Rozhovor s Radkou Kubalovou, úspešnou juniorskou reprezentantkou

Radka Kubalová, členka oddielu Vinohrady Bratislava, úspešná juniorská reprezentantka. Trpezlivo a dobre naladená aj druhý krát po technickej poruche diktafónu odpovedala na moje otázky. Svojimi úprimnými belasými očami sa veselo pozerala priamo do tváre a vyžarovala z nej veľká pohoda. Za ten prístup aj dobrú náladu jej ešte raz dodatočne ďakujem.

Sýkora Ivan | 01.08.2005 16:14:58

Blahoželám k dosiahnutým úspechom, tým mám na mysli nielen bronzovú medailu z ME juniorov v Plovdive, ale aj predchádzajúce 3.miesto na regate v Bochume a po dnešku to môžeme rozšíriť aj o čerstvé tituly majsterky SR v K1 aj K2. Ale vrátime sa k tým medzinárodným úspechom, kde bola väčšia konkurencia ?

Ďakujem. Väčšia konkurencia bola na ME v bulharskom Plovdive, ale aj ten Bochum bol dosť silný vďaka silnej domácej konkurencii.

Medaila z ME predpokladám, že je cennejšia. Touto medailou ste nadviazali na celkové ženské úspechy napr. Ivany Kmeťovej ešte ako juniorky na ME, ale aj Marcely Erbanovej s jej historickým 5.miestom na OH v Aténach. Znamená to pre vás niečo, prípadne máte svoj vzor v ženskej kanoistike ?

Samozrejme oceňujem úspechy našich pretekárok a mám aj svoj vzor, ale skôr v maďarských pretekárkach, zo svetovej špičky oceňujem Janics a Kovacs.

Spomínaná Ivana aj s Martinou Kohlovou sa výrazne presadili nedávno v ženách najmä v K2. Kde vidíte vy skôr svoju vlastnú perspektívu v K1 alebo so svojou piešťanskou parťáčkou Lenkou Doubravovou v K2 ?

Chceli by sme sa presadiť na K2 1000m vo finále MS juniorov v Szégedi, dúfam, že sa nám to podarí. Ešte je to celé otvorené a výsledok vo hviezdach....a v K1 jednoznačne tú 500ku, snáď sa to finále podarí......

Treba mať vyššie ciele po tej medaily....

Som skromná (smiech), uvidíme, budem sa snažiť podať maximálny výkon....

Vrátim sa ešte k priebehu ME, priamy účastník p.Kunc mi včera hovoril, že už po vašej rozjazde veril, že to bude na medailu, lebo ste išla skvele a vyhrala ju. Ako ste to prežívali vy sama a mala ste medailové ambície?

Určite nie, veľmi som sa toho bála, lebo viem, že niekedy to nemusí vyjsť. Aj tie ostatné baby mohli ísť lepšie, preto som si pred finále povedala, že pôjdem ako budem môcť a či to bude medaila, alebo nie, sa nezbláznim, hlavne, že som podala svoj maximálny výkon.

A robili ste si taký odhad možného umiestnenia podľa štartovnej listiny, mám na ňu, nemám na ňu ?

Ja som osobne počítala, že by som vedela ísť do toho piateho, šiesteho miesta....

Sedíme vo Zvolene na M SR KT, o dva týždne budú spomínané MS juniorov v maďarskom Szégede. Svojím spôsobom vrchol sezóny a snáď aj celej doterajšej kariéry ? Čiže už ste svoj cieľ spomínala, ale nemáte medailovú ambíciu ani v kútiku duše ?

Bola by som veľmi rada, keby sa tá medaila podarila, ale myslím, že tam bude väčšia konkurencia ako na ME. Idem tam hlavne s tým, že by som chcela byť na tom singli na 500ku vo finále.

Ozaj kde máte odloženú medailu z ME ? Má doma svoje čestné miesto, ale momentálne je tu, doniesla som ju ukázať.

Hovoríme o vašich momentálnych cieľoch, pozrime sa na prípadnú perspektívu v kategórii žien. Všeobecne platí pravidlo, že ten prechod do kategórie dospelých býva problematický. Ako to vidíte vo Vašom prípade ? Zatiaľ to nevidím nijak, uvidíme ako to budem stíhať v škole. Pre mňa je prvoradá škola, ja kanoistiku beriem ako hobby. Keď sa bude dať stíhať jedno aj druhé, tak prečo nie....

Čiže v tom prechode do dospelých práve tá škola hrá rozhodujúcu úlohu. Máte vyhranený záujem, prípadne odbor, ktorý by ste chcela študovať po úspešnej maturite ?

