OH 2012 Londýn: Slováci neuspeli, Maďarky zdolali Nemky

Slovenský dvojkajak Peter Gelle, Erik Vlček obsadil v stredajšom finále na 1000 metrov v rýchlostnej kanoistike na olympijských hrách v Londýne 8. miesto. Zlaté medaily si na kilometri vybojovali Maďari Rudolf Dombi a Roland Kökény. Úradujúci majstri Európy o 53 tisícin sekundy v dramatickej koncovke zdolali portugalský dvojkajak Fernando Pimenta, Emanuel Silva. Bronz si vybojovali Nemci Martin Hollstein, Andreas Ihle.

SITA, pp;ru | 08.08.2012 20:43:11

Gelle s Vlčekom sú na kilometri úradujúci majstri sveta, ale do finále nevstupovali ako favoriti. Súboj o medaily začali pomalšie, favorizovaní Maďari tempo poriadne napálili. Na vode v areáli v Eaton Dorney boli po štvrtine trate Slováci na 6. mieste s odstupom 1,11 sekundy na Maďarov. Kým súperi stupňovali tempo, Gelle s Vlčekom začali zaostávať.

"Nebola to naša jazda. Sám neviem, čo sa mohlo stať. Už byť na olympiáde vo finále je dobrý výsledok. Nehovorím však, že sme mali nižšie ambície. Súperi nám na celej trati utekali. Pokúšali sme sa nastúpiť, chvíľu sme to držali, ale potom sme opäť padli dozadu. Je to šport, s niečím takým treba rátať. Spolieham sa, že jazda v štvorke bude lepšia," zhodnotil pre RTVS finálové vystúpenie Erik Vlček. Jeho kolega z lode Peter Gelle sa spoliehal na záverečný finiš, ale ten neprišiel: "Chceli sme nastúpiť, ale ako keby sme sa nevedeli pohnúť dopredu. Bolo to len akési búchanie do vody, nešlo nám to. Nemáme svoj deň. Teraz musíme rýchlo regenerovať a pripraviť sa na zajtra."

Prvú polovicu trate výborne zvládli Švédi Markus Oscarsson s Henrikom Nilssonom, ale potom vytvrdli a uvoľnili pozície iným. V koncovke tvrdo bojovali o prvenstvo Maďari s Portugalcami a tesný záver patril Dombimu s Kökénym.

V kajaku jednotlivcov sa na kilometri presadil Eirik Veras Larsen. Tridsaťšesťročný Nór v rovnakej súťaži získal zlatú medailu aj na OH 2004 v Aténach. Striebro si v areáli Eton Dorney vyjazdil úradujúci majster sveta Kanaďan Adam van Koeverden, ktorý viedol v prvej polovici A-finále, za víťazom napokon zaostal o viac ako pol sekundy. Bronz patrí Nemcovi Maxovi Hoffovi. Obhajca najcennejšieho kovu - domáci pretekár Tim Brabants - skončil na poslednom ôsmom mieste.

V C1 dosiahol najväčší úspech kariéry nemecký rýchlostný kanoista Sebastian Brendel dosiahol najväčší úspech svojej doterajšej kariéry, keď na OH 2012 vyhral preteky C1 na 1000 m. Dvadsaťštyriročný trojnásobný medailista z majstrovstiev sveta si výborne rozložil sily, po 700 m sa dostal na prvé miesto, a to už nepustil do konca pretekov. V cieli mal náskok 877 tisícin sekundy pred Španielom Davidom Calom Figueroom, ktorý bol strieborný aj pred štyrmi rokmi v Pekingu a pred ôsmimi rokmi v Aténach vyhral. Bronz si vybojoval Kanaďan Mark Oldershaw. Obhajca prvenstva Attila Vajda z Maďarska finišoval šiesty. "Myslím si, že sa mi to len sníva. Išiel som svoje vlastné preteky, nepozeral sa na súperov. Až na budúci týždeň vám budem vedieť povedať, čo znamená byť olympijským šampiónom," povedal pre ONS Brendel.

