Rozhovor s Mariánom Ostrčilom.

Aj pod vplyvom Mariánovho úspechu na SP v Duisburgu (5.miesto na C1 1000m) som konečne dokončil prepis nášho krátkeho rozhovoru z M SR DT v Novákoch. Musím priznať, že stále vnútorne cítim výčitky voči tomuto sympatickému pretekárovi za ten technicky spackaný a neuverejnený, ale obsahom výborný rozhovor z minulého roku. Takže malá náprava po jeho víťazstve na C1 5km v Novákoch. Aj v ňom ma Marián potešil najmä jednou svojou skvelou odpoveďou, skúste uhádnuť ktorou :-))

Sýkora Ivan | 28.05.2006 20:27:27

Marián Ostrčil

Práve si zišiel zo stupňa víťazov na MSR DT v kategórii C1 na 5000m muži, blahoželám k prvému miestu. Ako si ty videl súboj s domácim favoritom Radom Rusom, popíš nám priebeh pretekov a zaujíma ma, či si si bol istý svojím záverečným finišom?

Priebeh trate bol veľmi ťažký, Rado mi nedal vydýchnuť celé dve koliečka, čo ťahal. Skúšal všeličo na mňa, rôzne „šklbáky“ a až keď už sme išli do poslednej obrátky, kde on už trochu zvoľnil, tak som sa vydýchal. A po obrátke som si už veril do cieľa. Vedel som, že od 500m nižšie by ma nemal prekvapiť. A čím viac sa to blížilo k cieľu, tým viac som bol uvoľnenejší a do záveru som si už veril.

Tesne pred rozhovorom som bol svedkom ako si prezliekaš klubovú bundu, ktorú si mal požičanú na stupeň víťazov. Od nášho posledného rozhovoru na M SR KT, ktorý sa mi už nepodarilo spracovať, uplynulo zopár mesiacov a vtedy si spomínal nejaké problémy v Dukle. V dnešnej výsledkovej listine už figuruješ ako člen Slávie UK, takže je jasné, že sa ti podarilo realizovať tvoj zámer. Čo tento prestup pre teba znamená?

Podarilo sa mi odísť z Dukly, aj keď vypadá, že sa to ešte bude trochu riešiť.

....trochu riešiť znamená čo?

Ešte aj na týchto pretekoch do poslednej chvíle ma naťahovali, že ešte som v Dukle a boli nejaké problémy s registračkou. Proste naťahovačky.

....čiže nezávisle od týchto „registračných problémov“ čo pre teba tento prestup znamená?

Prestupom som zmenil svojho zamestnávateľa, teraz ním je NŠC. Je tu úplne iný prístup, ako som bol zvyknutý na Dukle. som v klube Slávia UK Bratislava, kde ma trénuje Filip Petrla a zatiaľ som spokojný. Úvod sezóny mi vyšiel..../úsmev/. Uvidíme ako to bude na krátkych tratiach, ktoré sú pre mňa samozrejme dominantné.

V spomínanom poslednom rozhovore minulý rok si mal pred sebou vrchol sezóny, ME a vzápätí MS. Ako spätne hodnotíš tieto svoje vystúpenia, z istého hľadiska, sa ti až tak nedarilo, ako sme boli zvyknutí, čo sa týka účasti vo finále. (na ME v C1 1000m 9.miesto v A-finále, inak „len“ B-finále) ?

Na ME mi to celkom vyšlo, až na to finále, kde som sa potopil, lebo tam boli dosť veľké vlny a moja nová loď, čo som mal, tá nebola do takých vĺn. Finále som nezvládol, ale celkovo formu som tam mal. Postúpil som priamo z rozjazdy, išiel som dobrý čas, dobrých súperov som tam ponaháňal, čiže som bol spokojný. (vo svojej rozjazde skončil Marián druhý a porazil olympijského víťaza Španiela Cala. Všetci vieme, že sú to iba plané počty, ale dosiahnutý čas z rozjazdy 3,53,470 by vo finále stačil na bronz...) Na ME som štartoval aj dvojstovku, kde som si načal rameno. A toto zranenie sa už so mnou ťahalo a zhoršovalo až do MS. Chodil som na vyšetrenia, injekcie a kvôli tomu vynechával tréningy. Navyše pred MS mi tréner ani neumožnil dotiahnuť sezónu v Szegede, kde som trénoval s tými najlepšími kanoistami. Tak som trénoval v Nimnici sám a bolo to také o ničom, by som povedal.

Spomenuli sme minulú sezónu, spokojnosť aj nespokojnosť, ale máme tu už začiatok novej sezóny. Čo ťa čaká a môžeš definovať svoje vnútorné ciele ? A či je šanca znovu sa vrátiť k tomu modelu prípravy s najlepšími?

Šanca je, kontaktoval som sa s trénerom v Szegede a povedal, že som tam vítaný. Ale zatiaľ sme sa dohodli s trénerom Petrlom, že najprv to potiahnem s nimi a keď tak, tam pôjdem s celou skupinou aj s babami na sústredenie. Tento rok trénujem viac s jeho skupinou, uvidíme ako to pôjde.

A tie ciele?

Ciele .... Aby som videl nejaký pokrok od minulého roku, že nastane nejaké zlepšenie. Priamo výkonnostné ciele som si na túto sezónu nestanovil, všetko je pre mňa nové, je to zmena.

Čo sa týka tréningových podmienok v rámci Bratislavy, viacerí pretekári spomínajú ako problém dochádzanie na vodu. Ako je to v tvojom konkrétnom prípade, nemáš s tým problém?

Je to pravda, že v Bratislave je ozaj najväčší problém to dochádzanie. V Trenčíne som bol za 10 minút na tréningu. Tu v BA keď je vyššia voda dochádzame do Rusoviec alebo na Zemník. Tam je zase kvalitná voda, čiže nie je problém ísť kvalitný tréning. Len to trvá o nejakú polhodinku dlhšie.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor, budeme sa tešiť na dobré výkony a prajem všetko dobré.

Aj ja ďakujem.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Rozhovor s Mariánom Ostrčilom.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.