Šéf misie SR na EH v Baku Delej túži po troch medailách

Člen exekutívy Slovenského olympijského výboru (SOV) a vedúci výpravy SR na I. európskych hrách v Baku (12. – 28. júna) Branislav Delej by bol pri návrate z dejiska tejto premiérovej európskej multišportovej akcie spokojný s troma medailami.

SITA, sz;mj | 20.04.2015 18:03:15

"Bol by som rád, keby sme domov priviezli medailu zo športovej streľby, z triatlonu a z rýchlostnej kanoistiky. Ak by sa nám to podarilo, bol by to určite úspech celej našej výpravy," uviedol predseda komisie SOV pre športovú medicínu a športové vedy Branislav Delej.

Práve v troch spomenutých športoch budú účastníci EH 2015 v Baku bojovať aj o právo štartu na budúcoročných olympijských hrách v Riu de Janeiro.

"V silných športoch, v ktorých je v hre nominácia do Ria, bude pravdepodobne v Baku špičková európska účasť. V nich sa predstaví európska elita. Napríklad v športovej streľbe, v ktorej môžu víťazi získať priamo miestenku na OH 2016 v Brazílii," objasnil Branislav Delej predpokladanú výkonnostnú úroveň na azerbajdžanskej strelnici a pokračoval: "Tak isto v triatlone, v ktorom by sme aj my mohli zamiešať karty na medailových pozíciách. Veľmi silné obsadenie bude v rýchlostnej kanoistike, kde aj my čakáme medailové úspechy." Podľa vedúceho výpravy SR ostatné športy nám už takú šancu na stupeň víťazov nedávajú, lebo napríklad vo vodnom póle a plávaní budú súťažiť iba juniori. Budú to prestížne preteky pre športovcov do 16 - 17 rokov. "Obe odvetvia, teda vodné pólo a plávanie, majú v Baku európske šampionáty - ale iba v tejto mladšej vekovej kategórii. V ich prípade by medailové priečky pre mladých Slovákov boli skôr milým prekvapením," konštatoval Delej.

Najväčšia skupina slovenských športovcov odletí do Baku v utorok 9. júna. Otvárací ceremoniál EH 2015 bude v sobotu 12. júna. Podľa schváleného harmonogramu slovenskí športovci do Baku počas EH každý deň nie iba prilietajú, ale aj z neho odlietajú. Najviac slovenských zástupcov bude v hlavnom meste Azerbajdžanu 19. júna, keď prídu atléti, ktorí vtedy začínajú svoje súťaže. Na rozdiel od nich však mnohí športovci hneď na druhý deň z dejiska EH odchádzajú. Devätnásteho júna bude v Baku až 160 slovenských športovcov, čo je maximálny počet lôžok, ktoré organizátori pre Slovákov v dejisku EH 2015 rezervovali už dávnejšie.

"Chvalabohu, už máme uzavretú nomináciu. Vieme, kto pôjde na I. európske hry. Poslednými športovcami, ktorí do výpravy pribudli, sú cyklistka Terézia Medveďová, s ktorej štartom súhlasila Medzinárodná cyklistická federácia UCI, a trojica džudistov.

"Prvého mája musí mať naša výprava definitívnu podobu. Preto momentálne sumarizujeme a pripravujeme letenky. Podstatné pre úspešné zvládnutie najväčšej logistickej akcie v dejinách slovenského olympijského hnutia bude koordinácia práce medzi zástupcami SOV, ktorí zostanú na Slovensku, a zodpovednými ľuďmi z misie SR, ktorí budú pôsobiť priamo v Azerbajdžane," tvrdil šéf veľkej 260-člennej slovenskej misie, v ktorej bude 178 športovcov.

"Musíme urobiť všetko preto, aby funkcionári SOV, ktorí zostanú doma, bez problémov zabezpečili odlet ľudí do dejiska EH. My v Baku, samozrejme, bude dennodenne fungovať na linke letisko - dedina športovcov - športoviská. Našou úlohou bude zabezpečiť ubytovanie a akreditáciu. Náročné z hľadiska logistiky je to predovšetkým preto, lebo kým na olympijské hry odchádzame v jednej, maximálne dvoch väčších skupinách, počas EH budú športovci neustále pendlovať medzi Baku a Bratislavou. Musíme pozorne sledovať ich program, priebežne ich prihlasovať na pobyt, na súťaže, tréningy. A tých, čo už ukončili súťaže, musíme zasa odhlasovať a sprevádzať na letisko," priblížil Branislav Delej svoj denný pracovný poriadok v meste na brehu Kaspického mora. Aj preto mu so všetkým budú pomáhať dvaja zástupcovia vedúceho výpravy.

Organizátori I. európskych hier od vedúcich výprav žiadajú, aby pretekári boli v dejisku podujatia minimálne tri dni pred samotnými súťažami, no pobyt v dedine pre športovcov v Baku povolili maximálne dva dni po skončení ich súťaží. Zosúladiť všetky tieto požiadavky bude veľmi náročné. "Preto apelujeme na funkcionárov všetkých športových zväzov, ktorých zástupcovia sa predstavia v júni v Baku, aby k svojim úlohám pristupovali maximálne zodpovedne. Aby nič v súvislosti s reprezentáciou Slovenska na súťažiach I. európskych hier v Baku nepodcenili," dodal Branislav Delej.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Šéf misie SR na EH v Baku Delej túži po troch medailách“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.