Ženský štvorkajak Maďarska získal na olympijských hrách v Londýne na 500 m trati zlaté medaily. Kvarteto Gabriella Szabóová, Danuta Kozáková, Katalin Kovácsová, Krisztina Fazekasová odsunulo na 2. priečku Nemecko. V nemeckom štvorkajaku pádlovala aj Katrin Wagnerová-Augustinová, ktorá sa nestala po americkej basketbalistke Lise Leslieovej druhou ženou histórie so štyrmi zlatými medailami v rade v jednej olympijskej disciplíne. Wagnerová-Augustinová má v súčasnosti vo svojej zbierke šesť olympijských medailí, vrátane štyroch z K4. Len štyri rýchlostné kanoistky ich majú viac, rekord drží s 12 kovmi ďalšia Nemka Birgit Fischerová. Maďarky boli v K4 žien v predchádzajúcich rokoch na OH trikrát strieborné, vždy v lodi sedela aj Katalin Kovácsová. "Som najšťastnejší človek na svete. O niečom takomto som dlho snívala. Už po 200 m som vedela, že dnes sa môžeme zdolať len my. Keď sme boli 100 m pred cieľom, bola som si istá víťazstvom, ale musela som prácu dokončiť až do záveru," povedala Kovácsová.

Výsledky - rýchlostná kanoistika:

FINÁLE

Muži - 1000 m:

K1: 1. Eirik Veras Larsen (Nór.) 3:26,462 min, 2. Adam van Koeverden (Kan.) 3:27,170, 3. Max Hoff (Nem.) 3:27,759, 4. René Poulsen (Dán.) 3:29,483, 5. Anders Gustafsson (Švéd.) 3:29,919, 6. Oleg Jureňa (Biel.) 3:32,396, 7. Franscisco Cubelos Sánchez (Šp.) 3:32,521, 8. Tim Brabants (V. Brit.) 3:34,833

C1: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 3:47,176 min, 2. David Cal Figueroa (Šp.) 3:48,053, 3. Mark Oldershaw (Kan.) 3:48,502, 4. Vadim Meňkov (Uzb.) 3:49,255, 5. Mathieu Goubel (Fr.) 3:50,758, 6. Attila Vajda (Maď.) 3:50,926, 7. Alexander Žukovskij (Biel.) 3:51,166, 8. Iľja Štokalov (Rus.) 3:51,535

K2: 1. Rudolf Dombi, Roland Kökény (Maď.) 3:09,646, 2. Fernando Pimenta, Emanuel Silva (Portug.) 3:09,699, 3. Martin Hollstein, Andreas Ihle (Nem.) 3:10,117, 4. Dave Smith, Ken Wallace (Aus.) 3:11,456, 5. Markus Oscarsson, Henrik Nilsson (Švéd.) 3:11,803, 6. Iľja Medvedev, Anton Rijachov (Rus.) 3:12,047, 7. Darryl Fitzgerald, Steven Ferguson (N. Zél.) 3:12,117, 8. Peter Gelle, Erik Vlček (SR) 3:12,519

Ženy - 500 m:

K4 - finále: 1. Maďarsko (Gabriella Szabóová, Danuta Kozáková, Katalin Kovácsová, Krisztina Fazekasová) 1:30,827, 2. Nemecko (Carolin Leonhardtová, Franziska Weberová, Katrin Wagnerová-Augustinová, Tina Dietzeová) 1:31,298, 3. Bielorusko (Irina Pamialovová, Nadzeja Papoková, Volha Chudzenková, Maryna Pautaranová) 1:31,400, 4. Poľsko 1:31,607, 5. Veľká Británia 1:33,055, 6. Portugalsko 1:33,453, 7. Rusko 1:33,459, 8. Francúzsko 1:35,299

OH 2012 Londýn: Slováci neuspeli, Maďarky zdolali Nemky“.