Slováci na 14. mieste v medailovej bilancii, najlepší Maďari

Slovenská rýchlostná kanoistika zásluhou mužského štvorkajaka na 1000 m vybojovala jednu striebornú medailu na majstrovstvách Európy v srbskom Belehrade. V konečnej medailovej bilancii krajín to znamená 14. priečku spoločne s Litvou.

SITA, hb;ds | 11.06.2018 21:47:03

• Poradie cenných kovov ovládli podľa predpokladov Maďari s 15 medailami, keď brali 6-krát zlato, 5-krát striebro a 4-krát bronz. Druhé miesto patrí Nemcom (4-6-1) a tretie Rusom (3-6-3). Viac ako jednu zlatú medailu získali aj Bielorusi, Španieli a Česi (po 3) a tiež Poliaci a Portugalčania (po 2). Minimálne jeden cenný kov si odnieslo 21 krajín.
  • Najúspešnejší spomedzi jednotlivcov boli Maďarka Danuta Kozáková a Rus Ivan Štyľ s dvoma zlatými a jednou striebornou medailou. Kozáková dominovala v disciplíne K1 500 m a sedela tiež vo víťaznom maďarskom štvorkajaku K4 500 m, okrem toho pridala striebro v K1 200 m. Štyľ bol súčasť zlatých dvojkanoe v C2 200 m a C4 500 m, striebro pridal v C1 200 m. Pôsobivé víťazné double predviedol český kanoista Martin Fuksa, ktorý ovládol C1 na 500 aj 1000 m. Dvakrát zlatí na ME 2018 boli aj Španieli Saúl Craviotto a Cristian Toro (K2 200 m a K4 500 m), resp. Maďarky Virág Ballová - Kincsö Takácsová (C2 200 m a C2 500 m), Ballová pridala aj bronz v C1 200 m. Pozoruhodný je aj medailový komplet v podaní portugalského kajakára Fernanda Pimentu. Bol zlatý v K1 1000 m, strieborný na 5000 m a bronzový na 500 m.