Pekinské šance slovenskej výpravy v jednotlivých športoch.

Šance slovenských športovcov na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu podľa jednotlivých športov:

SITA, kj | 10.08.2008 15:49:30

ATLETIKA

Na rozdiel od predchádzajúcich troch účastí na OH v ére samostatnosti SR môžu tentoraz atléti kalkulovať dokonca aj s medailou. Predurčuje ich k tomu tohtoročná forma viacerých pretekárov a z toho vyplývajúce lichotivé postavenie v redukovaných svetových tabuľkách (maximálne traja z jednej krajiny). Medailové ambície by mohli mať obaja kladivárski rekordéri Libor Charfreitag a Martina Hrašnová. Tridsaťjedenročný ctižiadostivý Trnavčan (9. v tabuľkách) má stabilnú formu, z 12 tohtoročných podujatí vyhral 8 a hoci hranicu 80 m prekonal v tomto roku len raz, má skúsenosti, zdravé ambície i bronz z MS 2007. Banskobystričanka Hrašnová zaujala v roku 2008 až 13 súťažami z 15 nad 70 metrov, tromi slovenskými rekordmi a druhou priečkou vo svetových tabuľkách za júlový výkon 76,82 z francúzskeho Reimsu. Do prvej osmičky - za istých priaznivých okolností aj na medailovú pozíciu - by sa mohli dostať taktiež osemstovkárka Lucia Klocová (dvakrát druhá na mítingoch prestížnej Zlatej ligy, 5-krát pod 2 minúty, 7. v tabuľkách) a stabilne na úrovni 17 metrov skáčuci, tabuľkovo šiesty trojskokan sveta v letnej sezóne Dmitrij Vaľukevič. Nezvyčajne vysoko v renkingu sú však aj ďalší slovenskí atléti (Dana Velďáková, Milan Haborák, Peter Korčok), čo ich predurčuje bojovať o umiestnenie v prvej dvanástke, kam by sa mohli prešmyknúť z kvalifikácie aj skúsený kladivár Miloslav Konopka a diaľkarka Jana Velďáková. Prekvapiť by mohol 22-ročný Jozef Repčík na 800 m, v jeho prípade však bude úspechom už aj postup do semifinále. U ostatných ôsmich z osemnástky nominovaných by bolo akékoľvek umiestnenie do 16. miesta príjemným prekvapením.

BEDMINTON

Eva Sládeková je prvou slovenskou zástupkyňou na olympijských hrách v bedmintonových súťažiach v ére samostatnosti. Medzi účastníčky OH 2008 sa dostala po redukcii pôvodného zoznamu 48 kvalifikovaných hráčok vo dvojhre ako prvá náhradníčka. Pre 26-ročnú Trenčianku, ktorá má v 1. kole olympijského turnaja voľno a v 2. kole ju čaká svetová šestka Čchen Wang z Hongkongu, by bol prípadný postup do ďalších bojov senzačným úspechom.

CYKLISTIKA

V pretekoch s hromadným štartom môže trio Roman Broniš, Matej Jurčo a Ján Valach len prekvapiť. Všetci traja už na olympijských hrách štartovali, paradoxne, každý v inom roku. Do cieľa olympijských pretekov prišiel len Ján Valach v roku 1996 na 68. mieste, Broniš o štyri roky neskôr i Jurčo v Aténach 2004 nedokončili. S elitou sa tento rok predovšetkým porovnával na pretekoch ProTour Jurčo, dobrú formu však na predolympijskej generálke na Okolo Saska ukázal aj Valach. V Pekingu bude náročná trať vyhovovať vrchárom, všeobecne sa čaká, že veľa cyklistov preteky nedokončí. To by mohla byť šanca aj pre Slovákov, ktorí by sa tak mohli dostať do prvej polovice štartovej listiny.

V časovke by mal štartovať rovnako ako v Aténach (36. miesto) Matej Jurčo, každé jeho umiestnenie do polovice výsledkovej listiny bude úspechom. Je možné, že sa priamo v Pekingu rozhodne, že namiesto majstra Slovenska v tejto disciplíne pôjde časovku niekto iný.

DŽUDO

V roku 2004 sa Zoltánovi Pálkovácsovi pred aténskou olympiádou darilo (Svetový pohár - 1. v Budapešti, 2. v Prahe a Rotterdame, ME v Bukurešti - 5.), avšak v gréckej metropole ukončil svoje účinkovanie už v 1. kole po prehre s Francúzom Lemairom. Rok 2008 nepriniesol banskobystrickému džudistovi veľa úspechov. V seriáli Svetového pohára sa dostal do finále len vo Viedni. Na ďalších štyroch turnajoch vypadol najneskôr v 3. kole a na ME v Lisabone skončil svoje účinkovanie už v prvom dueli, keďže bol hendikepovaný bolestivým zranením medzirebrového svalstva. Rimavskosobotský rodák je však bojovník a nie je vylúčené, že pri troche šťastia a priaznivom žrebe by v kategórii do 100 kg mohol zopakovať senzačné aténske striebro Jozefa Krnáča. Akékoľvek umiestnenie do 7. miesta však bude pre Pálkovácsa veľký úspech.