Právo alebo cestovný ruch, to je to, čo ma tak láka najviac. Určite by som chcela ísť študovať na vysokú školu.

Právo, to ma prekvapuje, vzniklo to ako nejaké dlhodobejšie rozhodnutie ?

Áno, je to dlhodobé rozhodnutie, mám to aj na škole ako prípravu a je to predmet, ktorý ma baví a rada by som sa ním zaoberať.

Prejdime od školy k vášmu kanoistickému zázemiu. Myslím, že rozhodujúcu úlohu a silné zázemie vám vytvára otec, ktorý vás sprevádza na všetkých pretekoch. A veľkú rolu zohral vo vašom vývoji aj reprezentačný tréner Robo Petriska. Pristavme sa u nich, zaujíma ma ich vplyv a akú rolu zohrali. Najprv teda otec ?

Otec ma odmalička viedol k športu a hlavne ku kanoistike. Stále sa o mňa staral a keď bolo zle ma podržal a za to som mu veľmi vďačná. Práve on bol ten, kvôli ktorému som jazdila a zaprela sa, aj keď som už nevládala a bolo zle. A čo sa týka trénera Petrisku, ten dá všetko čo môže, keď vidí, že to má zmysel a význam. A naozaj vie odhadnúť, kedy sa oplatí a kedy neoplatí venovať sa. Aj jeho mám veľmi rada a cením si to, čo pre mňa spravil.

Spomínali ste nejaké okamihy, kedy otec musel zasiahnuť, že ste váhali ukončenie kariéry?

Jasné, že boli krízy, ktoré som nevedela sama prekonať a kedy mi on pomohol.

Spomínali sme včera aj Vašu maminu, jej vzťah ku kanoistike ?

Taký vzdialený, ale drží mi palce.

Vráťme sa ešte k škole, za tie roky ste si zvykli zladiť školské a športové povinnosti. Nerobí vám to problémy napr. výpadky počas sústredení ?

Nie nemám s tým problémy, zvykla som si na taký spôsob štúdia a je možné, že ak to pôjde zladiť, budem študovať aj športovať naďalej, mám zabehnutý svoj systém štúdia a vyhovuje mi to.

Všeobecne platí, že v Bratislave sú podmienky na tréning a dochádzanie na vodu náročné. Kde máte svoju domovskú lodenicu vy ?

My trénujeme na ramene Dunaja dole v Karlovej Vsi. Tie podmienky sú také, že raz je voda vysoko, raz nízko, ale musíme sa prispôsobiť. Málokedy je to ideálne.

Máte ešte popri škole a športe aj nejaké svoje koníčky, ako relaxujete ?

Najviac relaxujem pri aerobiku, ale inak mám toho voľného času veľmi málo.

Aerobik vás čím priťahuje ? Spojenie pohybu a hudby, partia okolo ?

Spojenie tej hudby a cvičenia, vybitie si energie v telocvični, je to výborný spôsob odreagovania.

Ozaj aký ste typ športovca, musíte sa nútiť do tréningu alebo naopak si pridávate ?

Ja som ten typ, že sa nútim. Nútim sa do tréningu, ale keď už prídem a idem na vodu, tak odjazdím všetko tak ako treba.

Teraz máte posledný juniorský rok v kanoistike, ale spomínate si na svoje začiatky ?

Ale áno, spomínam. Začínala som ako osemročná, len tak som sa člnkovala na vode a dobre mi bolo.....

...ešte ste netušili, čo vás čaká.....

Áno, koľko to bude driny. To som netušila.

Na záver pokus o zhrnutie, čo pre vás znamená kanoistika ?

Kanoistika pre mňa znamená strašne veľa, venovala som jej takmer polovičku svojho života, naučila som sa spoznať dobro od zla, naučila ma takého sebazaprenia, húževnatosti, proste dala mi veľa.

Ďakujem za rozhovor a želám veľa úspechov.....

Radka Kubalová s parťáčkou Lenkou Doubravovou na stupňoch víťazov vo Zvolene.

Radka Kubalová s parťáčkou Lenkou Doubravovou na stupňoch víťazov vo Zvolene.

Záver K1 1000m st.dky vo Zvolene, Radka víťazí pred Lenkou a ďalšou nádejou ostaršenou Simonou Šámkovou...

Záver K1 1000m st.dky vo Zvolene, Radka víťazí pred Lenkou a ďalšou nádejou ostaršenou Simonou Šámkovou...

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Rozhovor s Radkou Kubalovou, úspešnou juniorskou reprezentantkou“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP I. Svetový pohár - šprint
10.05.2024 | Szeged, HUN
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.