Rozhovor s piešťanskou nádejou - Matejom Rusnákom

Práve pred blížiacimi sa pretekami v Piešťanoch uverejňujeme rozhovor, ktorý vznikol relatívne dávno, na lodenici počas Nováckej päťstovky. Sadáme si pod chatu a zvonku počuť ruch z blízkeho bufetu. O rozhovor som požiadal veľkú nádej piešťanskej ale aj slovenskej kanoistiky - Mateja Rusnáka. Napriek mladému veku, pôsobí veľmi rozvážne a zodpovedne, myslím, že také sú aj jeho odpovede....

Sýkora Ivan | 28.07.2004 22:55:15

Matej, počul som, že kamaráti ťa volajú Vajco. Ako ti prischla táto prezývka a zvykol si si už na ňu?

Na túto prezývku som si už zvykol. Prezývka mi prischla asi pred štyrmi rokmi v Tatrách na sústredení. Ale neviem prečo mi ju dali.

Vráťme sa teraz naspäť ku kanoistike. Začneme klasicky, ak si teda ešte spomínaš :-), popíš nám svoje kanoistické začiatky.

Kanoistické začiatky? To bolo vlastne tu v Novákoch, to boli moje prvé preteky na kánojke. Bol to päťkilák, na M SR DT a tie som vyhral.

V ktorom roku to bolo ?

Tuším, že v roku 1999. Začínal som ako 10-ročný ešte na minikajaku, no a ako 11-ročný som začal na kánojke.

Riešil si niekedy dilemu, kanoe či kajak?

Nie. Od začiatku som chcel ísť na kanoe, ale ešte som bol na to mladý, tak som začal na kajaku, aby som išiel na preteky a trošku sa popozeral. A potom som prestúpil na kánojku.

Aký vplyv resp. určite dosť veľký zohral u teba otec a tréner v jednej osobe, navyše dodnes aktívny pretekár?

Vlastne on ma k tomuto športu priviedol. Už od malička som s ním chodil na lodenicu. V tom čase som si vytváral vzťah k vode. No a keď už som bol dosť starý, začal som sa tomuto športu venovať.

Keby sme to mali zhrnúť, koľký rok robíš kanoistiku?

Šiesty.

A kedy si začal otca predbiehať?

(smiech) Asi tak rok alebo dva roky dozadu. Keď už sa vyrovnali naše sily.

A aj si niekedy zapretekáte?

Áno, na tréningu pretekáme vždycky.

Čo sa týka špeciálne kanoistov, každý z nich s kým sa rozprávam, hovorí o “cite pre vodu“, o “zžití sa s vodou“. Peter Páleš hovorí o špeciálnej technike pohybu v kanoe. Zamýšľaš sa aj ty nad technikou resp. nad pohybom v kánojke?

Pravdaže aj na techniku treba myslieť na tréningu. Ale ja si myslím, že keď sa naučí pretekár dobre ťahať, stačí mu už len trénovať a pôjde to.

Čo sa týka tréningu, ako ti vonia tréningová drina? Nepôsobíš prehnane kulturisticky, ale napriek tomu máš výsledky veľmi dobré.

My na tréningoch moc silovo netrénujeme, napr. s činkami, ale skôr sa snažíme trénovať na vode, lebo to je najdôležitejšie. Posilovňa vodu podľa mňa nenahradí.

Môžeš popísať svoj tréningový deň a tréningový proces v tomto pretekárskom období?

V tomto období máme asi najľahší deň, keď máme voľno (smiech). No a ten najťažší asi na tri fázy. Ráno ideme o ôsmej na vodu. Potom o jedenástej pred obedom a poobede o štvrtej. To je asi ten najťažší deň.

Aj cez školský rok trojfázovo?

Cez školský rok trojfázovo nie. Ak nás vypýtajú zo školy, tak sa snažíme a trénujeme aj ráno, aj doobeda. No a keď nás nevypýtajú, chodíme riadne do školy a klasicky poobede máme tréning.

Ozaj kde študuješ?

Študujem v prvom ročníku Elektrotechnickej priemyselnej škole v Piešťanoch.

Máš aj nejakú predstavu čo a ako do budúcna z hľadiska povolania?

Nie. Nemám.

Mňa dosť zaujal okamih tvojho “ostaršenia“. Mohol by si nám to priblížiť? Prečo si sa takto rozhodol, čo ťa k tomu viedlo, lebo je to dosť závažné rozhodnutie?

Doviedlo ma k tomu asi to, že by som si chcel viac zapretekať s tými staršími, aj keď sa s nimi držím akože v popredí. Moc by ma to nebavilo s tými chalanmi, čo sú takí starí ako ja a sú trošku slabší odo mňa. Chcel by som si proste zapretekať.

Čo sa týka tvojho postavenia, je zaujímavé, že o kategóriu vyššie, ale aj tak víťazíš ?

