OH 2012 Londýn: Slováci bez medaily, úspechy Nemcov

Slovenský štvorkajak Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr obsadil vo finále súťaže K4 v rýchlostnej kanoistike na olympijských hrách v Londýne 6. miesto. Z triumfu sa tešili Austrálčania Tale Smith, David Smith, Murray Stewart a Jacob Clear. Slováci začali veľmi dobre, od začiatku sa pohybovali v popredí a dlho bojovali o medailu. V záverečnom finiši však už na stupňujúce sa tempo súperov nestačili. Striebro si napokon vybojovali Maďari a bronz Česi. "Verili sme si, boli sme dlho v popredí a mysleli sme si, že to dobojujeme do víťazného konca. Cítili sme sa fajn, boli sme pripravení, 800 m sme šli dobre, no v závere, keď sme chceli vystupňovať tempo, na nás doľahla kríza a už sme iba spomaľovali. Stávajú sa však aj takéto veci," podelili sa o svoje pocity pre RTVS sklamaní členovia slovenského štvorkajaka. Pre chybu maďarskej štvorice Zoltán Kammerer, Dávid Tóth, Tamás Kulifai, Dániel Pauman museli štart opakovať. Výborne začali Austrálčania, ktorí napálili tempo a usadili sa na prvom mieste. Slováci v piatej dráhe sa držali Maďarov a od prvých metrov boli na 3. mieste. Austrálčania sa od úvodu usadili na prvej priečke a vo výbornom tempe pádlovali až do cieľa. Maďari s nimi nestačili držať krok. Slováci boli ešte po 750 m tretí, ale v závere už nedokázali tempo vystupňovať. Postupne sa cez nich dostali posádky Česka, Nemecka i Dánska. Slovensko v K4 mužov obhajovalo striebro z Pekingu, vtedy sedeli v lodi s Vlčekom a Tarrom aj Richard a Michal Riszdorferovci. Preteky v K4 mužov nemali jasného favorita. Austrálčania doteraz získali v štvorkajaku jedinú medailu, v roku 1992 boli v Barcelone bronzoví. Vicemajstri sveta 2011 si v Eton Dorney skvele načasovali formu a dosiahli najväčší úspech austrálskej rýchlostnej kanoistiky. "Od štartu sme išli naplno. Vedeli sme, že len výborným úvodom a potom udržaním tempa máme šancu. Sme všetci členovia štvorkajaka aj veľmi dobrí kamaráti, čo je dôležité. Tri roky sme sa pripravovali na najväčšie preteky nášho života," povedal Tate Smith.

SITA, pp;lb | 09.08.2012 18:03:46

Vo štvrtkovom programe boli najúspešnejší Nemci, ktorí získali dve zlaté medaily. Peter Kretschmer a Kurt Kuschela potvrdili úlohu najväčších favoritov a vyhrali preteky C2 na 1000 m. V areáli Eton Dorney triumfovali suverénne s náskokom 1,402 sekundy pred Bielorusmi Andrejom a Alexandrom Bogdanovičovcami, ktorí neobhájili zlato z Pekingu. Bronz si vybojovali Rusi Alexej Korovaškov a Iľja Pervuchin. Úradujúci majstri Európy Liviu Dumitrescu-Lazar, Victor Mihalachi z Rumunska mali vo finále problémy a skončili na 7. mieste. Nemecko naposledy vyhralo C2 na OH v roku 2004.

Nemky Franziska Weberová a Tina Dietzeová prerušili víťaznú šnúru maďarského dvojkajaka Katalin Kovácsová, Natasa Dusevová-Janicsová na olympijských hrách a neumožnili mu vyhrať tretíkrát za sebou preteky K2 žien na 500 m. Nemky zdolali Maďarky o vyše 1 sekundu. Kovácsová s Dusevovou-Janicsovou vstupovali do olympijských pretekov ako najväčšie favoritky, tento rok vyhrali aj majstrovstvá Európy. Nemecké kajakárky na kontinentálnom šampionáte ostali bez medaily, ale triumfovali na pretekoch Svetového pohára v Poznani a Duisburgu. V doterajšej olympijskej histórii sa v rýchlostnej kanoistike podarilo vyhrať jednu disciplínu trikrát v sérii len Švédovi Gertovi Fredrikssonovi (K1) a Nemkám Birgit Fischerovej a Katrin Wagnerovej-Augustinovej (obe K4). Kovácsová je už štvrtou rýchlostnou kanoistkou v histórii, ktorá získala v jednej disciplíne medailu na štyroch OH za sebou. Celkovo má vo svojej zbierke osem cenných kovov (3 - 5 - 0). Slovenský ženský dvojkajak Ivana Kmeťová, Martina Kohlová obsadil v B-finále 5. priečku a v celkovom hodnotení tejto disciplíny rýchlostnej kanoistiky mu bude patriť 13. pozícia. Malé finále vyhrali Bielorusky Oľga Chudenková a Marina Poltoranová. "Najradšej by som spievala. Nie je nič lepšie ako zlatá medaila. Medzi nami a Maďarkami je veľká rivalita a teším sa, že sme ich zdolali. Do súboja zasahujú aj iné krajiny, ale medzi našimi dvoma krajinami je to špeciálne," povedala Weberová. "Je to pre nás veľmi ťažké. Áno, viem, že striebro nie je zlé, ale vždy bojujeme o najvyššiu poctu. Ak je aj malá šanca na víťazstvo, treba sa o ňu pokúsiť. Dnes sme sa snažili, ale nevyšlo nám to. Boli to dobré preteky," povedala Katalin Kovácsová.

