Prvý duel štvorkajakov SR pre olympionikov

Prvá tohtoročná priama konfrontácia dvoch slovenských mužských štvorkajakov na pretekoch I. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede vyznela pre skúsenejšiu posádku, ktorá vlani na Hrách XXX. olympiády v Londýne obsadila 6. miesto. Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr skončili na kilometrovej trati na štvrtom priečke. Od pódia pre medailistov ich delilo 42 tisícin sekundy. Mladíci v zostave Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin však hanbu neurobili. Vo finále dopádlovali do cieľa na piatej pozícii len o niečo vyše pol sekundy za skúsenými reprezentačnými kolegami.

SITA, zs;lo | 11.05.2013 22:11:47

"Na to, že to bol náš prvý štart vo Svetovom pohári, je piate miesto dobrým rezultátom," reálne sa pozeral na výsledok slovenskej "dvojky" medzi štvorkajakmi Gábor Jakubík. Mladíci boli príjemným prekvapením rozjázd. Tú svoju vyhrali a nemuseli tak mrhať silami v semifinále, pretože priamo postúpili do bojov o medaily. "Po výkone v rozjazde sme chceli znova prekvapiť, no bolo jasné, že skúsené seniorské posádky pôjdu vo finále oveľa lepšie ako v rozjazdách. Musíme sa takéto štarty naučiť zvládať aj psychicky," pokračoval Gábor Jakubík.

"Olympionici" si do spoločnej lode sadli na pretekoch prvýkrát od Londýna. Rozjazda v ich podaní bola rozpačitá, piate miesto v nej bolo pre nich akoby zdvihnutým prstom. "Rozjazda bola taká neslaná nemastná," priznal najmladší člen posádky Martin Jankovec a hneď pokračoval: "Semifinále sme však už išli veľmi slušne, ale vo finále to zasa nebolo ono. V závere sme asi trošku spanikárili, chceli sme vylepšiť náš výkon a naopak pokazili sme to."

Skúsený Erik Vlček mal od spokojnosti tiež ďaleko. "Keby sme vyhrali, poviem, že náš výkon bol dobrý. Ale ešte to nebolo ono," priznáva jeden z historicky najlepších slovenských kajakárov. Ani on nebol spokojný s finišom, v ktorom tesne prehrali boj o bronz z Rusmi. "V závere sme asi príliš rýchlo nastúpili. Chceli sme zabojovať o medailu, no rozhádzali sme sa. Veľmi sme chceli a z toho chcenia vyplývajú aj chyby. Ale držali sme sa s najlepšími a to je nateraz pozitívum," hľadal klady sezónnej premiéry Erik Vlček.

Duel dvoch posádok bol akýmsi prológom k internému súboju o post slovenskej jednotky v tejto disciplíne. "Vo finále sme sa sústredili hlavne na seba, našu mladú ´ká-štvorku´ sme nestihli sledovať. Musím však povedať, že chalani sú v dobrej forme. Teším sa na náš ďalší súboj. Ten nás čaká v Račiciach už o týždeň a tam už naozaj pôjde o veľa, v hre bude účasť na majstrovstvách Európy," uvedomuje si Erik Vlček, že im mladíci šliapu na päty. „Mladíci podali veľmi slušný výkon a na svojich šampionátoch pretekárov do 23 rokov by mohli veľmi pozitívne prekvapiť,“ zložil kompliment na adresu súperov Martin Jankovec.

Mladíci teda prvý boj tesne prehrali, ale vojnu ešte nevzdávajú. "Náš elitný štvorkajak potvrdil že má svoju kvalitu. Veríme však, že raz ich porazíme," odhodlane uzavrel Gábor Jakubík.

Diskusia k článku:

Lubo

4ti na svetovom pohari je super, 5ti takisto! Ako by povedal pan Blaho a Laco Belovic, "zasluzia si absolutorium!"

Anonym

Podľa I.KP nie sú štyria najlepší kajakári...

Anonym

V prvom rade chcem gratulovat "mladému" štvorkajaku. Myslím si, že ich piate miesto je vynikajúce a bude aj lepšie. Musím ale spomenúť niektoré moje postrehy týkajúce sa "olympijskej" štvorky. Vyhovárať sa na to, že velmi chceli a preto sa rozhadzali, je tak trochu blbá vyhovorka, nie? Veď už majú dosť medzinárodných skúseností, že toto neobstojí. Možno by sa mal tréner K4ky pozriet na jazdu spomalene, a kazdý záber analyzovať, kde je hned jasné, že M.Jankovec zaberá neskorsie ako P.Gelle.Potom E.Vlček a J.Tarr majú záber niekde medzi. Ja som si to uz všimol v jazde na OH v Londýne. Podľa mňa by mal P.Gelle zaberať fázovane v čom bol nepochybne svetová špička R.Riszdorfer. Alebo by som zmenil poradie ako sedia takto, Gelle,Vlček,Jankovec,Tarr. Alebo to je živý príklad toho,že si sadnú štyria najlepsí kajakári do lode a vôbec im to neide? Dúfam,že nie a ešte sa to zlepší aj keď možno môj postreh stojí za zamyslenie.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.