Reprezentačný tréner vyhral K1 na MSR v maratóne

Marián Lachkovič sa na piešťanskej Sĺňave stal medzi mužmi majstrom Slovenska v kanoistickom maratóne v kategórii K1 na 30 100 m. Druhý skončil Andrej Antal a tretí Adam Botek. V C1 na 25 800 m bol jediným účastníkom Matej Rusnák. Ženské kategórie pre nezáujem nevypísali. "Čakal som trochu lepšiu účasť. Maratón nepatrí medzi olympijské disciplíny a bolí, aj preto nemá na Slovensku takú popularitu," uviedol víťaz K1 Marián Lachkovič na webe canoe.sk, ktorý je zároveň reprezentačný tréner. Práve Lachkovič (38) mal na základe výsledkov MSR navrhnúť nomináciu na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia 16. -18. septembra v nemeckom Brandenburgu.

SITA, ds;mp | 04.09.2016 15:24:03

"Druhý v poradí za mnou Andrej Antal sa vykúpal, takže neviem, ako by to skončilo, ak by ho nepostihla športová smola. Zbiera skúsenosti, a tento šport je najmä o tom. Má iba 19 rokov, a tak bude môcť štartovať na MS v kategórii do 23 rokov. Je to výborná vec, pretože za našich čias to neexistovalo, človek bol hodený rovno medzi seniorov," povedal Lachkovič.

Z čoho vychádzal tréner pri nominácii na MS v maratóne, ktorú postúpi na schválenie? "Na SZRK posielam návrh na nomináciu šiestich pretekárov. Kritériá boli stanovené tak, že možnosť zúčastniť sa na MS budú mať víťazi jednotlivých kategórií z majstrovstiev Slovenska. Istá korekcia nastala, ale takmer všetci víťazi pôjdu na svetový šampionát." Sám seba však nenominoval, hoci mohol ísť na MS ako pretekár. Pocestuje iba v trénerskej role.

Výsledky:

muži

K1 na 30 100 m: 1. Marián Lachkovič (Slávia UK Bratislava) 2:11:22,942 h, 2. Andrej Antal (Tatran Karlova Ves) 2:16:36,235, 3. Adam Botek (Kajak & kanoe klub Komárno) 2:20:40,569

C1 na 25 800 m: 1. Matej Rusnák (VŠC Dukla B. Bystrica) 2:05:31,856

juniori

K1 na 21 500 m: 1. Milan Fraňa (TJ Slávia ŠG Trenčín) 1:31:51,704, 2. Martin Nemček (KRK Nováky) 1:39:00,947, 3. Pavol Melko (KRK Vinohrady) 1:41:28,741

C1 na 21 500 m: 1. Andrej Vrškový (TTS Trenčín) 1:49:02,748, 2. István Tóth Bánai (Kajak & kanoe klub Komárno) 01:49:03.749, 3. Tomáš Kleman (KRK Nováky) 01:52:22,694

Diskusia k článku:

Anonym

Tréner Lachkovič pred MS v maratóne: Každé umiestnenie v strede poľa a vyššie poteší

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3163

Anonym

Myslím, že som dostatočne vysvetlil bodovanie SP. O to mi išlo. K bodovanie sú pripomienky každý rok. Raz chceme všetky preteky, raz chceme len niektoré. Inokedy aj najmenšie deti, inokedy nie. A vždy to niekto musí vyhodnotiť a niečo aj schváliť. Spravidla je to ŠTK. Necháme si poradiť ako to máme zosumarizovať a schváliť aby to bolo vyhovujúce všetkým.A diskusii sa vôbec nebránim, len by mala mať aj určitý stupeň odbornosti. M.O.

Anonym

Pred Dunajským maratónom: Početná účasť, na štarte zaujímavé mená

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3155

major zeman

Vážená kajakárska obec a pán M.O.

Mojím článkom k Bodovaniu SP som mal snahu rozbehnúť určitú formu diskusie, ktorá by nás mohla posunúť možno niekam ďalej, a z ktorej by do budúcnosti mohlo vzniknúť „niečo“ čo bude mať hlavu aj pätu. Možno sa nám spoločne podarí uľahčiť prácu „piatich dobrovoľníkov ŠTK, ktorí sa pre každý rok snažia demokratickým spôsobom dopracovať k výsledku“... Tak na tento výrok môžem konštatovať asi toľko, že kombinácia „5 dobrovoľníci“ a „demokratickým spôsobom“ je jasné, že nemôže nikdy fungovať. Veď už len skutočnosť, že túto problematiku musia riešiť každý rok hovorí o tom, že nevedia nájsť to „pravé orechové“. Ani ho nenájdu, kým sa budú „snažiť“ zakomponovať pripomienky typu „neviem dostať svojich najlepších na Majstrák“ tak ho z Bodovania SP vyhoďme, alebo „nemám peniaze na všetky preteky, tak to nejako vykompenzujeme“ alebo „vyhovieť šprintérom aj vytrvalcom“ atď. Každý jeden kompromis len oslabí vierohodnosť celého mechanizmu Bodovania SP. Takáto banálna vec akou je Bodovanie pretekov by mala fungovať trvácne a vyhovovať všetkým a nie, že ju meníme každý rok a aj tak vyhovuje iba niektorým. A v tejto polohe to podľa môjho názoru nemôže vyhovovať ani samotnému športu lebo kým to nebude vyhovovať všetkým, tak to nemôže vyhovovať ani kanoistike ako takej. L.O.

