Pre SR jedna medaila a sedem miesteniek na OH.

Pätnásťčlenná výprava slovenských rýchlostných kanoistov sa vracia z 39. majstrovstiev sveta v maďarskom Szegede s jedinou medailou, ale až siedmimi miestenkami na súťaže v rámci budúcoročných Hier XXX. olympiády v Londýne.

SITA, zs, ru | 21.08.2011 20:04:45

Na pódiu pre medailistov si svoje minúty slávy vychutnali Peter Gelle s Erikom Vlčekom. Nečakane vypálili rybník všetkým favoritom v dvojkajaku na olympijskom kilometri. Ich famózny záver finálovej jazdy, keď ešte na poslednom medzičase 250 m pred cieľom boli na 6. mieste, ale v cieli mali pred druhými Švédmi takmer sekundový náskok, patril k najsilnejším športovým zážitkom päť dní trvajúcich bojov v szegedskom areáli. "Ja som sa už chystal, že Peťovi v cieli vynadám. Veď v polovici trate boli pred nami Švédi aj Belgičania, na ktorých sme si trúfali, a stále nám utekali. Napokon sa však potvrdilo, že Peťo to mal celý čas pod kontrolou. Mne stačilo len kopírovať jeho pohyby a na posledných dvesto metroch potlačiť, čo to dá. Bolo v tom veľké množstvo emócií, aj som si poplakal. Naposledy mi tiekli slzy, keď som sa stal juniorským majstrom sveta. Všetky tituly doteraz som mal zo štvorkajaka. Keď vyhráte vo štvorici, je to krásne, ale keď na tom stupni víťazov stojíte iba dvaja, je to oveľa emotívnejšie," vrátil sa k víťaznému finále a odovzdávaniu medailí 29-ročný Erik Vlček, pre ktorého to bol už siedmy titul svetového šampióna v kariére. "Človek si takéto preteky vysníva. Bolo to fantastické. Že to bude zlato? Tak to som naozaj nečakal. Je to neopísateľný zážitok. Pre toto som drel celú kariéru. Na športe asi nie je nič krajšie, ako keď po pretekoch počúvate hymnu s medailou na krku," pridal sa o bezmála tri roky mladší Peter Gelle.

Erik Vlček potom pomohol aj štvorkajaku naplniť cieľ - vybojovať si postup do Londýna. Slovákom na to nakoniec stačilo postúpiť do finále. V britskej metropole sa totiž predstaví desať posádok, ale musia byť minimálne z troch kontinentov. Keďže vo finále bolo osem európskych lodí a deviatku skompletizovala austrálska zostava, bolo jasné, že práve týchto deväť posádok bude štartovať aj na OH. Desiatym istým účastníkom je Čína, ktorá bola v B-finále najlepším neeurópskym tímom. Svoj výkon na MS Komárňania vyšperkovali konečným 4. miestom, čo je v porovnaní s ich vlaňajšou neúčasťou v A-finále výrazný skok vyššie. "Keby mi to niekto povedal pred šampionátom, že budeme štvrtí, tak by som ho vysmial. My sme to však naozaj dokázali a teraz nás zasa trochu škrie, že to nebola medaila. Myslím si však, že sme odovzdali všetko, nič sme nepokazili," skomentoval konečný rezultát zadák lode Juraj Tarr. "Pred majstrovstvami sveta sme nemali veľké oči. Chceli sme miestenku na olympiádu, umiestnenie do šiesteho miesta by bolo aj s čerešničkou na torte. Teraz sme štvrtí, olympiádu máme vo vrecku, nemôžeme byť nespokojní. Možno sme po veľmi vydarenej semifinálovej jazde tak v kútiku duše verili v medailu. Zostáva len veriť, že sme si to odložili na budúci rok do Londýna," triezvo skonštatoval najskúsenejší člen posádky Michal Riszdorfer.

Keďže Erik Vlček sedel v oboch lodiach, počet miesteniek pre slovenských mužov sa zredukoval zo šiestich na päť. Erika čaká teda opäť nesmierne náročný dvojboj. "Bolo to tu pre mňa fyzicky veľmi náročné. Priznám sa, že záver finále v štvorkajaku už veľmi bolel. Som však presvedčený, že sa dokážem pripraviť na dva vrcholy na jedných pretekoch," odrazil skúsený borec pochybnosti, či sa vôbec dá zvládnuť na olympiáde takáto kombinácia.

Dve ďalšie miestenky pridali kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou v K2 na 500 m. Najskôr to bol v ich podaní len ťažko zadržiavaný plač, pretože vo finále skončili ôsme a istý postup malo iba prvých šesť dvojíc. Až v nedeľu potvrdil viceprezident Európskej kanoistickej asociácie (ECA) Miroslav Haviar, že v redukovanom poradí vlastne skončili šieste a majú Londýn vo vrecku. "Vo finále totiž boli pred nimi nemecká a ruská dvojica, ktoré už predtým mali miestenku v K4. Nominácie sú na meno. Jeden športovec môže vyjazdiť pre svoju krajinu iba jednu miestenku. V redukovanom poradí tak vlastne skončili šieste," potvrdil Miroslav Haviar.

"Som rád, že sa naplnili naše túžby. Máme sedem miesteniek na olympiádu, rovnaký počet, aký sme mali v Pekingu. Dvojkajaku azda najviac veril tréner Radovan Šimočko. Ten tvrdil, že majú na medailu, my sme boli skromnejší, chceli sme finále. Že to je zlato, považujem za nie malý, ale obrovský zázrak. Štvorkajak prekvapil azda aj sám seba. Treba im vysloviť poďakovanie za obrovskú bojovnosť. Zostáva veriť, že ICF potvrdí zatiaľ stále iba zákulisné informácie o postupe kajakárok," začal svoje hodnotenie prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Róbert Petriska.

Neskrýval však ani sklamania. Zaradil medzi ne vystúpenie Mariána Ostrčila v C1 na 1000 m, ktorý po rozjazde pre zdravotné problémy už nenastúpil na semifinále, a dvojkajak v zostave Ľubomír Beňo, Tomáš Martinek, ktorí na 200 m nepostúpili ani z rozjazdy. "V neolympijskej päťtisícke veľmi príjemne prekvapil Matej Rusnák. Je to bojovník. Jeho štvrté miesto hodnotím veľmi pozitívne. Takisto musím vysloviť spokojnosť s kajakárom Martinom Jankovcom a kanoistom Rastislavom Kohútom, ktorí na päťsto metrov skončili tesne za bránami A-finále. Andrej Divinec v K1 na 200 m tu bol na veľkej skúške. Je to mladý pretekár, ktorý má perspektívu," uzavrel hodnotenie Róbert Petriska.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Pre SR jedna medaila a sedem miesteniek na OH.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.