Rozhovor s Petrom Klímom, českým dragonom

Petr Klíma, predseda Českej asociácie dračích lodí.....a sám aktívny pretekár v dračej reprezentačnej posádke ČR.

Sýkora Ivan | 12.01.2005 20:54:13

Tu na pretekoch v ONV prebehol 4.závod Českého pohára dračích lodí, pričom to bola premiéra na Kunovickej tabuli. Ako ste spokojný s úrovňou pretekov a celkovou atmosférou ?

Atmosféra bola výborná, zišli sa tu pretekári z Prahy, Čiech aj Moravy, takže spokojnosť každopádne stopercentná. Čo sa týka účasti, objavili sa aj nové posádky, takže celkovo ten Český pohár , ktorý je v tomto roku premiérový pre Českú republiku sa rozbehol dobre...A už máme kontakty aj na Slovensko, takže dúfam, že v budúcom roku bude premiérový ročník aj na Slovensku. Takže sme spokojní. Je to dobré. Myslím si, že ľudia sa zabávajú, ľudia to vítajú a myslím si, že je dobré, to spojenie spolu s kanoistikou. Je to pozitívne jednak pre kanoistiku, jednak pre dračie lode.

Táto posledná veta mi veľmi zarezonovala, už dlhšie sa zamýšľam nad tým, ako pritiahnuť diváka k vode, ku kanoistike, lebo si myslím, že to je jej veľký problém....

Presne tak, kanoistika je individuálny šport. Priznám sa, že ako laik, keď sa pozerám na preteky, tak z pohľadu laika, je síce pekné, že ide napr. sedem borcov, každý v jednej lodi a prídu v nejakom poradí do cieľa, alebo hoc aj deväť, keď sa ide finále, ale koho to až tak veľmi chytí a zaujme. Väčšinou sú to odborníci, ktorí to poznajú. Je to z otca na syna kanoistika, keď nemá niekto syna, tak má dcéru a donúti ju, aby pretekala na kajaku.... (smiech), inak sa to nedeje väčšinou. Ja som bývalý kanoista, takže z môjho pohľadu je škoda, aby tento šport umrel, lebo je to veľmi spravodlivý a dobrý šport. Ak niekto “maká“, tak má šancu byť dobrý. A v súčasnej dobe, plnej iných lákadiel pre mladých, je niečo také ako sú trebárs dračie lode možnosťou sprístupniť tento šport a ľudia zistia, že byť pri vode, pádlovať, športovať, žiť tak nejako “normálne” a venovať sa niečomu, čo človeka naplní, tak to je to pekné. A práve dračie lode podľa mňa stopercentne popularizujú športy na vode, vrátane práve kanoistiky.

Schválne som sa pýtal na úvod práve na atmosféru, lebo okrem samotných pretekov ma zaujali drobnosti typu, futbalový zápas deň pred pretekmi, alebo efektné odbočenie jednej posádky z trate pre zábavu divákov priamo počas preteku, kopec srandy na brehu, je to jednoznačne o pobavení divákov aj samých seba. Čiže maximálna pohoda na jednej strane, na druhej strane sú to maximálne výkony pretekárov, podporené rytmickým bubnovaním, máte za sebou medzinárodné úspechy na svetovej úrovni, existuje už reprezentácia a podobne. Tak ma napadá, či nie sme svedkami zlatej éry dračích lodí a nenastane ich profesionalizácia a stane sa z toho vrcholový šport a bude po zábave ?