Anonym

Ha ha ha. Celé bodovanie SP je na smiech. Je to pekný výmysel múdrych hláv , ale ani sa nie je čomu čudovať. Stačí sa pozrieť kto je vo vedení a akých rep. trénerov mame.Už len oni sú hanba,samé klamstvá ,manipulácie a podmienky čo si ešte vedia aj oddôvodniť! Fuj hnus a vraj odbornici! Štyria páni by sa mali hanbiť a nie udierať sa do hrude. PS , viem čo hovorím!!!!!!

Anonym

K bodovaniu SP

V prvom rade by som chcel upozorniť pýtajúceho sa na problematiku bodovania SP, je uvedená v Spravodajcovi RK pre rok 2016. A tak tomu bolo aj v minulosti. Je tam aj uvedené, že to bolo schválené ŠTK. Teda sú to kritéria pre rok 2016 podľa ktorých sa boduje SP a myslím si že sú pochopiteľné pre každého. A podľa akých kritérií boli spracované tieto kritéria? ŠTK je autonómna komisia menovaná prezídiom SZRK, má svoj štatút a snaží sa riadiť svoju činnosť podľa schváleného štatútu. V ŠTK pôsobí päť dobrovoľníkov, ktorí sa pre každý rok snažia demokratickým spôsobom dopracovať k výsledku. Nie vždy jednomyseľnému. Ale tak to v demokracii funguje. Tak a teraz sa vrátim k otázkam prečo tomu bolo tak tento rok a prečo je to v tých kritériách zapracované.

- Bodovanie SP nedáva žiadny zmysel. Zmysel to má, ako to komu vyhovuje je druhá vec. Pri zostavení kritérií sme sa snažili o vyrovnanosť možností pre všetky typy pretekárov, teda pre šprintérov ale i vytrvalostné typy. Preto nie sú zaradené všetky trate na konkrétnych pretekoch, tým pádom sme sa snažili vyhnúť diskriminácii niektorej skupiny pretekárov.

- Neodzrkadľuje skutočné dosiahnuté výsledky. S tým nemôžem súhlasiť, predsa umiestnenie na pretekoch je reálny výsledok a získané body asi tiež.

- Majstrovstvá SR nie sú zahrnuté v bodovaní SP, súhlasím nie sú, nakoľko sú to preteky majstrovské a nevidíme potrebu ich ešte zvýhodňovať pridelením pozície pohárového preteku. Sú zvýhodnené motivačne ale i finančne, nakoľko ich organizáciu v plnej výške sanuje SZRK. Ďalším pretekom, pokiaľ splnia kritéria pre organizáciu pohárového preteku, sa to snažíme nahradiť pridelením organizácie pretekov SP.

- Prečo nie sú hodnotené všetky preteky? O tom som už písal, že sa snažíme nastaviť vyrovnané kritéria pre rôzne typy pretekárov a pokiaľ by sme zaradili všetky preteky ako aj ich trate, došlo by k nerovnováhe napr. šprintov oproti dlhým tratiam, alebo naopak.

- Olympijskú disciplínu nebodujeme, toto tvrdenie nie je pravda.

- „Pravé orechové“, netvrdíme, že súčasné bodovanie SP vyhovuje všetkým pretekárom, to určite nie, my ale hľadáme to čo vyhovuje kanoistike ako takej dnes a hlavne bude prospievať v budúcnosti. Ale o tom by mohli viac písať asi tréneri, ŠTK nie je metodická komisia a ani ju nechceme suplovať. Necháme si však poradiť ak dostaneme na túto tému odbornejší posudok ako sme si vytvorili my.

M.O.

Anonym

Majstrovstvá Slovenska v maratóne rozhodli o nominácii na svetový šampionát

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3154

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP I. Svetový pohár - šprint
10.05.2024 | Szeged, HUN
Jungov memoriál
11.05.2024 | Štúrovo, Lodenica pod mostom Márie Valérie
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.