Prvenstvo v ankete obhájila iba Kmeťová

Víťazmi ankety Rýchlostný kanoista roka 2011 na Slovensku sa stali kajakár Erik Vlček, kanoista Matej Rusnák, kajakárka Ivana Kmeťová a junior Viktor Demin. Honor najlepšej posádky patrí mužskému dvojkajaku v zostave Peter Gelle - Erik Vlček. Výsledky slávnostne vyhlásili v stredu v Bratislave.

SITA, zs;fr | 14.12.2011 22:03:43

V porovnaní s predchádzajúcim rokom si pozíciu na tróne udržala iba Ivana Kmeťová. Tá triumfovala v ankete už šiestykrát v rade. „Víťazstvo v tejto ankete ma, samozrejme, teší. V porovnaní s tými predchádzajúcimi však nie je ničím špecifické. Potešilo by ma ešte viac, keby sa zrodilo vo väčšej konkurencii,“ zareagovala na výsledky ankety jej staronová víťazka.

Dvadsaťšesťročná (nar. 30. januára 1985 v Bojniciach) odchovankyňa KRK Nováky v tejto sezóne už v drese ŠKP Bratislava zvíťazila suverénne pred svojou oddielovou kolegyňou Martinou Kohlovou. Dve najlepšie kajakárky tvoria spolu posádku úspešného dvojkajaka, ktorý si ôsmym miestom v K2 žien na 500 m na majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede vybojoval miestenku na budúcoročné olympijské hry do Londýna. Na ME v srbskej metropole Belehrad boli na rovnakej trati takisto ôsme. Na pódiu pre medailistov si spoločne vychutnali svoje minúty slávy na pretekoch Svetového pohára v českých Račiciach, kde v K2 na 200 m skončili tretie. „V blížiacej sa olympijskej sezóne sa musíme ešte zlepšiť. Vieme, kde máme slabiny, v čom musíme zabrať. Verím, že rok 2012 bude pre nás úspešný," dodala Ivana Kmeťová.

V uplynulej sezóne nenašla na domácej vode premožiteľku. Na M-SR vyhrala všetky singlové disciplíny od 200 až po 5000 m, spolu s Kohlovou potvrdzovali svoju kvalitu aj v deblových disciplínach. Na Nováckej 500-ke si vypádlovala päť zlatých medailí, na Trenčianskej regate triumfovala v troch disciplínach.

Poradie na "medailových" pozíciách v ankete bolo presnou kópiou vlaňajších, keď bronzová priečka aj tento rok patrila Simone Šamkovej z Piešťan.

Siedme anketové prvenstvo v kariére zaznamenal Erik Vlček. Po ročnej pauze je opäť kráľom kajakárov, keď mu predtým pozícia najlepšieho patrila nepretržite od roku 2004 do 2009. "Je to veľmi príjemné, keď ľudia, ktorí žijú týmto športom, vás ohodnotia takýmto honorom. Áno, je to síce už siedme moje takéto ocenenie, ale napriek tomu ma opäť veľmi teší,“ neskrýval radosť jeden z historicky najúspešnejších slovenských rýchlostných kanoistov.

Čoskoro tridsiatnik (nar. 29. decembra 1981 v Komárne) má za sebou nečakane úspešný rok. Všetko to začal prvenstvom v K1 na 1000 m na kvalifikačných pretekoch slovenských pretekárov v Račiciach, keď zvíťazil pred Petrom Gellem. Na polovičnej trati si vtedy pozície vymenili. Práve tam skrsla myšlienka skúsiť to spoločne v dvojkajaku. Pri prvom vážnom teste svojej výkonnosti získali na kontinentálnom šampionáte v Belehrade na 500 m striebro, raketový prienik medzi absolútnu elitu v deblovkách potom vyšperkovali ziskom titulu majstrov sveta v Szegede na olympijskom kilometri. Nečudo, že práve medzi nimi dvoma sa rozhodovalo o víťazovi ankety v kategórii kajakárov. Nakoniec o poradí rozhodli dva body. Z 21 hlasujúcich dalo Erika Vlčeka na prvé miesto jedenásť, zvyšných desať uprednostnilo Petra Gelleho. „V podobe Petra Gelleho mi rastie veľká konkurencia, preto mám z víťazstva naozaj radosť. Výsledky boli veľmi tesné a očakávam, že to tak bude aj na budúci rok. Snažíme sa pred olympijskou sezónou zaviesť do tréningového procesu nejaké nové prvky. Jesenná príprava bola veľmi dobrá, náročnejšia ako po iné roky. Viac som pádloval. Čaká nás ešte ťažká zima a ja verím, že ak sa nám vyhnú nejaké choroby a zranenia, tak na tom budeme veľmi dobre," naznačil svoje ambície Erik Vlček.

Tretí v ankete už s výrazným odstupom za touto dvojicou skončil zadák štvorkajaka Juraj Tarr.

Najlepším kanoistom je podľa očakávania Piešťanec Matej Rusnák (nar. 5. mája 1988 v Trnave). Na 5000 m nemá momentálne na Slovensku konkurenciu. Na pretekoch Svetového pohára v poľskej Poznani skončil v C1 na neolympijskej päťtisícke druhý. Na medailu siahal v C1 na 5000 m aj na majstrovstvách sveta v Szegede, nakoniec skončil štvrtý. Na ME pretekárov do 23 rokov v chorvátskom Záhrebe skončil na 1000 m siedmy. Zdá sa, že v ňom vyrastá dôstojný nástupca Mariána Ostrčila, ktorý z ostatných siedmich ročníkov ankety vyhral šesť. Keďže Slovensko nemá v kategórii kanoistov vybojovanú zatiaľ ani jedinú miestenku na OH v Londýne, má stále šancu aj tento talentovaný pretekár bratislavského ŠKP.

