Slováci sa v Szegede nestratili, viacerí potešili

Slovenskí rýchlostní kanoisti na medzinárodnej ouvertúre sezóny v maďarskom Szegede počas uplynulého víkendu určite nesklamali. Z pretekov I. kola Svetového pohára si priviezli dve medaily, desať umiestnení v elitnej desiatke, osem prienikov do B-finále. Na dvadsaťčlennú výpravu veľmi slušný výsledok.

SITA, zs;lo | 14.05.2013 20:23:43

"Chceli sme vidieť, ako na tom sme na začiatku poolympijskej sezóny, zistiť, ako obstoja mládežnícki reprezentanti v seniorskej konkurencii a ako to s nimi vyzerá smerom k juniorským šampionátom. Mladí kanoisti určite nesklamali, zlepšujú sa," začal hodnotenie vystúpenia slovenských reprezentantov prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) Robert Petriska v rozhovore na oficiálnej internetovej zväzovej stránke.

S veľkým napätím sa očakával najmä súboj dvoch štvorkajakov na kilometrovej trati - "olympijského" v zostave Peter Gelle, Martin Janovec, Erik Vlček a Juraj Tarr a "mládežníckeho" s posádkou Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin. Rozjazdy vyzneli pre mladíkov, ktorí si prvenstvom vybojovali priamy postup do A-finále, v ňom však o pol sekundy podľahli skúsenejším rivalom. Štvrté a piate finálové miesto pre Slovensko nie sú zlými rezultátmi, ale chýbala povestná "čerešnička" v podobe medaily. "Čakali sme, že sa obe lode dostanú do finále, stalo sa. Medaila z toho nebola, aj keď to tak dlho vyzeralo. Výkon mladej posádky bol veľmi slušný. Seniorská olympijská loď bola sklamaná, pretože túžila po stupni víťazov. Žiaľ, rovnako ako na olympijských hrách v Londýne nezvládla záver," pokračoval prvý muž slovenskej rýchlostnej kanoistiky.

Jankovec s Tarrom si svoje minúty slávy na pódiu pre medailistov nakoniec vychutnali po finále K2 na neolympijskej päťstovke, kde skončili druhí. "Dokázali, že keď sa posadia spolu, vedia urobiť výborný výsledok. Majú aktuálne dobrú formu. Aj Vlček s Gellem aj Tarr s Jankovcom budú ako doplnok ku K4 určite jazdiť aj K2," naznačil Robert Petriska perspektívu a dodal: "Samozrejme, ak im to program podujatí dovolí."

Príjemným prekvapením bol aj výkon šprintérov na 200 m. Ľubomír Beňo s Miroslavom Zaťkom sa v K2 predrali až do bojov o medaily, v A-finále skončili na siedmej priečke. Zaťko sa v singli dostal do bojov o konečné 10. miesto. V B-finále sa predstavili kanoista Csaba Orosz a kajakárka Ivana Kmeťová. "Miroslav Zaťko v K1 dokázal, že jeho špecializácia na dvestometrovú trať je správna. Medzi seniormi sa nestratil. Po minulom roku, keď skončil piaty na majstrovstvách Európy do 23 rokov, sú jeho tohtoročné ambície ešte vyššie. Ukázal však aj to, že je schopný vytvoriť aj dobrú posádku v dvojkajaku," uviedol prezident SZRK na adresu ukazujúceho sa talentu.

Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou boli v uplynulých sezónach pravidelnými "zberateľkami" vzácnych kovov z vrcholných podujatí. V tejto sezóne sa rozhodli oddýchnuť si od seba a skúšajú šťastie v singlových disciplínach. Kohlová sa na 500 m dostala do finálovej deviatky, Kmeťovú však nemohla potešiť účasť len v B-finále na 200 m. "Uvidíme, aké budú ich výkony v Račiciach na druhom Svetovom pohári. V Szegede bola určite spokojnejšia Martina Kohlová, ale všetko je otvorené. Dievčatá zvolili stratégiu oddychu od spoločnej posádky, chcú sa trošku odblokovať a nakopnúť a určite to nie je na škodu. Veríme, že v druhej časti súťažnej sezóny, najmä na majstrovstvách sveta v Duisburgu, si sadnú do lode spolu a ukážu, že majú na to, aby urobili dobrý výsledok," zostáva šéf slovenskej rýchlostnej kanoistiky optimistom.

Famózny víkend má za sebou kanoista Matej Rusnák. Na 5000 m vypádloval bronz, na olympijskom kilometri skončil piaty, na päťstovke ôsmy. To je viac ako sľubný štart do sezóny. "Matej si poistil miesto v špičke. Má na to, aby vždy bojoval o A-finále. Tam už je všetko otvorené, lebo jeho odstupy od najlepších nie sú až tak veľké," uzavrel na www.canoe.sk Robert Petriska.

Diskusia k článku:

Anonym

Kanoista Rusnák vybojoval bronz v I. kole Svetového pohára

čítaj viac: http://sportky.topky.sk/s/25/vodne-sporty#ixzz2TOCwSHq4

Štvorkajak delilo od bronzu v Szegede 42 tisícin sekundy

Čítajte viac: http://sport.sme.sk/r/sport_vods/Vodne-sporty.html#ixzz2TOENv0BY

Jankovec a Tarr vybojovali v Szegede striebro

čítajte viac: http://sport.sme.sk/c/6797633/jankovec-a-tarr-vybojovali-v-szegede-striebro.html

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.