Rebel Zuzula: Šport sa rúti do záhuby.

"Celý náš šport stojí za figu. Môžu to funkcionári zdôvodňovať ako chcú, vyťahovať pripravované koncepcie alebo pokroky v medailovej bilancii na letnej olympiáde, šport sa systémovo rúti do záhuby. Viem, že si takýmito rečami narobím kopu nepriateľov, ktorí mi to raz môžu spočítať. Ale čo mi vrátia, keď mi vlastne nič nedali? Výsledky sme si museli vyjazdiť sami a potom aj pozháňať sponzorov. Keď som pred pätnástimi rokmi na škodovke stopäťke o piatej ráno vyrážal s Veronikou z Bratislavy do rakúskeho Semmeringu, vedel som, že je to možno márna investícia, risk. Nie som idealista, nečakal som od nikoho, že nás budú nosiť na rukách, lebo uveria, že Verona má talent.

SME | 12.02.2005 13:34:12

No o nás vlastne nejde, my sa už v tom lyžiarskom svete nejako pretlčieme. Verím, že najhoršie máme za sebou.

Ale predstavujem si, že raz dcéra s aktívnou činnosťou skončí a ja sa budem chcieť venovať trénerskej práci ďalej. Des. Nie som rojko, je jasné, že aj v budúcnosti budú deťom musieť kupovať lyže a platiť cesty rodičia. Ale štát by sa mal postarať o tie najzákladnejšie podmienky.

Teda aby mali deti kde športovať- miesto a kto ich bude viesť - teda tréneri. Nie je jedno, ani druhé. Keď to takto pôjde ďalej, nech sa celá naša vláda obmuruje radšej vo svojich vilách vysokými betónovými múrmi, aby ich tam neprenasledovali nadrogované deti zo sídlisk. Národ zdravý nebude, za chvíľu sa politici nebudú mať s kým fotiť pri návratoch zo šampionátov. Štát sa správa svinsky napríklad aj v tom, že na fenoméne lyžovania kasíruje z daní lyžiarskych stredísk ťažké milióny, ale do rozvoja tohto športu nedáva prakticky nič.

Aké máme osobnosti v silných celosvetovo rozšírených športoch? Martinu Moravcovú, to je málo.

Športoví funkcionári nestoja za nič, na čele s olympijským výborom. Žasol som, keď sme fasovali pred olympiádou oblečenie za vyše stotisíc korún na hlavu. Vôbec sme to nepotrebovali, prikláňam sa k tým, čo ho chceli venovať bezdomovcom. Spoločenský oblek som využil raz na pohrebe a Veronika v rôznych nezmysloch nosí na chalupe drevo. Peniaze radšej mohli dať do školských telocviční. Lenže - vyobliekať sa, je asi významným motívom funkcionárov, čo sa dôležito premávajú po chodbách a aj tak nechajú rozobrať majetok telovýchovy. Od hotela FIS až po barák na Junáckej ulici. Naozaj je najvyšší čas niečo urobiť. Pozrite sa na Čechov, tí fungujú úplne civilizovane. Ich výsledky sú toho najlepším dôkazom."

Narodená 15. júla 1984 v Bratislave

Rodičia: otec Timotej, mama Viera, sestra Dominika

Najväčší úspech: juniorská majsterka sveta v slalome v r. 2002

Najlepšie umiestnenia vo Svetovom pohári: 3. miesto v slalome v Arberi (Nem. - 8. 2. 2004), 4. v Santa Caterina (9. 1. 2005), 8. v Aspene (USA - 28. 11. 2004), 9. v Levi (Fín - 28. 2. 2004), 10. v Are (Švéd. 2001/2002)

Umiestnenia v SP v tejto sezóne: 4. Santa Caterina (9. 1. 2005), 8. Aspen (28. 11. 2004), 10. Semmering (Rak. - 29. 12. 2004), 11. Záhreb (20. 1. 2005), 13. Maribor (23. 1. 2005), 20. Altenmarkt (Rak. - 12. 12. 2004)

Tréner: otec Timotej Zuzula

Záľuby: tenis, čítanie kníh, priatelia

Prvýkrát na lyžiach: v 3 rokoch.

www.sme.sk/clanok.asp?cl=1926585

Diskusia k článku:

ZDENO

TIMO,VERONIKA. DRZTE SA VO FINSKU A UKAZTE VSETKYM,KTORY VAM ZAVIDIA,ZE NEMAJU PRAVDU. TIMO SI SUPER NA MAXIMUM. VERONIKA AJ TY

