PROČBYCHOM SE NETOPILI ve Vltavě.

PROČBYCHOMSENETOPILI ve Vltavě,

Páleš Andrej | 23.06.2004 00:17:28

alebo letmý pohľad na Českú vodnú turistiku.

„Tak jedeš s náma na tu vodu, nebo ne?“ zaznel kolegov hlas v medzinárodnom telefonáte. V piatok som mal byť pracovne v Prahe, v pondelok v Mladé Boleslavi, tak mi nakoniec ten splav na víkend 19. – 20. júna celkom dobre sadol. V pláne bola Vltava od Lipna cez Český Krumlov smerom k Budejoviciam.

Nie je asi potrebné písať podrobnosti cesty. Radšej zhrniem veci, kroré ma zaujali ako vodáka odchovaného Dunajom a Pobaltím.

Vltava ma v tomto úseku potešila dosť rýchlym tokom a nenáročnosťou. Preteká prekrásnou prírodnou scenériou s množstvom pamätihodností a atrakcií. Napr. kláštor vo Vyšším Brode, obora zubrov, alebo mesto a hrad Rožmberk. Príroda je na vodákov adaptovaná ... „divoké“ vodné vtáctvo mi správaním pripomínali kúpeľné veveričky. Samotný tok rieky je v miestach prekážok dobre upravený, často vybavenými schodíkmi do vody, lávkami, ktoré slúžia na prenášanie batožiny a podobne.

Druhá vec je však masovosť tohoto športu. Cestou autom som stál v zápchach ešte 60 km za Prahou. Víkendovo naladení Pražáci boli však vcelku ohľaduplní. Vetšina aut mala na streche buď bicykle, lode, alebo za sebou príves so stavebnym materiálom … Do kempu som dorazil za tmy. Bol takmer plný. Naša partia už „opékala buřty“ a kolega im do toho hral na gitare. Ráno bol trošku chaos v požičovni vodáckych potrieb a nebolo ľahké nájsť voľné miesto na nasadnutie. Va vode nebol ani jeden úsek, kde by sme boli od niekoho cudzieho ďalej, ako 200 m. Všade sa ozývalo typické ahóóóóój. Neboli výnimkou vodní stopári, alebo skupiny lodí, ktoré sa tvorili s náhodními okoloidúcimi za účelom občerstvenia. Zaujímavé bolo, že niektorí predbiehaní ponúkali predbiehajúcich alkoholom pochybného pôvodu („A odkud si ze Slovenska, z Tater, nebo z Bratislavy?“), takže človek sa pri menšej kontrole rýchlo mohol dostať do nálady. Na prenáškach sa väčšinou čakalo vo fronte. Za deň sme prešli asi 30 km úsek do Českého Krumlova – kemp Nové Spolí, kde nás na brehu čakala hradba kanoí (teraz už prevážne plastových – laminát vymiera) a raftov a za nimi stanové pole. Človek tu zažil také kombinácie, ako bufetove okienko 1 m od kontainera s odpadkami, alebo hracie automaty zoradene pri stene v zákryte s krbom. Jedinú sprchu v kempe som radšej nenavštívil.

Pozitíva sú v službách požičovní lodí. Niektoré majú rozmiestnené lodenice v pravidenkých intervaloch pozdĺž toku a loď možno kdekoľvek požičať a kdekoľvek vrátiť. A cítiť aj konkurenciu medzi jednotlivými požičovňami.

Samotný Český Krumlov nás privítal vytrvalým dažďom a mestskými slávnosťami, tak sme splav predčasne ukončili a išli sa vyžiť do mesta plného ľudí, hudby, divadla, krčiem, pamiatok a vody zospodu i z vrchu.

I keď nie všetko sa dá hodnotiť pozitívne, myslím si, že Vltavu rozhodne treba zažiť.

A.

Diskusia k článku:

Anonym

Poďte na Hron - je tu príjemne, nijaké fronty na šlajsnách ani rady v kempoch na pivo - Hron ešte nepoznačil turistický priemysel - ale už na ňom je pár požičovní lodí, takže si nemusíte nič zo sebou ťahať - (pozri napr. www.granus.sk) - btw. práve vyšiel (po 50. rokoch!) nový Sprievodca pre vodákov po Hrone. Viac na www.enigma.sk

PetrZ.

Bohužel je to tak, Vltava už je natolik zkomercionalizovaná, že se jí většina vodáků vyhne. V létě jsem přemýšleli, kam na prodloužený víkend, a když jediná sjízdná byla jen Vltava, tak jsme raději vzali batohy a šlapali naši republiku pěšky.

Takže asi tak !!!!!

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.