Slováci na univerziáde v Kazani aj s medailovými ambíciami

Slovensko bude na svetovej univerziáde (SU) v ruskej Kazani (6. - 17. júla) reprezentovať 71 športovcov, ktorí sa predstavia v 17 odvetviach. Jediným slovenským zástupcom v kolektívnych športoch bude družstvo volejbalistiek. Tím na čele s kapitánkou Miroslavou Kuciakovou sa predstaví v C-skupine spolu s Čínou, Taiwanom a KĽDR. S vysokoškolákmi pôjde do dejiska SU aj 28 členov sprievodu, ktorý budú tvoriť tréneri, masér, lekár, rozhodcovia a organizačný tím Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ).

SITA, pp;lb | 04.07.2013 20:50:12

"V spolupráci s jednotlivými športovými zväzmi sme sa rozhodli poslať do Kazane športovcov, ktorí majú šancu v súčasnej silnej konkurencii uspieť," povedal prezident SAUŠ Július Dubovský a pokračoval: "Pre našu asociáciu univerzitného športu je podujatie v Kazani spolu so svetovou zimnou univerziádou v Trentine najvýznamnejšou tohoročnou súťažou. Pre nás všetkých je rok 2013 veľmi špecifický, lebo počas neho budú obe najdôležitejšie akademické akcie. Zimná univerziáda bude už v decembri 2013."

Prvýkrát v histórii SU sa v Kazani bude súťažiť až v 27 športových odvetviach, z ktorých trinásť je v programe povinne (atletika, basketbal, šermovanie, futbal, gymnastika, džudo, plávanie, potápanie, vodné pólo, stolný tenis, tenis, volejbal). "Na požiadanie organizátorov sme prvýkrát do výpravy zaradili ako samoplatcov aj športovcov v belt zápasení a sambo (úpolové zápasnícke športy - pozn.). Dohodli sme sa, že pobytové náklady im uhradia ich svetové organizácie, ktoré chcú, aby sa v Kazani predstavila čo najsilnejšia konkurencia," vysvetlil šéf SAUŠ Július Dubovský proces skladania slovenskej výpravy na celosvetové podujatie v Kazani.

Najskúsenejším slovenským reprezentantom bude atlét Jozef Repčík, pre ktorého SU v Kazani bude treťou šancou predstaviť sa na svetovom sviatku športovcov - vysokoškolákov. "Som rád, že som dostal dôveru od nášho zväzu a tretí raz v kariére sa môžem predstaviť na Svetovej univerziáde. Ako 19-ročný som bol pri debute na SU, takže teraz by sa patrilo so Svetovou univerziádou rozlúčiť s nejakým pekným výsledkom. Ak budem zdravotne fit, určite sa pokúsim o finále," sľúbil na pôde Národného športového centra (NŠC) v Bratislave Jozef Repčík. Pre dvojicu plavcov Katarína Listopadová, Tomáš Klobučník bude účasť v Kazani debutom na takomto významnom celosvetovom akademickom podujatí. "Na Kazaň sa veľmi teším, lebo na takomto podujatí som ešte neštartovala. Neviem, aká konkurencia sa v bazéne zíde, ale keďže veľmi veľa plavcov vo svete študuje na univerzitách, určite budem mať ťažké súperky. Ak by som postúpila do semifinále, bola by som spokojná," povedala pre agentúru SITA plavkyňa Katarína Listopadová.

Ťažká úloha v Kazani čaká aj na slovenské volejbalistky, ktoré si v dejisku SU v základnej C-skupine zmerajú sily iba s ázijskými súperkami. "S čínskymi volejbalistkami sme hrali nedávno počas ich tréningového pobytu v Európe. Samozrejme, volejbalový prejav hráčok z východnej Ázie je odlišný ako náš európsky. Majú aj iný spôsob obrany. Ťažko im súper vie položiť loptu, lebo sú veľké bojovníčky. Dúfam, že nedávna skúsenosť s čínskym ženským volejbalom nám pomôže. Veď náš univerzitný tím v Kazani s výnimkou dvoch - troch hráčok budú tvoriť volejbalistky Slávie EU Bratislava," konštatovala Miroslava Kuciaková, ktorá si v Kazani chce napraviť trpkú chuť z nevydarenej kvalifikácie o postup na ME 2013.