Anonym

AHOJ TIMO.SLEDUJEME VAS.SI SPER AJ VERONIKA.DRZTE SA AJ TUTO SEZONU.STE NAJ NAJ NAJ.PA

PETO

TIMO SI SUPER

alenka

SUPER VAZENY PAN ZUZULA.LEN TAK DALEJ.STE VZOROM PRE MOHYCH RODICOV.STE FANTASTICKY CLOVEK A OBETAVY.VASE VYSLEDKY SU ZASLUZENE.FANDIME VAM AJ VASJ ZLATUCKEJ VERONIKE.

american

Cau, zase jsem k Vam zabloudil a vidim ze se nikdo nenasel kdo by neco me napsal...

Cekal jsem tisice nadavek a jinych recicek. Je to u Vas jeste horsi nez jsem si myslel? Kazdej hleda za vsim vydelky?

American

Celkem se Vama vsema souhlasim ale uvedomte si ze ti vsichni politikove potrebuji hlasy a tak je treba jejich vlastni chamtivosti vyuzit tak jako se to snazi oni.

Na sport se vydava cim dal min penez skoro ve vsech zemich sveta, krome ciny? Vedi dobre kde je prestiz a protoze ji potrebuji jsou nato prachy. Tak jako kdysi za komunistu. Budeme si nato muset zvyknout.

Ze se treneri zaobyraji jen tema co dosahuji vysledku se neni co divit. Je treba vic treneru na nizsim stupni aby se postarali o ten zbytek mladych. Zadnej trener nevi kdo pozdeji vynikne nebo dela partu bez ktere to nejde.

Prestante brecet a zacnete se venovat tem o kterych se domnivate ze jsou zanedbany je to na nas vsech!!!rocky

Anonym

Pán Zuzula má pravdu a keď ešte vidím ako niektorí tréneri odradia deti už hneď na začiatku so svojim prístupom tak ma ide šľak trafiť.Mala som to " šťastie" stretnúť sa aj s takým trénerom, ktorý odradil deti od športu s tými slovami, že je dieťa tlsté a že nemá na daný šport žiadny talent.A najhoršie je keď sa tréner venuje len deťom,ktorí dosahujú len najlepšie výsledky t.j. prvé tri miesta.Ostatním sa venuje len povrchovo a neuvedomuje si že tie deti len psychicky zraňuje.Samozrejme teraz nezvaľujem vinu na všetkých trénerov, to teda určite nie.Poznám mnoho ďalších, ktorí sa venujú deťom s láskou

a pomáhajú im v získavaní lepších umiestnení a keď sa im nedarí, tak ich aspoňn psychicky podržia a naďalej im pomáhajú. Rozmýšlala som na podaní sťažnosti, ale som si to radšej rozmyslela.Nie zo zbabelosti, ale pre svoje dieťa. Viem si predstaviť ako by s ňou zaobchádzali v budúcnosti.Žial aj takáto je realita.Niektorí /nie všeci!/ tréneri si neuvedomujú že šport sa môže robiť aj rekreačne a nie len preto, aby bol niekto majstrom Slovenska alebo sveta.Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým správnym trénerom že podporujú naše deti k zdravému životu a nejde im len o získanie titulov za každú cenu.

Anonym

Politici a úradnici majú záujem o sport len do minimalnej miery, ktora im zabezpeči dobry obraz u verejnosti, zvolitelnosť vo voľbách, stoličky a korytá. Ked sa k tomu este pridá ich blbost a nechutný snobizmus, tak sa necudujem niektorým vrcholovým sportovcom a ich úvaham o reprezentácii inej krajiny.

sport sk

Pripajam sa aj Ja k Vam, vazeny p. Zuzula a anonym, konecne si niekto dovolil otvorit papulku, len tak dalej, vysolte to cele!!!

Na co sa hraju pani, na velkych panickou, lenze tym nejde o sport, pre nich je sport cisty biznis, o tom, ze kam skutocne maju ist prachy, to z nich nikto netusi, jezis co som to trepol?! vlastne tusi, im do vacku!!!

Takyto je sport, ale cest vynimkam!!!Tym ozajstnym!!!

Ale na co sa hrate aj Vy????ha

Anonym

pan zuzula mate stopercentnu pravdu tato vlada a aj mnohi sportovi funkcionari si nezasluzia aby ich vobec nejaky sportovec reprezentoval.keby nebolo nadsencov z radov rodicov tak nemame ziadneho sportovca.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.