Piešťanske Olympijské nádeje na stránkach ICF!

Súťaží Olympijských nádejí sa v rámci austrálskej výpravy zúčastnil aj Viceprezident ICF, Richard FOX. Podujatie na neho tak zapôsobilo (ako som minulý týždeň spomínal aj online systém Radka Oršulu), že napísal svoje postrehy pre titulnú stránku ICF www.canoeicf.com. Považujem to za veľlé vyznamenanie pre celú slovenskú kanoistiku, pretože okrem noviniek z medzinárodných majstrovských podujatí sa na stránkach ICF podobné články objavujú veľmi zriedka.

SZRK | 30.09.2010 09:21:49

Originál môžete vidieť na spomínaných srtánkach:

preklad poskytujeme nižšie:

Ing. Boris Bergendi

generálny sekretár

Piešťany poskytli ideálne zázemie pre mladých športovcov

Šikovné Slovensko organizuje Juniorské preteky olympijských nádejí pre 22 štátov a poskytuje recept pre fanúšikov na celom svete.

Piešťany sú známe ako kúpeľné mesto a sú najpopulárnejšou slovenskou destináciou pre tých, ktorí majú radi máčanie sa v bahenných kúpeľoch alebo horúce pramene.

Mesto je tiež obľúbeným miestom pre kanoistiku a tento rok hostiteľ úspešne zorganizoval Súťaž olympijských nádejí 2010 na rieke Váh.

Olympijské nádeje vznikli ako nápad "za starých čias" medzi ministerstvami športu Poľska, bývalého Československa a Maďarska, aby podporovali juniorsky šport pre športovcov vo veku medzi 15-tym a 17-tym rokom.

"Nepýtajte sa ma, kedy to presne všetko začalo, ale prvého podujatia sa zúčastnili krajiny Vyšegrádskej štvorky, bolo pozvané Nemecko a niekoľko ďalších štátov, a po pár rokoch účasť krajín silnela. "povedal Miroslav Haviar, hlavný rozhodca tohtoročného podujatia.

Naozaj, Olympijskej nádeje sa teraz konajú pre celý svet. Zo siedmich zúčastnených krajín v roku 2002 vzrástol počet na jedenásť v roku 2006, tento rok bolo hostiteľom Slovensko, kde sa nádejí zúčastnilo rekordných dvadsať dva národov, vrátane Singapuru, Južnej Afriky a Austrálie z krajín mimo Európy.

"Príťažlivosť tejto akcie je veková skupina, športovci dostávajú príležitosť súťažiť v rámci 15, 16, alebo 17 ročných vekových skupín, ktoré vytvárajú vzrušujúce preteky na vysokej úrovni, takto sa pripravujú na významné šampionáty v budúcich rokoch, "uviedla Marcela Erbanová, slovenská olympionička v Aténach a teraz juniorská reprezentačná trénerka.

Najsilnejšie základne rýchlostnej kanoistiky - Maďarsko, Poľsko a Nemecko poslali veľké tímy a dominovali na stupňoch víťazov, čo je súčasťou atraktivity podujatia - ak súťažíš na Olympijských nádejach vieš, že pretekáš proti najlepším mladým športovcom na svete. Maďarsko bolo najpôsobivejšie, v tomto roku prišlo rekordných 82 atlétov.

Zatiaľ čo tieto krajiny by mohli platiť dovozné clo za úlovok medailí, ktoré si odniesli domov, ostatné tímy boli spokojné s privoňaním k úspechu. Turecko, získalo bronzovú medailu, Mustafa Gulbahar v K1 200 m v kategórii 17-ročných. Ich nový tréner hovorí "snažíme sa o rozvoj našich juniorov, a toto dokazuje, že robíme veci správne".

Graham Bendeich, austrálsky manažér tímu, povedal: "Náš tím sa zúčastňuje pretekov štyri roky a športovci vyzdvihujú priateľstvo, atmosféru a kvalitné podujatie proti top európskym tímom, tento rok prišiel náš najväčší tím - 25 športovcov a po prvýkrát sme získali medaily, takže sme veľmi radi."

Preteky sa konali v rozmedzí troch dní, každý deň s inou disciplínou. 200m bola ako prvá s najväčším mixom medailí medzi tímami. Česko, Slovensko, Srbsko, Francúzsko, Turecko a Austrália boli medzi tými, ktorí mali čo oslavovať, najviac však Poliaci, Nemci a Maďari, ktorí vyhrali najviac medailí.

1000m v sobotu, Čechom a Austrálii sa podarilo prepašovať na stupne víťazov opäť, tak sa podieľali na rozdelení koristi medailí medzi veľkou trojkou.

Na posledný deň bola naplánovaná 500m trať, tam zožala úspech Veľká Británia a Belgicko v K1 žien a Austrália, ktorá vyhrala druhú medailu v C2 a bronz v K1 500m.

V rámci celej súťaže Maďarsko skončilo na vrchole pred Nemeckom, Poľskom, a Českou republikou. Mená, ktoré budeme počuť v budúcnosti sú Joanna Bruska z Poľska, Reka Hagymasi z Maďarska a meno českého kanoistu Martina Fuksu, ktorý bol vyhodnotený ako najúspešnejší kanoista celkovo.

Riaditeľ pretekov a generálny sekretár Slovenskej kanoistickej asociácie, Boris Bergendi, bol spokojný s pretekmi a so silnou medzinárodnou účasťou.

"Nikdy mi ani nenapadlo, že budeme mať na Olympijských nádejach toľko tímov, a je veľkým potešením zorganizovať akciu pre juniorov, ktorí sú majstrami dnes aj zajtra", povedal.

"Mali sme malý rozpočet a snažili sme sa zabezpečiť čo najlepší servis pre športovcov a priaznivcov, a ukázať organizáciu pretekov na slovenský spôsob ".

Boris a jeho tím môže byť veľmi hrdý na výsledok. S rozumným využitím techniky, tímy a diváci videli okamžité výsledky a priamy prenos na veľkej obrazovke s pomalými opakovaniami vzrušujúcich finišov.

"Použili sme iba tri kamery a bezdrôtový systém na laptop ktorý editoval a potom uložil jednotlivé videá z každej jazdy na YouTube ihneď po dorazení do cieľa. V sobotu sme už mali 10 000 prezretí videí z celého sveta, čo ukazuje, že je veľký záujem o juniorské preteky, "povedal Bergendi.

V budúcom roku sa akcia presunie do Poľska v septembri, podľa úrovne tohtoročných pretekov je to výzva Olympijských nádejí na účasť ešte väčšieho množstva zúčastnených krajín.

Mimochodom, pokiaľ vás lákajú bahenné kúpele v Piešťanoch potom si nemôžete nechať ujsť ani Medzinárodnú regatu juniorov a do 23 r., ktorá sa bude konať 27-29. mája, 2011.