OH 2012 Londýn: Štvorkajak chce potvrdiť vysoké ambície

od vyslaných redaktorov Petra Pašutha a Zdena Suchého

SITA, zs;fr;ru | 08.08.2012 20:42:03

Vo štvrtok 9. augusta sa vo vodáckom areáli Eton Dorney necelých 50 km juhozápadne od centra Londýna pozornosť slovenských fanúšikov rýchlostnej kanoistiky sústredí na finále K4 mužov na 1000 m v rámci Hier XXX. olympiády. Medzi osmičkou štartujúcich lodí totiž nebude chýbať novozložená posádka Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr, ktorá bude obhajovať striebro slovenského štvorkajaka z Pekingu 2008, v ňom však na prvých dvoch pozíciách v lodi vtedy sedeli ešte súrodenci Richard a Michal Riszdorferovci.

Ich cesta do finále v britskej metropole bola relatívne priamočiara. V rozjazde Slováci pomerne jednoznačne zvíťazili a postúpili priamo do bojov o medaily. Okrem nich sa to podarilo v druhej rozjazde ešte Maďarom. Všetci ostatní ich súperi museli absolvovať aj semifinálovú jazdu. "Finále bude úplne iná jazda. Myslím si, že v rozjazde sme dali všetkým jasne najavo, že tu nechceme byť iba do počtu," naznačoval ciele a ambície najmladší člen posádky 24-ročný Trenčan Martin Jankovec.

Zadák lode Juraj Tarr má už skúsenosti s finálovými jazdami na olympiádach. V roku 2000 v Sydney bol členom posádky, ktorá skončila na najnevďačnejšom štvrtom mieste, v Pekingu o osem rokov neskôr si však vychutnal striebornú radosť. "Každý, kto je vo finále, myslí na medailu," rozvážne začal najstarší kajakár v slovenskej "káštvorke". "Keď urobíme všetko tak, ako máme natrénované, bude to dobré. V rozjazde sme išli prvú päťstovku veľmi dobre, bola to paráda, druhú už horšie. Tam sme sa po polovici trate na chvíľu rozsypali v záberoch, trvalo nám pár metrov, kým sme sa opäť zladili. Záver už bol opäť v našej réžii," vrátil sa 33-ročný Juraj Tarr ešte k utorkovej rozjazde.

Erik Vlček s Petrom Gellem v stredu absolvovali finále K2 na kilometrovej trati. Hoci ako úradujúci majstri sveta v tejto disciplíne z minuloročného šampionátu v maďarskom Szegede nastupovali s medailovými ambíciami, skončili v ňom až na ôsmom mieste. "Dvojkajak púšťame z hlavy, musíme naň čím skôr zabudnúť a veľmi rýchlo ísť ďalej. Teraz musíme udrieť v štvorke. Musíme byť hlavou aj všetkými zmyslami iba vo finále štvorkajaka," tvrdil Peter Gelle, ktorý je v 27 rokoch rovnako ako Martin Jankovec na svojej prvej olympiáde v kariére.

Nepripúšťal si, že by ho neúspešné finále dvojkajaka psychicky zlomilo či fyzicky vyčerpalo. "Teraz cítim obrovskú únavu. Ťažko sa mi preto o tom hovorí, ale do štartu sa určite dáme dokopy. Neverím, že nám budú chýbať fyzické sily. Vo finále totiž nemôže byť ani náznak neistoty. Doteraz sa nám spolu jazdilo výborne. Z rozjazdy sme mali veľmi dobrý pocit, veríme, že to bude pokračovať aj vo finále," dodal Peter Gelle.

Víťazstvom v rozjazde dali všetkým súperom jasne najavo, že myslia na najvyššie méty. "Ja by som bol veľmi rád, keby nám to aj vo finále išlo ako v rozjazde. Chceme si držať súperov za sebou, kontrolovať to počas celej trate. Určite to však bude veľmi náročné," vie svoje najskúsenejší člen slovenskej posádky 30-ročný Erik Vlček.

Sedemnásobný majster sveta a majiteľ desiatich titulov kontinentálneho šampióna naznačil aj predpokladaný scenár vývoja finálovej jazdy. "Podľa mňa do posledných metrov pôjdu tri - štyri lode hlava vedľa hlavy a bude rozhodovať v závere nielen fyzická, ale aj psychická kondícia. Pôjde o veľmi vyrovnaný súboj a vyhrá ten, kto bude mať najlepší deň aj najviac šťastia. Ja verím, že nám to vyjde. Motiváciu máme," uzavrel Erik Vlček.

Štart finále K4 mužov na 1000 m je v areáli Eton Dorney naplánovaný na 9.48 h miestneho času (10.48 SELČ). Slováci nastúpia v dráhe číslo päť.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
OH 2012 Londýn: Štvorkajak chce potvrdiť vysoké ambície“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.