V ženskom singlkajaku na 500 m triumfovala Maďarka Danuta Kozáková. Vo finále bola vicemajsterka sveta z roku 2011 a strieborná z kontinentálneho šampionátu 2012 suverénna a jasne vyhrala pred obhajkyňou prvenstva z Pekingu Innou Osypenkovou-Radomskou z Ukrajiny a Juhoafričankou Bridgitte Hartleyovou, ktorá pre svoju krajinu v olympijskej histórii vybojovala prvý cenný kov zo ženskej rýchlostnej kanoistiky. Bez medaily ostala Josefa Idemová. Skúsená Talianka v tejto disciplíne nezískala piaty cenný kov za sebou, od Atlanty 1996 do Pekingu 2008 si vybojovala jedno zlato, dve striebra a jeden bronz. Vo finále prekvapujúco chýbala najväčšia favoritka a tohtoročná majsterka Európy Katrin Wagnerová-Augustinová z Nemecka, ktorá nepostúpila zo semifinále a vďaka víťazstvu v B-finále obsadila konečnú 9. priečku.

Výsledky - rýchlostná kanoistika:

FINÁLE

Muži - 1000 m:

K4: 1. Austrália (Tale Smith, Dave Smith, Murray Stewart, Jacob Clear) 2:55,085, 2. Maďarsko (Zoltán Kammerer, Dávid Tóth, Tamás Kulifai, Dániel Pauman) 2:55,699, 3. Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) 2:55,850, 4. Nemecko 2:56,172, 5. Dánsko 2:56,542, 6. Slovensko (Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček, Juraj Tarr) 2:56,771, 7. Rusko 2:57,375, 8. Rumunsko 2:58,223

C2: 1. Peter Kretschmer, Kurt Kuschela (Nem.) 3:33,804, 2. Andrej Bogdanovič, Alexander Bogdanovič (Biel.) 3:35,206, 3. Alexej Korovaškov, Iľja Pervuchin (Rus.) 3:36,414, 4. Sergej Bezuglij, Maxim Prokopenko (Azerb.) 3:37,219, 5. Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (ČR) 3:37,601, 6. Serguey Torres, José Carlos Bulnes (Kuba) 3:42,357, 7. Liviu Dumitrescu-Lazar, Victor Mihalachi (Rum.) 3:43,005, 8. Mao-Sing Chuang, Li Čchiang (Čína) 3:48,930

Ženy - 500 m:

K1: 1. Danuta Kozáková (Maď.) 1:51,456, 2. Inna Osypenková-Radomská (Ukr.) 1:52,685, 3. Bridgitte Hartleyová (JAR) 1:52,923, 4. Sofia Paldaniusová (Švéd.) 1:53,197, 5. Josefa Idemová (Tal.) 1:53,223, 6. Rachel Cawthornová (V. Brit.) 1:53,345, 7. Henriette Hansenová (Dán.) 1:54,110, 8. Anne Rikalová (Fín.) 1:54,333

K2 - A-finále: 1. Franziska Weberová, Tina Dietzeová (Nem.) 1:42,213, 2. Katalin Kovácsová, Natasa Dusevová-Janicsová (Maď.) 1:43,278, 3. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 1:44,000, 4. Ja-Nan Wu, Ju Čou (Čína) 1:44,136, 5. Yvonne Schuringová, Viktoria Schwarzová (Rak.) 1:44,785, 6. Joana Vasconcelosová, Beatriz Gomesová (Portug.) 1:44,924, 7. Lisa Carringtonová, Erin Taylorová (N. Zél.) 1:46,290, 8. Nikolina Moldovanová, Olivera Moldovanová (Srb.) 1:48,941

B-finále: 1. (celkovo 9. priečka) Oľga Chudenkovová, Marina Poltoranová (Biel.) 1:44,407, ... 5. (13.) Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:47,683

OH 2012 Londýn: Slováci bez medaily, úspechy Nemcov“.