Príspevok do diskusie od odborníka-MUDr.Katarína Bergendiová

ZDRAVOTNÝ STAV ŠPORTOVCOV

MUDr.Katarína Bergendiová | 23.03.2005 08:58:01

Milí športovci,

Dosť často zablúdim na túto stránku, vzhľadom k tomu, že sa pohybujem v tomto športe a novinky si vždy rada prečítam. Pri tomto príspevku zároveň musím vyzdvihnúť zostavovateľov tejto stránky ( hoci samozrejme odzneli kritiky o neskorých príspevkoch, atď...), ale hovorí sa, že kto nič nerobí, nedá sa ho ani kritizovať.

So záujmom sledujem Vaše reakcie na reprezentačných trénerov, na výber do reprezentácie, na kanoistickú reprezentáciu, na doping, a tak ďalej. Riešia sa veci, ako napr. doping, ktorý aspoň dúfam nie je problém väčšiny športovcov. Samozrejme treba ho verejne odsúdiť, ale vyjadril sa niekto na tejto stránke a vôbec hovorí sa medzi športovcami o zdravotnom stave pretekárov? Ako sa každý z nás stará o svoje zdravie? Čitatelia tejto stránky sa zainteresovane vyjadrujú o dopingu športovcov, s ktorými možno prehodili len pár slov. Ale čo robí každý z Vás pre svoj výkon? Prvoradé pre absolvovanie vysokých tréningových záťaži a zvládnutie tohto náročného procesu je aj starostlivosť o seba a svoje zdravie. Od žiackeho veku až po dospelý by toto mal mať každý športovec na rozume. Som presvedčená o tom, že každý by mal mať väčší záujem o svoj zdravotný stav od pretekárov, až po ich trénerov a celý realizačný tím od žiackeho veku až po seniorský. Každý športovec, by mal absolvovať jednu až dve preventívne prehliadky za sezónu. Často sa riešia len akútne ťažkosti športovcov, bez dlhodobého systémového zlepšovania zdravotného stavu. O zdravotných problémoch športovcov sa lekári a tréneri často dozvedia len tesne pred vrcholovými podujatiami. V krátkej časovej tiesni sa potom ťažko riešia závažné problémy a nie je čas na stabilizáciu dobrého zdravotného stavu.

Počas môjho pôsobenia v spolupráci aj s reprezentačným trénerom Robom Petriskom aj s Paľom Blahom, som postrehla určité nedostatky v zdravotnom zabezpečení pretekárov. Na tomto mieste by som chcela aj vyzdvihnúť aj starostlivosť týchto trénerov o túto stránku. Robo, ako jeden z prvých sa začal vážnejšie zaoberať zdravotnými problémami športovcov a doteraz, pokiaľ niektorý z jeho výberu má nejaké ťažkosti, vždy sa to snaží riešiť v spolupráci s doktormi. Patria sem aj základné preventívne prehliadky športovcov pred pretekárskou sezónou. Vzhľadom na to, že o starostlivosť v oblasti telovýchovného lekárstva a kvalitnú funkčnú diagnostiku treba platiť, hľadajú sa náhradné riešenia. Veľmi často samotní tréneri, ale aj pretekári, na pretekoch prídu za mnou, či im nepotvrdím vyšetrenie o zdravotnom stave športovca, napriek tomu, že pretekár nebol vyšetrený. Myslím, že prevencia začína už tu. Na pretekoch by nemal štartovať športovec od žiackeho veku až po dospelých, ktorý nemá základné vyšetrenia krvného obrazu, biochemických parametrov a aspoň EKG. Najlepšie je, ale zhodnotenie reakcie organizmu na záťaž pri kompletnom vyšetrení na ergometrii počas záťaže.

Dlhodobé zanedbané zdravotné problémy a zanedbaná regenerácia bývajú veľmi často u mladších kategórii dôvodom zanechania športovej činnosti. Pri vrcholovom tréningu by malo nastupovať už kompletnejšie a podrobnejšie sledovanie zdravotného stavu, so zabezpečím správnej životosprávy (aj čo sa týka stravy a doplnkovej výživy) a rehabilitácie.

Pamätajte na to, že lepšou lekárskou starostlivosťou o zdravotný stav športovcov, ale aj zainteresovaným osobným prístupom, je možné zabezpečiť nielen lepšiu kvalitu tréningu a tým aj výkonov, ale aj zvýšenie kvality života jednotlivcov.

MUDr.Katarína Bergendiová

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Príspevok do diskusie od odborníka-MUDr.Katarína Bergendiová“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.