V kategórii juniorov triumfoval Viktor Demin z Komárna. Člen zlatého dvojkajaka z juniorských šampionátov Európy v Záhrebe aj sveta v nemeckom Brandenburgu na 500 m a majiteľ strieborných medailí z oboch podujatí na dvojnásobnej trati potvrdil pozíciu slovenskej juniorskej jednotky singlovými prvenstvami na kvalifikačných pretekoch v Račiciach či na Veľkej cene Komárna.

O najlepšej slovenskej posádke v roku 2011 nebolo žiadnych pochybností. Peter Gelle s Erikom Vlčekom v ankete jasne triumfovali pred štvorkajakom, ktorý si takisto na MS v Szegede štvrtým miestom na 1000 m vybojoval miestenku do Londýna. "Víťazstvo v tejto ankete ma veľmi potešilo, je to vždy zásluha oboch členov posádky. Definitívne sme sa rozhodli, že skúsime ´ká dvojku´ spolu s Erikom Vlčekom po Svetovom pohári v Duisburgu. Mňa lákala takáto myšlienka, ale výkonnostne som zatiaľ na to nemal. Potom sa to zlomilo, dosiahol som v singli nejaké cenné úspechy a zrejme to rozhodlo, že to Erik so mnou skúsil. Treba sa však opýtať aj jeho. V uplynulej sezóne bolo pre mňa najťažšie obdobie pred majstrovstvami sveta, vtedy som bol trochu v strese, ale tréner Radovan Šimočko je skvelý a dokázal ma vynikajúco upokojiť. Úspech na majstrovstvách sveta nám veľmi pomohol spropagovať náš šport. Do budúceho roka sa nepočítame medzi favoritov a nám s Erikom by práve tento fakt mohol pomôcť," uzavrel mozaiku názorov najlepších „háčik“ najúspešnejšej slovenskej lode Peter Gelle.

Výsledky ankety:

KAJAKÁRI:

1. Erik Vlček (ŠKP Bratislava) 169 bodov, 2. Peter Gelle (Dukla Trenčín) 167, 3. Juraj Tarr (ŠKP Bratislava) 96, 4. Richard Riszdorfer (ŠKP Bratislava) 63, 5. Michal Riszdorfer (ŠKP Bratislava) 53, 6. Marek Krajčovič (ŠKP Bratislava) 47, 7. Martin Jankovec (Dukla Trenčín) 42, 8. Gábor Jakubík (ŠKP Bratislava) 30, 9. Ľubomír Beňo (Dukla Trenčín) 21, 10. Tomáš Martinek (Dukla Trenčín) 16

KANOISTI:

1. Matej Rusnák (ŠKP Bratislava) 74, 2. Ľubomír Hagara (Dukla Trenčín) 71, 3. Marián Ostrčil (Dukla Trenčín) 52, 4. Rastislav Kohút (Dukla Trenčín) 21, 5. Daniel Biksadský (ŠKP Bratislava) a Krištof Tóth (KCK Šamorín) obaja 2

KAJAKÁRKY:

1. Ivana Kmeťová (ŠKP Bratislava) 103, 2. Martina Kohlová (ŠKP Bratislava) 65, 3. Simona Šamková (TJ Sĺňava Piešťany) 32, 4. Lucia Mištiniová (KRK Nováky), 5. Róberta Pelantová (KKK Komárno) 4, 6. Dana Ivanovová (Slávia UK Bratislava) 2

JUNIORI:

1. Viktor Demin (KKK Komárno) 94, 2. Mário Janča (TJ Sĺňava Piešťany) 66, 3. Šimon Žďársky (Slávia ŠŠ Trenčín) 25, 4. Vincent Farkaš (KCK Šamorín) 15, 5. Dávid Višváder (KCK Šamorín) 6, 6. Šimon Šamko (TJ Sĺňava Piešťany) 4

POSÁDKA:

1. K2 muži (Peter Gelle, Erik Vlček) 100, 2. K4 muži (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr) 50, 3. K2 juniori (Mário Janča, Viktor Demin) 42, 4. K2 ženy (Ivana Kmeťová, Martina Kohlová) 16, 5. K4 muži U23 (Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek, Zoltán Tóth) 11, 6. K4 juniori (Denis Myšák, Dávid Pálmay, Dávid Višváder, Richard Vass) 4

článok na canoe.sk

Diskusia k článku:

Anonym

foto nebude??

Anonym

http://denniksport.sk/article/197326/prednost-dostane-splneny-sen

Anonym

http://sport.pravda.sk/rozhadany-stvorkajak-uz-vie-co-ho-posunie-do-londyna-pcz-/sk_rsport.asp?c=A111216_000131_sk_rsport_p28

Anonym

No čo k tomu treba ešte dodať?

http://sport.sme.sk/c/6183622/vlcek-priznal-ze-medzi-chlapmi-vo-stvorkajaku-je-napatie.html

Hádam len to, aby šport ostal športom .......alebo opäť sa ním stal :-)

Anonym

hlasujte za favoritov na http://www.sportovenoviny.sk/sportovec-roka/nominovani-sportovci

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.