JACHTING

Patrika Polláka čakajú tretie olympijské hry. V Atlante i v Sydney skončil na 26. pozícii. Predolympijské prognózy v triede RS:X mu predpovedajú umiestnenie medzi 25. až 32. miestom, každá lepšia priečka bude preňho úspechom. Veľa bude záležať od počasia, či v Čching-tau bude fúkať silný alebo slabý vietor.

PLÁVANIE

Slovenské plavecké trio nemá v Pekingu medailové ambície. Martina Moravcová, dvojnásobne strieborná z OH 2000 v Sydney, je síce stálicou slovenského plávania, ale vo svetovom meradle už nemá najvyššie ciele. Postup do finále v jej parádnej disciplíne na 100 m motýlik by ju potešil, na 50 a 100 m v. sp. túži aspoň po semifinále. Vodu v pekinskom plaveckom komplexe si už vyskúšala na prelome januára a februára, keď sa tam konali predolympijské preteky a pripísala si dve tretie miesta na oboch stometrových vzdialenostiach. Znakár Ľuboš Križko sa bez A-limitu na 100 m do Pekingu dostal aj vďaka zhovievavosti pléna SOV, no v príprave urobil všetko preto, aby bol v Pekingu konkurencieschopný. Znakárska stovka je jednou z najsilnejšie obsadených disciplín a 28-ročného plavca VŠC Dukla Banská Bystrica poteší aj priblíženie sa k osobnému maximu 55,48 a vylepšenie umiestnenia z Atén (27. miesto). Napriek dlhšej pauze pre zranenie achilovky Križko verí, že správne vyladí formu, lebo natrénované má. Debutantka Denisa Smolenová (19) sa vo "Vodnej kocke" predstaví na 200 m motýlik a v jej prípade je cieľ jednoznačný - pokorenie vlastného maxima z tohtoročných ME v Eindhovene (2:13,27).

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA

Slovensko bude na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu reprezentovať sedem rýchlostných kanoistov v troch lodiach - K4 mužov, K2 žien a C1. Všetky tri môžu mať medailové ambície. Mužský štvorkajak v zložení Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr je už niekoľko rokov vlajkovou loďou slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Pravidelne vozí z vrcholných podujatí medaily a aj keď sa v ňom počas štvorročného olympijského cyklu trikrát menil post zadáka (Juraj Bača, Róbert Erban, Juraj Tarr), stále patrí k absolútnej svetovej elite. Na tohtoročných majstrovstvách Európy v Miláne zdolalo komárňanské kvarteto zvyšok starého kontinentu na oboch tratiach rozdielom triedy. Otázne je, v akej sile a akej fáze prípravy prišli na šampionát súperi. Vlani na MS v Duisburgu sa totiž na "olympijskom" kilometri museli Slováci skloniť pred Nemcami i Poliakmi a šťastie sa im obrátilo chrbtom aj pred dvoma rokmi v Szegede, kde v boji so súpermi i protivetrom ťahali za kratší koniec a dopádlovali až na piatej pozícii. V role najväčšieho favorita cestovali aj pred štyrmi rokmi do Atén a športová verejnosť bola potom sklamaná, pretože vybojovali "iba" bronz. Málokto si však vtedy uvedomil, že to bola vôbec prvá olympijská medaila pre Slovensko v kajakárskych disciplínach.

Ženský dvojkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová už vie, ako chutí medaila z ME. Zatiaľ však "len" na neolympijskej dvojstovke. Na minuloročných MS v Duisburgu si už siahali na vzácny kov aj na 500 m, nakoniec im ostalo iba miesto hneď za stupňom víťazov, ale tešili sa z neho, pretože znamenalo priamy postup do Pekingu. A prečo by nemohlo práve na OH vyjsť to, čo nevyšlo na majstrovstvách sveta? Veď na pretekoch Svetového pohára už neraz postavili do pozoru celú špičku aj na polkilometri.

Jediný kanoista v slovenskej výprave Marián Ostrčil vlani šokoval v Duisburgu celý svet i seba samého ziskom striebra v C1 na kráľovskom kilometri. V zime rovnako ako ostatní slovenskí olympionici absolvoval bezmála dvojmesačnú prípravu v americkom olympijskom stredisku v San Diegu, potom však prišiel na neho akýsi útlm. Od ME v Miláne, kde ani na jednej trati nepostúpil do A-finále, sa však už iba zlepšoval. Na pretekoch SP miešal karty medzi najlepšími. Záver prípravy rovnako ako vlani pred MS absolvoval v Maďarsku. Keby v čínskej metropole zopakoval svoj husársky duisburský kúsok, bola by to obrovská, ale pre Slovensko mimoriadne príjemná senzácia.