Vo svete existujú dve úrovne dračích lodí. Na svete 50 miliónov ľudí jazdí na dračích lodiach, je jasné, že rozhodujúci podiel má Ázia, ale napríklad v Nemecku je 2000 posádok, to si vynásobme krát 22 a to je už obrovské kvantum ľudí. Nebavíme sa o tom, že to je len špičková úroveň, ale to je aj “fun“. Na týchto “neckách“ dokáže pádlovať každý. Ide len o to, či tí ľudia majú chuť, či sa zídu, lebo to nie je jednoduché, aby 22 ľudí si skĺbilo svoj denný alebo týždenný či mesačný program. A keď už sa zídu, tak si to užijú. Čiže máme dve úrovne, tá zábava - “fun“ a druhá je tá špičková. My sa teraz snažíme to posunúť z tej úrovne srandy a zábavy do športu. Čo sa týka reprezentácie Českej republiky, pozíciu máme dosť náročnú, vzhľadom na to, že už za tie dva roky, čo sa tomu venujeme, sme majstri Európy, majstri sveta. Takže naše celkové poňatie je team, šport, dobrý pocit, aby tí ľudia samotní mali z toho zábavu, lebo bez nej nemá zmysel sa čomukoľvek venovať. Žijeme len raz....

Môžete nám viac priblížiť organizáciu pretekov v rámci ČR, ako prebieha výber reprezentačného družstva, či sa vyberú najlepší jednotlivci alebo sa vyberie najlepšia domáca posádka....

Čo sa týka Českej republiky, tak tohto roku sa po prvý raz usporiadal Český pohár, 5 závodov v rôznych mestách: Nymburk, Praha, Ostrožská Nová Ves, ďalej budúci rok usporiadame už ôsmi ročník Pražského festivalu dračích lodí a v roku 2006 získala Česká republika právo usporiadať ME a to sa teda bavíme o tej športovej úrovni. Čo sa týka zloženia posádky, vždy je potrebné dať dohromady vynikajúcu posádku. A tú môžete zložiť, len ak ľudia majú chuť. A to je práve tá motivácia, ktorú ponúkajú dračie lode, lebo kanoistika je individuálny šport a dračie lode sú druhá stránka pádlovania na vode, lebo to je team. Reprezentácia sa skladá tak, že tréner Jirka Čtvrtečka, (bývalý kanoista a vynikajúci olympionik, určite ho pozná každý, kto bol pri vode) a kapitán posádky Petr Procházka, prezývaný Čáp, spolu so mnou a s olympijským víťazom Martinom Doktorom, ktorý je teraz v posádke sa snažíme zložiť team, čo najlepších pádlujúcich borcov. Ale to neznamená, že to je zloženie iba z individualít, ale ten team musí “šlapať“. Tí ľudia musia spolu fungovať na rovnakej frekvencie a to keď sa podarí, tak potom sa podarí aj výsledok a v to my veríme.

Okrem známeho symbolu draka a dvadsiatich ľudí na palube je pre tieto závody charakteristické bubnovanie do rytmu. Čiže môžete nám priblížiť funkciu bubeníka a aký význam má aj posledný muž na palube a tým je kormidelník ?

To sú dve pomerne kľúčové pozície. To, že dvadsať ľudí pádluje rýchlo, dobre a zaberie, tak to je síce pekné, ale ak kormidelník neudrží smer tak ako má, tak to je všetko preč. Jeho význam ešte viac stúpa na dlhých tratiach, ktoré sa idú na 2 km okruhu a kde sa to točí na tri obrátky. Tam má kormidelník aj pozíciu športovca, lebo loď váži aj s pretekármi cez 2 tony a to celé riadiť, kormidlovať, to už niečo znamená. A čo sa týka funkcie bubeníka, v pravidlách je uvedené, že musí aktívne bubnovať, čo samozrejme robí, ale nielen to. Ten človek musí vedieť, čo to je pohyb lode na vode, musí mať cit preto, hovorí nám ako sme na tom pozične počas preteku. Bez neho by sme boli na trati stratení. On vidí ako sa pretek vyvíja, dáva povel k tomu, aby sme zrýchlili alebo nezrýchlili, či ideme do záveru alebo podobne. Túto funkciu u nás má Jan Bartůněk, čo je vynikajúci kanoista, ktorý má niekoľko medailí zo svetových šampionátov. Bez neho by sme my boli úplne stratení, lebo to ako on vidí a cíti, tak to je pre nás veľmi kľúčové.