V pozícii najväčšej slovenskej medailovej nádeje pocestuje do Ruska športová strelkyňa Monika Zemková, ktorá v Kazani bude obhajovať zlatú medailu z predchádzajúcej SU 2011 v čínskom Šen-čene. "Pre mňa je univerziáda srdcovou záležitosťou. Veľmi sa na ňu teším. Na minulej som dosiahla krásny úspech, zopakovať ho však bude veľmi ťažké, lebo nevieme, aké strelkyne pošle do Kazane napríklad Čína a najmä Rusko, pre ktoré úspech v športovej streľbe bude vecou medzinárodnej prestíže. Dopredu sa však nevzdávam. Univerziáda je pre mňa nádhernou akciou na úrovni olympiády alebo majstrovstiev sveta. Som rada, že som opäť v nominácii," zdôraznila Monika Zemková, po plavkyni Martine Moravcovej (na SU vyhrala päť disciplín, pozn.) a ďalšej strelkyni Zuzane Štefečekovej iba tretia Slovenka, ktorá sa na celosvetovom športovom sviatku akademikov tešila zo zlatej medaily.

Nominácia SR na Svetovú univerziádu v Kazani:

Športová gymnastika: Mária Homolová, Slavomír Michňak

Atletika: Roman Turčáni (100 m), Jozef Repčík (800 m), Martin Kučera (400 m prek.), Marcel Lomnický (kladivo), Katarína Berešová (polmaratón), Mária Czaková (chôdza 20 km), Nikola Lomnická (kladivo)

Plávanie: Zuzana Mimovičová, Katarína Listopadová, Karin Tomečková, Tomáš Klobučník

Šerm: Dagmar Barániková (kord), Štefan Cipár (kord), Michaela Cellerová (fleuret)

Tenis: Karin Morgošová, Nikola Vajdová, Filip Horanský, Michal Pažický

Stolný tenis: Barbora Balážová, Soňa Hudecová, Kristián Kobes, Jakub Figeľ

Džudo: Marek Pentka (do 60 kg), Martin Zagorov (do 73 kg), Ivana Komlóšiová (do 63 kg)

Bedminton: Jarolím Vícen, Monika Fašungová

Kanoistika: Matej Rusnák (C1), Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo (obaja K1, K2)

Šach: Monika Motyčáková, Marián Jurčík, Tamás Petrényi, Štefan Mazúr

Streľba: Lucia Boorová, Monika Zemková, Jana Hyblerová, Matúš Dudo, Boris Stanko, Mária Markovičová, Filip Kucharovič, Filip Tekula, Ivan Sisák, Lukáš Daniel, Peter Zemko, Nina Slamková, Michal Slamka

Vzpieranie: Matej Kováč (do 94 kg), Radoslav Tatarčík (do 105 kg), Eleonóra Gogorová (do 75 kg)

Zápasenie: Peter Obžera (voľný štýl do 66 kg), Lenka Matejová (voľný štýl do 48 kg), David Lengyel (grécko-rímsky, do 120 kg)

Veslovanie: Richard Vančo

Sambo: Jakub Babiar

Belt zápasenie: Katarína Csarná, Eduard Vidra.

Volejbal:

nahrávačky: Katarína Dudová (Frýdek-Místek/ČR), Jaroslava Smataníková (Slávia EU Bratislava)

smečiarky: Erika Salanciová, Miroslava Kuciaková (obe Slávia EU Bratislava), Dominika Drobňáková (Doprastav Bratislava), Romana Hudecová (COP Nitra)

blokárky: Jaroslava Pencová, Michaela Abrhámová (obe Doprastav Bratislava) Simona Kóšová (Slávia EU Bratislava)

univerzálky: Monika Stankovianska (Doprastav Bratislava), Paula Kubová (VK Spišská Nová Ves)

libero: Dominika Valachová (Aachen/Nem.)

Diskusia k článku:

Anonym

Rýchlostní kanoisti vyrazili do ruskej Kazane na Svetovú univerziádu

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2343

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.