STOLNÝ TENIS

Eva Ódorová je po Valentine Popovovej (na OH 1996 v Atlante skončila v základnej skupine) druhou slovenskou stolnotenistkou s účasťou pod piatimi olympijskými kruhmi. Ódorová sa do Pekingu prebojovala zo svetovej kvalifikácie v Budapešti. Keďže v štartovom poli bude viac ako 50 rebríčkovo vyššie umiestnených hráčok, postup medzi 32 najlepších singlistiek by bol v každom prípade veľmi dobrým výsledkom.

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

Benjamínok slovenskej výpravy Ivana Kováčová veľké ambície pred svojim vystúpením mať nemôže. Do Pekingu sa dostala na základe voľnej karty od Medzinárodnej gymnastickej federácie. Talentovaná šestnásťročná Bratislavčanka po dlhotrvajúcich zdravotných problémoch s chrbtom zaberá naplno približne iba päť mesiacov, aj preto sa od nej veľa nečaká. Neabsolvuje kompletný štvorboj, sústredí sa len na bradlá a kladinu, na ktorých bude pre ňu úspechom každé umiestnenie v polovici štartového poľa.

ŠPORTOVÁ STREĽBA

Slovensko bude mať doteraz rekordné zastúpenie až siedmimi športovcami, z ktorých by si až štyria - piati mohli trúfať na najvyššie umiestnenia. Stálicou je dvojnásobný bronzový olympijský medailista Jozef Gönci. Aj keď rok 2008 nepatrí zatiaľ z hľadiska umiestnení na vrcholných podujatiach k najúspešnejším (získal dve medaily na vzduchovkových ME vo Winterthure: 0 - 1 - 1), pri svojej štvrtej účasti na OH môže zaútočiť na cenný kov v niektorej z troch puškárskych disciplín. Ostatní členovia tímu športových strelcov sú olympijskými nováčikmi. Nedávne vydarené vystúpenie na majstrovstvách Európy v cyperskej Nikózii však do roly favoritiek stavia skeetarku Danku Bartekovú a trapistku Zuzanu Štefečekovú. Obe sú aktuálne svetové rekordérky vo svojich disciplínach. Aj v schopnostiach dvojice brokárov Erik Varga - Mário Filipovič je zaútočiť na stupne víťazov v trape. Filipovičovi nadmieru vyšla predolympijská generálka, keď na pekinskej strelnici dokonca triumfoval.

TENIS

Dominik Hrbatý sa dostal do Pekingu vďaka svojmu tzv. chránenému renkingu (70. priečka) po dvoch operáciách pravej ruky. Reálne bol v čase uzávierky k 9. júnu na 289. mieste v hodnotení ATP Entry. Horšie sú na tom rebríčkovo k 28. júlu len štyria zo 63 možných súperov, takže aj zopakovanie aténskeho 2. kola by bez priazne žrebu bolo vzhľadom na okolnosti príjemným prekvapením. Daniela Hantuchová, v Aténach účastníčka 2. kola, od polovice apríla štvrť roka pauzovala pre únavovú zlomeninu pätnej kosti pravej nohy. Ťahá sériu troch prehier (so 42., 38. a 43. hráčkou počítačového poradia WTA Tour), odhlásila sa z turnaja v Montreale a uznala, že pred sebou má dlhú cestu nazad. Naopak, debutantka Dominika Cibulková chytá formu, dokáže sa aj proti členkám Top 10 "vyhecovať" a môže patriť k príjemným prekvapeniam. Realistickú šancu minimálne na štvrťfinále treba Hantuchovej pripísať vo štvorhre po boku deblovej majsterky sveta 2002 Janette Husárovej najmä vďaka skutočnosti, že mnoho tradičných zohratých párov z rôznych krajín nemôže štartovať spolu.

