Päť miesteniek je reálne číslo, Slováci chceli viac

Slovenskí rýchlostní kanoisti na majstrovstvách sveta v Miláne vybojovali päť miest do olympijských súťaží o necelý rok v brazílskom Riu de Janeiro. Maximálny počet možného zisku miesteniek bol jedenásť, odhadované číslo vedením výpravy sedem až osem. Z tohto pohľadu Slováci na vrchole sezóny nesplnili stanovený cieľ.

SITA, ds;mj | 24.08.2015 19:51:46

"Naším zbožným želaním bolo 7 - 8 miesteniek, a napokon sme sa ocitli na reálnom čísle 5. Je to vo vysokej svetovej konkurencii solídne číslo, ale chceli sme viac," uviedol vedúci slovenskej výpravy v Miláne Filip Petrla a ďalej pokračoval: "Vo viacerých prípadoch nás o miesta na OH obrali iba stotinky sekundy. Ide najmä o kajakárku Martinu Kohlovú a dvojkajak Kmeťová - Kohlová. Verím tomu, že dievčatá v K2 sa z tohto neúspechu utrasú, naberú energiu a nominujú sa ešte na olympijské hry, čo by bolo pekným zavŕšením ich kariéry."

Zlatú medailu štvorkajaka na 1000 m Petrla označil za veľký comeback Slovenska v tejto kráľovskej disciplíne po vyše 10 rokoch. Kvarteto Myšák, Vlček, Tarr a Linka nadviazalo na veľké úspechy bratov Riszdorferovcov s Bačom a Vlčekom zo začiatku tohto milénia, keď brali zlaté medaily na najväčších svetových podujatiach v K4 na 1000 aj 500 m.

"Víťazstvo v tejto kráľovskej disciplíne ma až tak neprekvapilo, skôr spôsob, akým si naša loď počínala vo finále. Zvyšku štartového poľa nedala ani štipku nádeje," pripomenul Petrla.

Na otázku denníka Pravda, kto ho ešte pozitívne prekvapil v Miláne okrem K4, Petrla odpovedal: "Dvojkajak na 500 m Jakubík a Krajčovič sa dokázal vo veľkej kokurencii prebojovať do A-finále. Zostávajúci sled našich pretekárov podal štandardný výkon, ale výnimočný výsledok nám chýbal."

Slovensko sa vďaka štvorkajaku stalo v Miláne jednou zo 17 krajín, ktoré získali zlatú medailu. Vlani v Moskve vybojovali Slováci dve zlaté, obe vďaka dvojkajaku Vlček - Tarr, ktorý aj teraz na 1000 m útočil na medaily a napokon skončil štvrtý s bonusom zisku dvoch olympijských miesteniek. Máli sa vedeniu výpravy jedna medaila, aj keď práve zlatá?

"Sme vďační aj za ňu. V kajaku mužov sme svetová špička, ale chýba nám kvalita medzi kanoistami aj kajkárkami, kde je za najlepšími veľká diera. Medailu sme možno čakali od dievčat v K2 na 2000 m a tiež o ňu mohol zabojovať kanoista Matej Rusnák. Na druhej strane, aj s tou jednou sme spokojní, lebo kanoistika na najvyššej úrovni je veľmi náročný šport," dodal Petrla.

Prehľad vybojovaných miesteniek Slovákmi na OH 2016 podľa športov:

ATLETIKA (10)

STREĽBA (5)

RÝCHL. KANOISTIKA (5)

PLÁVANIE (3)

CYKLISTIKA (1)

--------------------------

spolu 24

Diskusia k článku:

Anonym

K4: Po oslavách povinnosti v Riu, na predolympijskej regate

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3014

Traja naši preprezentanti podpisovali zošity s ich podobizňou, do ktorých budú deti písať

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=3015

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2022
1. KOM
100,0%
1 410,50
2. NOV
64,5%
909,50
3. TTS
54,2%
764,50
4. UKB
53,8%
758,50
5. PIE
46,7%
658,00
Nedávne a najbližšie podujatia
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.