Všetko ma naučil môj otec, jemu môžem byť zato vďačný. To bude asi jeho zásluha na tomto.

Určite aj tvoja. Úročíš to, čo si sa naučil. Aké sú tvoje ciele v súvislosti s touto sezónou. a ako si s ňou zatiaľ spokojný?

S touto sezónou som zatiaľ celkom spokojný, aj teraz čo sme mali preteky, ktoré sa konali nedávno v Nemecku, tak som celkom dobre zajazdil, aj som tak vlastne chcel zajazdiť, ako som zajazdil. Ciele v tejto sezóne? Ešte sa kvalifikovať na ME v Poľsku.

Máš aj nejakú predstavu, aj v súvislosti s tvojim výsledkom v Bochume (6. miesto na C1 1000m) o možnom výsledku na ME, máš svoj tajný cieľ?

No keď by sa podarilo dostať do toho finále, tak aspoň do 6. miesta.

Uprednostňuješ skôr pätstovku alebo tisícku, alebo je ti to jedno?

Skôr tú tisícku, pretože ja nie som moc silový typ. Na tú päťstovku treba viac sily, menej výdrže. Ten kilák mi vyhovuje.

Aj v súvislosti s tvojim ostaršením a tvojimi výsledkami si v takej špecifickej situácii, môžeme ťa označiť slovkom talent. Nebojíš sa tak často spomínaného “vyhorenia“ v tom rozhodujúcom veku pri prechode zo staršieho dorastu do mužov?

No áno, viem o tom, že sa to stáva pretekárom, že sú dobrí a potom “vyhoria“ a skončia s tým športom. Ale myslím si, že keď sa mi to stane, budem mať aspoň dôvod začať viacej trénovať a dôkladnejšie sa pripravovať.

Aj z tvojho pôsobenia na brehu aj z teraz povedaného, sa mi zdá, že máš oproti svojim rovesníkom zodpovednejší prístup k športu. No a v súvislosti s blížiacou sa olympiádou v Aténach, môžeš nám prezradiť, či snívaš svoj olympijský sen?

Tak určite by to bolo krásne sa na nejakú olympiádu dostať. Ale uvidíme časom.

Takže spájaš si svoju budúcnosť v tomto okamihu predovšetkým so športom?

Asi hej. Keď ten šport pôjde, bude sa mi v ňom dariť, tak sa určite mu budem venovať, alebo sa aspoň budem snažiť.

Trošku odbočíme. Taká obecná úvaha. Čo si predstavuješ pod pojmom kanoistika?

Kanoistika? Tak keď som bol menší, tak som absolútne nevedel čo to znamená, ale teraz už viem. Je to pekný šport, ktorý ma baví, nádherný šport, ktorý robím !

A práve pre tých začiatočníkov? Máš nejaké doporučenie, že keď by tí najmladší začínali, prečo by mali kanoistiku robiť?

Ten šport je hlavne vonku. A nemusíme platiť za to, že sa na nejakej rieke vyvážame. Stačí si kúpiť pádlo, loďku.

Tento šport je špecifický v tom, že je silne individuálny. Každý ten štart predstavuje istý druh adrenalínu... Pociťuješ aj ty také pocity?

Tak pred štartom je určite na tých väčších pretekoch nejaká tá tréma. Ale snažím sa sústrediť na ten štart a na celý priebeh toho preteku, aby som podal maximálny výkon. Sústredím sa len na to.

Máš aj nejaký svoj rituál alebo nejaký spôsob toho sústredenia?

Asi nie. Proste len prídem na vodu, odštartujem a idem. Sústredenie je hlavne vo svojom vnútri. Nemyslím na nejaké iné veci.

Robíme tento rozhovor pre internetovú stránku kanoe.sk. Sleduješ túto stránku, ktorá sa venuje rýchlostnej kanoistike?

Áno, jasné. Zo školy si tam vždy zájdem a pozriem sa, čo je nové.

Ešte sa vráťme k tomu okamihu ostaršenia. Všimol som si, že dobre vychádzaš so svojimi najväčšími súpermi s Benďom a Rasťom. Aký máte vzťah a ako ťa prijali medzi seba?

Na brehu sme dobrí kamaráti. Sme dobrá partia. Nehádame sa, neohovárame sa. Ale na vode sme rivali !

To je pochopiteľné a snáď aj prirodzené. Veľmi pekne ti ďakujem za rozhovor a prajem ti úspech nielen tu na Nováckej pätstovke ale aj na ME a celkovo v tvojej kanoistickej kariére.

Ďakujem aj ja!

Diskusia k článku:

Anonym

Seva Mato,nech sa ti dari.Kedy sa stretneme?2ZS.Olo

boller

vajce ty si jednoducho najlepsi tojas!!!!!!!

Anonym

-dobry rozhovor,mohli by ste ich robit aj castejsie:)

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.