Rozhovor v daždi s Erikom Vlčekom na VC Komárna

V Komárne na pretekoch som na brehu pristavil Erika Vlčeka, ktorý ochotne aj na daždi odpovedal na moje otázky. Takže nech sa páči, prečítajme si názory jedného zo “štyroch muškatierov“....

Sýkora Ivan | 17.06.2004 07:16:07

Trošku odbočím na úvod a aj keď to je v dnešnej dobe možno zbytočná otázka, predsa len sa spýtam, či vy alebo vaši kolegovia z K4 sledujete internet a či si niekedy zájdete na www.kanoe.sk, pre ktoré tento rozhovor vznikol?

Častejšie navštevujeme tieto stránky, keď sme niekde v zahraničí na sústredení a máme možnosť prístupu na internet. Tak tam si veľmi radi prečítame túto stránku a sledujeme to dianie, čo sa deje doma, lebo vtedy nemáme taký bezprostredný kontakt, čo je nové. Takže aj prostredníctvom tejto stránky získame určité informácie. Samozrejme, keď sme doma , tak menej ju navštevujeme, lebo medzi ľuďmi sa rýchlejšie dozvieme novinky.

Ako ste spokojný so svojím dnešným výkonom, myslím, že je dôvod na blahoželanie a to umiestnenie je veľmi pekné ?

Ďakujem, ja som spokojný. Nečakal som, že budem druhý, lebo na tréningoch to tak vyzerá, že Mišo s Ričim sú lepší a vedia ísť rýchlejšie, ide im to ozaj veľmi dobre. Som spokojný, že som ich predbehol, ozaj som to nečakal. Ale zas prekvapil ma Andrej Wiebauer, ktorý vyhral. S tým som nepočítal, počítal som, že ma predbehnú buď Mišo alebo Riči, resp. obidvaja a ja že sa popasujem s Andrejom o tretie miesto. On ma prekvapil.

Celkovo sa dá povedať, že Andrej vypálil rybník vám všetkým. Ale zase jazdil dobre, takže jeho víťazstvo bolo zaslúžené.

Áno bolo zaslúžené. Určite, mal väčší čas pripraviť sa na tieto preteky, pre neho vlastne už sezóna skončila a môže si takto schuti zapretekať. My sme predsa len v domácom prostredí, takže trošku aj na psychiku to je väčší tlak a ešte včera sme tvrdo trénovali, lebo sa pripravujeme na budúci týždeň na Svetový pohár v Račiciach.

Práve k tomu sa ešte dostaneme. Zhodou okolností som náhodou počul ako Juraj Bača hovoril v rozhovore pre STV, že nechcel tesne pred týmto Svetovým pohárom práve účasťou na pretekoch v Komárne rozladiť si prípravu a ten svoj rytmus. Vy sa nebojíte, že by vám to svojím spôsobom narušilo prípravu a vôbec formu pred tým Svetovým pohárom?

Nie, myslím si, že nám to nenaruší prípravu a že nie je to až taký veľký pretek, takže si môžeme aj týždeň pred tým zasúťažiť doma. Ďuro je v tomto ohľade trochu zásadovejší a on sa radšej bude pripravovať poctivo.

Jasné, hovoril ste, že ten pretek nie je taký dôležitý, myslel ste tu alebo v Račiciach?

No v tých Račiciach, v podstate nejde o veľa, ideme si tam vyskúšať súperov a nič sa nestane, ak nevyhráme.

Zase odbočme trochu od témy vyhrať či nevyhrať, mne osobne sa veľmi páči ako pôsobíte vy všetci tu na brehu. Stále ste v dobrej nálade a vyžarujete pohodu, pôsobí to na mňa osobne veľmi kladne. A otázka smeruje k tomu, či to vyplýva z vašej spokojnosti s prípravou a chcel som sa spýtať práve na ten jediný štart pred olympiádou, ale na to ste už sčasti odpovedal pred chvíľou?

S prípravou sme spokojní, všetko ide podľa plánu, podmienky sú dobre zabezpečené, počasie nám zatiaľ praje, čo sa týka vodnej hladiny. Takže zatiaľ je všetko tak ako má byť, zranení ani chorí nie sme, občas nejaké zdravotné problémy ale len menšieho charakteru. Príprava je ozaj dobrá a ideme podľa plánu.

Áno, to už viackrát zdôraznil aj váš tréner. Vylaďovali ste nejako špeciálne formu na tieto dnešné preteky?

Priamo na dnešné preteky ani nie, akurát včera poobede sme mali ľahší tréning, to jediné sa zmenilo. Celkovo trošku ladíme na tie Račice, predsa len tam nepôjdeme z plného tréningu. Takže táto účasť na VC Komárno je v rámci takého vyladenia.

