Slováci si v San Diegu vyskúšali aj ľadové kúpele

Michal Riszdorfer: "Absolvovali sme množstvo tréningových jednotiek, približne stopäťdesiat hodín na vode, ďalšie tréningy v posilňovni, veľa sme nabehali, párkrát sme boli aj na bicykloch"

SITA, zs;ds | 04.04.2008 20:50:32

Členovia najúspešnejšej slovenskej lode - mužského štvorkajaka Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr sa v noci zo stredy na štvrtok vrátili po takmer siedmich týždňoch tvrdej kondičnej prípravy v Americkom olympijskom centre v kalifornskom San Diegu. Majú za sebou základnú prípravu na vrchol nielen tejto sezóny, ale celého štvorročného olympijského cyklu - Hry XXIX. olympiády, ktoré sa uskutočnia v auguste v Pekingu. "Ako každý rok aj tentoraz to bolo zamerané na naberanie objemu. Toto je asi najnáročnejšie obdobie prípravy. Absolvovali sme množstvo tréningových jednotiek, približne stopäťdesiat hodín na vode, ďalšie tréningy v posilňovni, veľa sme nabehali, párkrát sme boli aj na bicykloch. K tomu strečingové cvičenia, regenerácia... Nenudili sme sa," skonštatoval po príchode domov Michal Riszdorfer. Väčšinu tréningov absolvovali slovenskí kajakári v singloch, až na záver sústredenia si sadli do spoločnej lode. "Pre každého je dôležité byť stopercentne pripravený, súhru budeme dolaďovať až teraz," vysvetľoval historicky najúspešnejší slovenský rýchlostný kanoista.

Spoločnosť viacnásobným majstrom sveta a Európy v prestížnych pretekoch štvorkajakov robili v San Diegu okrem domácich reprezentantov aj Belgičania. "Popreháňal nás najmä najlepší americký kajakár, víťaz niekoľkých pretekov Svetového pohára Rami Zur. Tréningy s ním nám dali naozaj zabrať," vrátil sa v spomienkach do San Diega Richard Riszdorfer.

Z teplého amerického juhu vhupli do oveľa chladnejšej strednej Európy. "Bol to teplotný šok, ale už sme na to zvyknutí z predchádzajúcich rokov a pripravovali sme sa na to. V piatok predpoludním sme už boli u nás v Komárne na vode na prvom tréningu. Určite pár dní potrvá časová reaklimatizácia. Ja to vždy nejako ťažko znášam. Keď idem do USA, je to v poriadku. Keď sa vraciam, trvá to dlhšie. Budem sa však musieť s tým vyrovnať," pokračoval osemnásobný majster sveta.

V San Diegu si vyskúšali aj nové regeneračné metódy domácich amerických športovcov. "Oni to volajú ´icebath´. Ide naozaj o ľadový kúpeľ. Sú na to zvyknutí. Vlezú do ľadovej vody, do ktorej neustále dosýpajú nový ľad. Vydržia v tom až pätnásť minút. Údajne to urýchľuje regeneráciu. Mne bola zima už vtedy, keď som sa na to díval zvonku. Vyskúšali sme si to aj my, ale po piatich minútach sme to zvyčajne vzdali. Je to vlastne akási vodná podoba kryoterapie," priblížil tieto regeneračné experimenty 30-ročný Komárňan.

Prvý test výkonnosti čaká slovenský štvorkajak v posledný aprílový víkend na kvalifikačných pretekoch v českých Račiciach. Premiérový ostrý štart si naplánovali až na májové majstrovstvá Európy v talianskom Miláne. "Chceme tam potvrdiť našu vysokú výkonnosť. Medaila by bola pekná odmena, ale nesľubujem, že bude," so smiechom vravel starší z bratov Riszdoferovcov. Do olympiády v Pekingu chce slovenská mužská ká-štvorka ešte stihnúť minimálne jeden štart v pretekoch Svetového pohára. "Preteky sú, žiaľ, v týždňových intervaloch, to nie je najlepšie riešenie. Určite by sme sa chceli predstaviť v Szegede, tam býva tradične najlepšia konkurencia. Možno ešte stihneme aj Duisburg," uzavrel Michal Riszdorfer.

Do svojho odchodu do čínskej metropoly už Slováci neplánujú žiadne dlhodobé sústredenie v zahraničí. Budú využívať predovšetkým domáce podmienky. Ak sa dohodnú s maďarskou stranou, mohli by absolvovať krátkodobé pobyty v tréningovom centre kanoistickej veľmoci v meste Dunavarsány.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Slováci si v San Diegu vyskúšali aj ľadové kúpele“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.