TRIATLON

Po prvý raz bude mať v pelotóne triatlonistov pod bielou vlajkou s piatimi farebnými kruhmi zastúpenie aj Slovensko. Dvadsaťšesťročný Popradčan Pavel Šimko si účasť v čínskej metropole vybojoval prvenstvom v redukovanom európskom olympijskom rebríčku. Rozhodujúci útok na prvú priečku sa mu podaril na májových majstrovstvách Európy v Lisabone, kde obsadil senzačné šieste miesto, keď za sebou nechal aj lídra svetového renkingu Španiela Javiera Gomesa, ktorý dobehol hneď za ním s vyše štyridsaťsekundovým odstupom. Pred Pekingom veľké oči nemá. Vie, že už účasť na OH je v jeho športovej kariére nie krôčikom, ale skokom

VODNÝ SLALOM

Od roku 1996, keď sa slovenskí reprezentanti po prvý raz zúčastnili na OH pod bielo-modro-červenou vlajkou s dvojkrížom na trojvrší v znaku, sa úspechy vodných slalomárov spod Tatier iba zvyšovali. V Atlante vybojoval vtedy ešte ani nie osemnásťročný Michal Martikán zlato. O štyri roky neskôr v Sydney si pohľad z najvyššieho stupienka vychutnali súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci, medailový komplet doplnili Michal Martikán striebrom a Juraj Minčík bronzom. Návrat z Atén pred štyrmi rokmi bol ešte radostnejší - Elena Kaliská a Hochschornerovci zlato, Martikán striebro, pričom o najcennejší kov ho evidentne obrali rozhodcovia dodatočnou dvojsekundovou penalizáciou za dotyk bránky, ktorý okrem nich nevidel nik na svete. Ani do Pekingu necestujú Slováci s nižšími ako medailovými ambíciami. Podľa rozhodnutia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) môže na olympiáde štartovať v každej zo štyroch disciplín z každej krajiny iba jediná loď. A tak sa do slovenskej nominácie nedostala majsterka sveta z roku 2006 Jana Dukátová či majstri Európy z minuloročného šampionátu kajakár Ján Šajbidor a deblisti bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Jana Dukátová už pred rokom vyslovila myšlienku, že pre slovenských vodných slalomárov bude oveľa ťažšie zvíťaziť v neľútostnej internej kvalifikácii, ako si potom v čínskej metropole siahnuť na vzácny kov. V C1, C2 a K1 žien by v pekinskom Šunji Olympic Rowing-Canoeing parku stupeň víťazov nemal byť bez slovenskej účasti. V K1 mužov by to tak trochu prekvapením, ale veľmi príjemným, bolo. Peter Cibák však už má bronz z majstrovstiev sveta v roku 2005, čo je prvý slovenský vzácny kov pre kajakára.

VZPIERANIE

Bývalý majster sveta a Európy Martin Tešovič ešte nemá v zbierke olympijskú medailu a vzhľadom na výsledky v posledných štyroch rokoch je reálnym kandidátom na pekinský cenný kov v kategórii do 105 kg. Na vrcholných podujatiach neskončil v dvojboji s výnimkou MS 2007, keď nedostal nad hlavu základ v nadhode, nikdy horšie ako šiesty. Tridsaťtriročnému Tešovičovi, ktorý bude štartovať na svojej tretej olympiáde (Atlanta 1996 - 10., Atény 2004 - nedal základ v trhu), hrá do kariet aj fakt, že dvaja z jeho veľkých súperov do Pekingu nepôjdu: druhý na MS 2007 a OH 2000 v Sydney Bulhar Alan Cagajev pre pozitívny dopingový nález, obhajca zlata z Atén a tohtoročný majster Európy Dmitrij Berestov z Ruska pre zranenie. Ondrej Kutlík absolvuje v kategórii do 85 kg na olympiáde premiéru. Na ME 2008 v Lignane sa blysol výborným 5. miestom, ale ak by sa v Pekingu vzhľadom na oveľa kvalitnejšiu konkurenciu dostal do prvej desiatky, bolo by to nad očakávanie.

ZÁPASENIE

Na pekinské hry sa podarilo kvalifikovať dvom slovenským zápasníkom. Vo voľnom štýle si dres s dvojkrížom na prsiach oblečie David Musuľbes (superťažká hmotnostná kategória do 120 kg), v grécko-rímskom štýle sa budú zraky slovenských fanúšikov upierať v hmotnosti do 84 kíl na Attilu Bátkyho. Predovšetkým od 36-ročného úradujúceho majstra Európy Musuľbesa, ktorý získal slovenské občianstvo v septembri minulého roka, sa očakáva zisk cenného kovu. Rodák z Vladikavkazu ešte ako ruský reprezentant získal zlatú medailu pred ôsmimi rokmi na OH v Sydney a aj keď sa do súťažného kolotoča vrátil v roku 2007 po trojročnej pauze, stále je vo vynikajúcej forme. Bátky sa síce do Číny prebojoval na poslednú chvíľu, aj v jeho prípade však môžu dôležitú úlohu zohrať skúsenosti. Tridsaťpäťročný rodák z Dunajskej Stredy skončil pred štyrmi rokmi vo svojej kategórii do 84 kg na 10. mieste, ak by mu tentoraz žičil žreb, mohol by to dotiahnuť oveľa ďalej.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Pekinské šance slovenskej výpravy v jednotlivých športoch.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.