Takže záverečná otázka, aby ste nezmokol a nenachladol, keď stojíme na daždi....

Nevadí, môžeme pokračovať.....

Mám predstavu ako prebieha tréning v Novákoch, bavil som sa o tom aj s Tomášom Czépym, koľko majú tréningov mladí pretekári tu v Komárne, mňa by zaujímalo váš tréningový deň ako prebieha, keď ste vo fáze plnej prípravy....ako v každom rozhovore smerujem k tomu, že našimi čitateľmi sú prevažne mladí kanoisti, ktorých by to mohlo zaujímať....

Máme zaužívaný kolobeh, niektoré tréningy sa opakujú. Napríklad vždy v stredu doobeda chodíme dvojkiláky, utorok poobede chodievame kilometre alebo 500ky. Štvrtok chodievame teraz už “štvorku“, v sobotu taktiež chodievame K4. Toto je také zaužívané. A keď sa neladí, spomeniem také najväčšie objemy, boli sme už 6 krát 1000m, 2 krát 500, čo je podľa mňa dosť veľa, aj to vyčítame trénerovi....ale keď to je napísané, tak to urobíme. Nefrfleme, že toto v žiadnom prípade. Len poznáme aj my niekedy, že toho už je dosť, ale zase neuberáme si.

Trénujete podľa takého modelu, že máte napísaný rozpis, prídete na lodenicu a idete sami na vodu ? Alebo vždy je prítomný aj tréner?

Nie, nie. V utorok ráno sa zvykneme rozjazdiť, lebo v pondelok máme deň voľna, v nedeľu celé poobedie, takže to je spolu deň a pol voľna, preto v utorok samozrejme nezačneme hneď s prvým tréningom, ale máme nejaké to rozjazdenie. Chodievame väčšinou tak 14-16km v utorok, tam nie je potrebný tréner, to si aj sami vieme odpádlovať a odmerať si to.

A čo sa týka samotného tréningu, aj tie konkrétne úseky, čo ste spomínal, to absolvujete na singli?

Áno

A kedy teda vlastne začnete samotnú prípravu K4, venujete sa zjazdeniu špeciálne pred pretekami alebo priebežne aj počas sezóny?

Príprava K4 začína koncom mája, keď už je to počasie naozaj lepšie a nie je zima. Lebo predsa len v tej “štyrke“ sme skôr mokrejší a potom človek skôr prechladne. Samotnú K4 chodievame 2 krát do týždňa maximálne, viackrát to nemá ani význam. Doteraz sme to tak robili, to nám stačí. Ako som už spomínal väčšinou vo štvrtok a v sobotu. Chodievame kilometer na čas, 500ku na čas a ešte nejaké úseky na Váhu.

Ozaj nemáte problém s tým, v porovnaní so svojimi súpermi, že sa pripravujete na tečúcej vode? Napríklad, keby ste mohli trénovať na dráhe v Račiciach alebo tu na Váhu, čo je pre vás prijateľnejšie ?

Pre nás to tu úplne vyhovuje, lebo máme tečúcu vodu, čo je tiež na niečo dobré. Potom máme stojatú vodu, tam, čo je mŕtve rameno Váhu, Nitra sa to volá. Tam máme vyznačenú dráhu, tam je stojatá voda, takže sa vieme otestovať, vieme si to odmerať. Do tých Račíc chodievame naozaj už len kvôli tomu, aby sme videli tú dráhu a mali taký pocit tých pretekov, že predsa len trénujeme na regulérnej dráhe.

A predsa len v súvislosti so spomínaným Czepkom ma napadla ešte jedna otázka....konkrétne v jeho prípade on povedal, že ste pre neho vzorom. Ste si vedomí toho, že vy všetci štyria, ste sa stali pre mladých kanoistov veľkými vzormi? Nie je to pre vás záťaž?

Záťaž to vôbec nie je, byť vzorom nemôže byť podľa mňa záťaž. Skôr si to vyžaduje .... vlastne ukázať im, čo a ako treba robiť. Ako je potrebné sa tréningu poriadne venovať, že vlastne každý tréning sa potom odzrkadlí na tých pretekoch, že vypláca sa byť poctivý a vypláca sa to robiť poriadne a obetovať tomu vlastne všetko.

To sú ozaj hodnotné záverečné slová. Ďakujem veľmi pekne, želám všetko dobré a nech vám vyjde na olympiáde to, v čo všetci veríme!

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Rozhovor v daždi s Erikom Vlčekom na VC Komárna“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.