Olympijská kvalifikácia Poznaň, Šamková vo finále, Rusnák bez OH

Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Simona Šamková sa na európskej olympijskej kvalifikácii v poľskej Poznani postarala o mimoriadne príjemné prekvapenie, keď v semifinále K1 žien na 200 m dopádlovala na druhej pozícii a vybojovala si postup do finále, z ktorého si dve najlepšie kajakárky vybojujú účasť na Hrách XXX. olympiády v Londýne. Miroslav Zaťko finišoval medzi mužmi na rovnakej trati na štvrtej pozícii, postupovali iba prví traja. Od účasti medzi finálovou deviatkou ho delilo 664 tisícin sekundy. Slovensko bude mať vo finále na 200 m so začiatkom o 15.00 h aj ďalšieho zástupcu - v C1 nastúpi Ľubomír Hagara.

SITA, zs;mj | 17.05.2012 13:24:46

Na minuloročných majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede si právo účasti v britskej metropole vybojovali mužský dvojkajak na 1000 m (Peter Gelle, Erik Vlček), ženský dvojkajak na 500 m (Ivana Kmeťová, Martina Kohlová) a mužský štvorkajak (jeho posádka zatiaľ nie je určená, isté miesto má iba Erik Vlček).

Výsledky - semifinále:

K1 muži na 200 m (1. - 3. do A-finále, 4. - 7. do B-finále):

1. Joao Ribeiro (Portug.) 37,169 s, ... 4. Miroslav Zaťko (SR) 38,129

K1 ženy na 200 m (1. - 3. do A-finále)

1. Norma Murabitová (Tal.) 45,253, 2. Simona Šamková (SR) 46,997

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák zostal krok pred účasťou na Hrách XXX. olympiády v Londýne (27. júla - 12. augusta). Na európskej olympijskej kvalifikácii v poľskej Poznani finišoval vo finále C1 mužov na 1000 m na tretej pozícii, miestenku do britskej metropoly si vybojovali iba prví dvaja.

Dvadsaťštyriročný Piešťanec začal opatrnejšie, po prvom medzičase bol piaty. Postupne však svoje tempo stupňoval. V polovici trate bol na 4. mieste, 250 m pred cieľom už atakoval vedúcu dvojicu, ktorá si striedala pozície na čele 9-členného štartového poľa. Nakoniec však za víťazným Nemcom Sebastianom Brendelom zaostal o 2,864 s, druhý Josif Chirila z Rumunska bol v cieli skôr o 2,144 s.

Slovenskí rýchlostní kanoisti majú zatiaľ istých sedem miesteniek na OH. Popoludní budú v Poznani v hre ešte tri slovenské lode - na 200 m trati to budú skúšať Ľubomír Hagara v C1, Simona Šamková a Miroslav Zaťko v K1.

Výsledky - finále C1 mužov na 1000 m:

1. Sebastian Brendel (Nem.) 4:07,376 min, 2. Josif Chirila (Rum.) 4:08,096, 3. Matej Rusnák (SR) 4:10,240