OH 2012 Londýn: Mužský štvorkajak SR ako v najlepších časoch

Slovenský mužský štvorkajak s posádkou Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr suverénnym spôsobom vyhral svoju utorňajšiu rozjazdu na kilometrovej trati na Hrách XXX. olympiády v Londýne a postúpil priamo do štvrtkového finále. V areáli Eton Dorney sa predviedol ako v časoch svojej najväčšej slávy, keď na vrcholných podujatiach zbieral jeden úspech za druhým. Hneď po štarte išla novozložená posádka na čelo päťčlenného štartového poľa, v polovici trate už mala pred druhým Nemeckom náskok 2,26 s. Favorizovaná nemecká zostava sa ešte pokúsila o útok, ale Slováci ho bez väčších problémov odrazili a v cieli sa tešili z prvenstva a priameho postupu do finále.

SITA, zs;rk | 07.08.2012 13:57:06

"Nemám rád takýto postupový kľúč, keď sa človek musí rozhodnúť, či to riskne, alebo bude šetriť silami. My sme si povedali, že je to prvá jazda, vyskúšame, ako to pôjde. V polovici trate sme sa chceli definitívne rozhodnúť, či to potiahneme, alebo vypustíme. Na päťstovke sme videli, že máme náskok a ešte dosť síl. Dokázali sme udržať rýchlosť lode, Peťo Gelle ešte zdvihol frekvenciu pádlovania a vyšlo nám to,“ povedal v cieli Erik Vlček, ktorý už má vo svojej zbierke olympijských úspechov bronz z Atén 2004 a striebro z Pekingu 2008.

K výkonu súperov sa niekoľkonásobný víťaz ankety Kajakár roka na Slovensku nechcel vyjadrovať. "Neviem, s akými taktickými zámermi išli do rozjazdy ostatné posádky, ale podľa mňa do tej päťstovky to chcel skúsiť každý. Tam sme už my mali veľký náskok, čím sme len potvrdili, že to vieme. Nebolo to celkom bez chýb. Bočný vietor nás trochu rozhádzal, ale napriek tomu to bolo super. Nemci sa v závere snažili, ale my sme mali dostatok síl na to, aby sme ich útok odrazili,“ dodal Erik Vlček.

"Do päťsto metrov to bolo úplne super. Urobili sme si veľký náskok. V druhej polovici to už bolo trochu rozhádzané, ale dokázali sme odraziť nemecký záver. Sme veľmi spokojní s priamym postupom. Verím, že nás to povzbudí do finále a dokážeme prekvapiť súperov aj v ňom,“ pridal sa zadák lode Juraj Tarr, ktorý bol pred štyrmi rokmi takisto pri striebornom zásahu slovenského štvorkajaka v čínskej metropole.

Pri oboch predchádzajúcich olympijských medailách slovenského štvorkajaka boli súrodenci Richard a Michal Riszdorferovci, tých teraz v zostave nahradili Peter Gelle a 24-ročný Martin Jankovec. Gelle absolvoval svoju premiéru pod piatimi kruhmi v pondelok, keď si spolu s Erikom Vlčekom vypádlovali postup do finále K2 na 1000 m, Jankovec ju mal práve v rozjazde štvorkajaka. "Celkom slušne sme to zvládli,“ spokojne sa usmieval v cieli najmladší člen posádky Martin Jankovec. Olympijský "krst“ mal za sebou, k tomu bonus v podobe víťazstva a priameho postupu do finále. "Trémička nebola takmer žiadna, viem stresovať oveľa viac na oveľa menších pretekoch. Zvládol som to. Nebola to celkom ideálna jazda, sedeli sme trochu nakrivo, nebolo to príliš komfortné, najmä druhých päťsto metrov. V závere sa na nás tlačili Nemci, počuli sme ich, ako sa povzbudzujú a snažia sa nás dobehnúť, ale, našťastie, to pre nás dobre dopadlo. Sme radi,“ dodal Martin Jankovec.

Na Gelleho s Vlčekom čaká v stredu finále v dvojkajaku na 1000 m. Priamy postup K4 im teda zahral do kariet. "Vedeli sme, že dnes musíme tak či tak absolvovať jeden ťažký kilometer, či už by to bolo v rozjazde, alebo potom v semifinále. Toto je len v náš prospech, že sme ušetrili sily a už nemusíme ísť na vodu. Pomôže nám to aj psychicky, pretože stres pri čakaní na semifinále je niekedy vyčerpávajúcejší ako samotná jazda,“ uzavrel Erik Vlček.

od vyslaných redaktorov Petra Pašutha a Zdena Suchého

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
OH 2012 Londýn: Mužský štvorkajak SR ako v najlepších časoch“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
512,50
2. ŠAM
61,8%
316,50
3. PIE
56,7%
290,50
4. NOV
54,0%
276,50
5. ŠKP
42,9%
220,00
Nedávne a najbližšie podujatia
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.