, ale vieme, že inak sa na dobré výsledky nedá pomýšľať," s úsmevom pokračovala minuloročná majsterka Európy z Milána v K2 na 200 m. Voľný čas venovala predovšetkým učeniu, čakajú ju totiž bakalárske skúšky na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave. "Finišujem s bakalárskou prácou, ktorú musím odovzdať do konca apríla, ôsmeho júna mám štátnice. To už bude sezóna v plnom prúde. Prvý ostrý štart sme si naplánovali na začiatok mája v českých Račiciach, kde sú úvodné preteky Svetového pohára," dodala Ivana Kmeťová.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slováci trénovali s Phelpsom, videli aj zápas NHL.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.