Rus v maratóne striebro neobhájil, v Perthe 6.

Majstrovstvá sveta v kanoistickom maratóne v Austrálskom Perthe - sobotňajšie výsledky.

SITA, lb | 15.10.2005 13:15:16

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Radoslav Rus neobhájil na majstrovstvách sveta v maratóne v austrálskom Perthe minuloročné striebro. Člen KRK DAK Kiaba Nováky si v porovnaní s vlaňajším šampionátom v nórskom Bergene pohoršil o štyri priečky, keď v sobotňajších pretekoch C1 obsadil 6. miesto. Rus dosiahol čas 2:26:17 h, pričom od medailového umiestnenia ho delili viac ako tri minúty. Skúsený novácky kanoista, ktorý má za sebou viacero úspechov na vrcholných podujatiach, si tak svoju zbierku cenných kovov v Perthe nerozšíril. Rus doteraz získal okrem striebra z minuloročných MS aj štyri medaily na ME - v roku 1999 bol v poľskom Gorzowe druhý, v rokoch 2001 a 2005 v Györi, resp. Týne nad Vltavou vyhral a v roku 2003 v poľskom Gdansku dopádloval na tretej priečke.

Víťazstvo v C1 si vybojoval obhajca titulu Edvin Csabai z Maďarska (2:20:02) s náskokom 14 sekúnd pred Španielom Josem Alfredom Beom Garciom. Tretí skončil už s výrazným odstupom ďalší maďarský reprezentant Attila Györe (2:23:16)

Slovensko malo v sobotu svojho zástupcu - Filipa Petrlu aj v K1 mužov. Kanoistovi Slávie UK Bratislava, ktorý bol vlani na MS v Bergene desiaty, na júlových ME v Týne nad Vltavou ho klasifikovali na šiestej priečke, tentoraz v Perthe parila 12. pozícia (2:41:16). Zlatú medailu získal Manuel Busto Fernandez, ktorý prišiel do cieľa za 2:34:37 h. V K1 žien zvládla maratónsku trať najrýchlejšie Anna Hemmingsová z Veľkej Británie (2:16:20).

Najúspešnejšími krajinami úvodného súťažného dňa MS boli spoločne Španielsko a Maďarsko so zhodnou medailovou bilanciou 2 - 3 - 1.

V nedeľu sa na perthskom šampionáte predstaví posledná slovenská loď. V K2 bude od 7.00 h SELČ bojovať so svetovou špičkou dvojica Maroš Dvorský - Marián Lachkovič (obaja Slávia UK Bratislava), ktorá bude v konkurencii 24 posádok obhajovať minuloročnú šiestu priečku.

Výsledky - sobota:

MUŽI

K1: 1. Manuel Busto Fernandez 2:34:37 h, 2. Emilio Merchan Alonso (obaja Šp.) 2:34:40, 3. Ben Fouhy (N. Zél.) 2:35:54,...12. Filip Petrla (SR) 2:41:16

C1: 1. Edvin Csabai (Maď.) 2:20:02, 2. Jose Alfredo Bea Garcia (Šp.) 2:20:16. 3. Attile Györe (Maď.) 2:23:16,...6. Radoslav Rus (SR) 2:26:17

ŽENY

K1: 1. Anna Hemmingsová (V. Brit.) 2:16:20, 2. Vivien Folláthová (Maď.) 2:17:14, 3. Barbara Przybylská (Poľ.) 2:17:42

JUNIORI

K1: 1. Diego Cosgaya Noriega 1:33:37, 2. Joaquin Nachon Areces (obaja Šp.) 1:33:42, 3. David Smith (Austr.)

1:33:51

C1: 1. Péter Nagy 1:44:46, 2. Márton Kövér (obaja Maď.) 1:45:01, 3. Ruben Paz Dobarro (Šp.) 1:49:50

JUNIORKY

K1: 1. Stefania Cicaliová (Tal.) 1:43:23, 2. Tamara Csipesová (Maď.) 1:46:45, 3. Jennifer Eganová (Ír.) 1:46:46