Bolo už spomenuté, že tieto preteky dračích lodí sú pôvodom z Ázie. Predpokladám, že tá symbolika drak tam má aj iný význam, môžeme ešte trošku spomenúť aj niečo z histórie?

Tento šport je oficiálne starý niečo viac ako 2000 rokov. Vtedy, možno až 2200 rokov dozadu sa v Číne stalo toto: jeden politik, ktorý bol nespokojný so stavom, ktorý v tom čase v Číne panoval, na protest proti tomu skočil do vody a utopil sa. Rybári a ľudia z dediny, ktorí s ním cítili a bol u nich obľúbený na jeho počesť vyrazili na vodu a každý druhý lunárny týždeň siedmeho lunárneho mesiaca čo vychádza zhruba na jún, sa koná Festival dračích lodí a táto tradícia, kde pádluje 20 borcov, bubnuje sa a kormidluje trvá až dodnes. V roku 1975 na podporu turistiky v Hongkongu sa začali preteky dračích lodí na profesionálnejšej úrovni a vyvinul sa z toho šport, ktorému sa v súčasnosti venuje, ako som už uviedol približne 50 miliónov ľudí, existuje medzinárodná svetová aj európska aj iné kontinentálne federácie. Jazdia sa majstrovstvá sveta, kontinentov a na OH v roku 2008 v Pekingu bude pretek dračích lodí súčasťou olympiády.

A čo lode, započul som, že samotná loď váži vyše 300kg, určite nie je ľahká ich preprava, manipulácia s nimi a aj samotná loď nebude lacná a predpokladám, že sa vyrábajú aj iné ako sme videli...

Čo sa týka tejto oblasti, tak ide o maximálne spravodlivý šport v tom, že nemôže byť iný tvar lode, ako je určený. Minimálna váha je 250 kg, ináč sa musí dovážiť. Tvar pádiel je tiež daný. Na tejto lodi, na ktorej ste tu videl preteky, sa závodí aj na MS, aj s týmito pádlami. Je to o tom, že na lodiach a s pádlami, ktoré sú pravidlami limitovaný, pretekajú borci a záleží len na nich, ako to všetko dokážu a v tom je tento šport veľmi spravodlivý.

Vo vašom vtipnom spolu komentovaní priebehu pretekov dračích lodí, ste spomenul úspechy českej reprezentácie na MS. Môžete na záver pre našich čitateľov zopakovať súhrn vašich úspechov ?

My sme začali po prvý krát v roku 2002, kedy sme vyrazili na európsky šampionát a podarilo sa nám získať striebornú a bronzovú medailu, na ktoré sme nadviazali titulom na MS na 250m v Ríme, kde za nás išiel aj Martin Doktor. V roku 2003 sa nám podarilo získať európsky titul, striebro a bronz, na MS sme získali zlato na 500m a pridali dve striebra a bronz. Proste vždy sa nám podarí urobiť celkom dobrú partiu a aj tento rok sme na ME v Anglicku vyhrali opäť. Je to veľmi pekné, ale aj zaväzujúce. Aj vďaka týmto športovým úspechom sme dostali možnosť usporiadať ME v roku 2006. A DÚFAM, ŽE AJ SLOVENSKO SA ZÚČASTNÍ, ZÁUJEM U VÁS JE, MÁME KONTAKTY....A V KAŽDOM PRÍPADE BUDÚCI ROK (2005) V PRAHE NA NAŠOM FESTIVALE CHCEME PRIVÍTAŤ SLOVENSKÚ POSÁDKU. JE TO DOBRÁ ZÁBAVA, DOBRÝ ŠPORT A V KAŽDOM PRÍPADE JE ŠKODA, KEĎ TAKÁ KANOISTICKÁ VEĽMOC AKOU JE SLOVENSKO SA TOMUTO ŠPORTU NEVENOVALA.

Budem to tlmočiť u nás doma a ďakujem za rozhovor.

Diskusia k článku:

Anonym

????

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.