Organizátori predolympijskej generálky nesklamali

V závere uplynulého týždňa od štvrtka do nedele sa vo vodáckom areáli v Etone neďaleko Londýna uskutočnila generálka budúcoročných súťaží v rýchlostnej kanoistike v rámci Hier XXX. olympiády. Celé podujatie slúžilo organizátorom na vyskúšanie si modelu súťaží, otestovanie areálu, jeho technického zariadenia, schopnosti dodržať časový rozpis, ale aj ubytovania a stravovania pretekárov a členov jednotlivých realizačných tímov. "Generálka v Etone zanechala vo mne dobrý dojem. Areál je asi 60 km od centra Londýna vo vysokoškolskom areáli, v ktorom budú na budúci rok mať rýchlostní kanoisti a veslári svoju vlastnú olympijskú dedinu. Prakticky všetko klapalo bez vážnejších problémov," neskrýval spokojnosť po návrate slovenských reprezentantov prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) Róbert Petriska.

SITA, zs;ru | 05.09.2011 20:58:46

Areál je pôvodne určený pre veslárov, o rok tam však budú o medaily s piatimi kruhmi bojovať aj rýchlostní kanoisti. "Príjemne nás prekvapila kvalita ubytovania. Bývali sme v internáte, ale nemalo to chybu. Pretekári bývali po jednom v priestranných, čistých izbách, osem na jednom poschodí, k dispozícii mali kuchynku s potrebným vybavením vrátane chladničky. Strava v miestnej jedálni bola dobrá. Naozaj budú všetci spokojní," pokračoval prvý muž slovenskej rýchlostnej

Medzi ubytovacími priestormi a areálom pendlovali autobusy, ktoré zvážali pretekárov aj členov ich realizačných tímov. "Trvalo to slabú polhodinku. V areáli mala každá výprava k dispozícii svoje vlastné depo, kde si pretekári odkladali lode, priestory na regeneráciu, masáže. K dobrému dojmu určite prispelo aj počasie, ktoré sa naozaj vydarilo. Až v nedeľu po skončení posledných súťaží na chvíľu spŕchlo," poskytol ďalšie podrobnosti Róbert Petriska.

Britskí organizátori vôbec nestáli o mediálny záujem. "Samozrejme, že skúšali aj systém zverejňovania výsledkov, ale iba na ich vnútornom okruhu. Von sa to prakticky nedostalo. Zdôvodňovali to vysokými finančnými nákladmi. Musím však povedať, že im to interne perfektne fungovalo," prezradil čo-to zo zákulisia prezident SZRK.

Čas v Londýne využil aj na zisťovanie ďalších možností ubytovania pre ľudí, ktorí nebudú členmi oficiálnej výpravy. "Je tam množstvo hotelíkov, penziónov. Je pravda, že nie všetky sú kvalitné. Určite však nebude problém zohnať niečo pre záujemcov z radov trénerov či fanúšikov," doplnil Róbert Petriska.

Výsledky súťaží neboli tentoraz prioritné. O najlepšie umiestnenie slovenských farieb sa postarali majstri sveta z nedávneho šampionátu v maďarskom Szegede v K2 na 1000 m Peter Gelle s Erikom Vlčekom, ktorí skončili na 4. mieste. "Mal som menšie zdravotné problémy a aj naša príprava už nebola taká ako pred majstrovstvami sveta. Hanbu sme si však určite neurobili a medailu sme si azda nechali na budúci rok. Ja si myslím, že môžeme byť spokojní," hľadal pozitíva londýnskej misie "háčik" lode Peter Gelle.

Cieľom naozaj bolo predovšetkým zoznámenie sa s areálom, vyskúšanie si modelu pretekov. "Určite to stálo za to. Získali sme množstvo cenných skúseností. Napríklad vieme, že sa tam neskutočne krúti vietor. Každý deň fúkalo z inej strany, mali sme možnosť vyskúšať si azda všetky možnosti. Nepríjemný bol najmä bočný vietor, to by sa však malo zmeniť, keď tam postavia tribúnu, ktorá bude trať čiastočne chrániť. Areál je skromný, vôbec nepôsobí nejako extra honosne, ale svojím spôsobom je nádherný. Je tam množstvo zelene. Majú tam ešte postaviť cieľovú vežu, tá ktorá je tam teraz, by asi nestačila," podelil sa o zážitky člen úspešného mužského dvojkajaka.

Aj on si pochvaľoval kvalitu ubytovania a stravy. "Ani si nepamätám, či som už na nejakom podujatí mal izbu iba pre seba. Raňajky a večere sme mali v tom vysokoškolskom internáte, obedy priamo v pretekárskom areáli. Bolo to niečo iné, ako sme zvyknutí, ale chutné. Určite sa už teraz teším na olympiádu, bude to naozaj pekné podujatie," uzavrel Peter Gelle.

Umiestnenie slovenských reprezentantov na predolympijských pretekoch v Londýne:

K2 muži na 1000 m:

A-finále: 1. Marcus Oscarsson, Henrik Nilsson (Švéd.) 3:09,270, ... 4. Peter Gelle, Erik Vlček (SR) 3:11,059

K2 ženy na 500 m:

B-finále: 3. (celkovo 11. miesto) Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:47,144

K1 muži na 200 m:

B-finále: 5. (celkovo 13. miesto) Peter Gelle (SR) 43,701

C1 muži na 200 m:

B-finále: 3. (celkovo 11. miesto) Ľubomír Hagara (SR) 42,713

K2 muži na 200 m:

B-finále: 3. (celkovo 11. miesto) Michal Riszdorfer, Juraj Tarr 34,597, ... 6. (14.) Peter Gelle, Erik Vlček (všetci SR) 39,980

K1 ženy na 200 m:

II. rozjazda: 7. Martina Kohlová (SR) 43,339 - nepostúpila do semifinále

III. rozjazda: 7. Ivana Kmeťová (SR) 43,086 - nepostúpila do semifinále

Konečná medailová bilancia:

1. Nemecko 4 - 1 - 1

2. Kanada 1 - 2 - 1

3. Švédsko 1 - 1 - 1

Diskusia k článku:

Anonym

Asi pštrosia politika niekomu pripadá ako normálna. Je možné, že zväzáci tento portál nesledujú, ved im postačuje "canoe". Preto asi nevedia a nechcú vedieť viac, aj preto nevedia povedať čo bol pre Ričiho výlet do Londýna. Bola to odmena? Koľko to asi stálo - a koľko dostáva taký tréner mládeže ľubovolného klubu ročný príspevok? Sú to veľkí majstri a ignoranti, je mi z nich na ....

Anonym

Neviem či štartoval alebo nie, ale ked bol vo výprave a niet zmienky o jeho účinkovaní žiadam týmto zväz o krátku správu ako to bolo. Nebudem predbiehať udalosti a rád si počkám na vysvetlenie skutočnosti.

Anonym

Vsak on si to moze dovolit nestartovat,lebo Riszdorferovci su pani!!!!!!

Anonym

Takže podľa týchto výsledkov Riči asi neštartoval? Prečo nik nepovie ako to bolo? Alebo zas chceme niečo do čoho nás nič?

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.