OH 2012 Londýn: Kmeťová prekvapila aj sama seba

od vyslaných redaktorov Petra Pašutha a Zdena Suchého - Ivana Kmeťová v piatok vo vodáckom areáli Eton Dorney približne 50 km juhozápadne od centra Londýna príjemne prekvapila. V K1 na 200 m v rámci pretekov v rýchlostnej kanoistike na Hrách XXX. olympiády postúpila do B-finále a v sobotu ju čaká boj o konečné 9. - 16. miesto. "Som nováčik medzi špecialistkami na dvesto metrov, túto trať som už dávno na medzinárodnej scéne nešla. Nevedela som, do čoho idem. Pripravovala som sa na deblovú päťstovku, dvojstovku som iba chcela vyskúšať. No a je z toho B-finále," spokojne sa smiala v cieli semifinále 27-ročná Nováčanka.

SITA, zs;mj | 10.08.2012 20:15:17

V rozjazde obsadila 6. miesto, posledné, ktoré ešte zaručovalo postup do semifinále. "Rozjazdu som prešla bez problémov, do záveru som si iba strážila postup, o nič iné nešlo. Vedela som, že Juhoafričanka v dráhe vedľa mňa zrejme toho veľa nevie, čo sa aj potvrdilo. Ona je síce špecialistka na šprinty, ale doteraz nič nedokázala, aj sem sa dostala iba vďaka voľnej karte od Medzinárodnej kanoistickej federácie," vysvetľovala Ivana Kmeťová svoju taktiku.

V semifinále to už bolo diametrálne odlišné. "Semifinále som išla najlepšie, ako viem, nechala som tam všetko. Išla som na krajnej dráhe rovno popod tribúnu. Aj to mi dodávalo sily. Dosiahla som nakoniec viac, ako som si myslela, určite sa nemám za čo hanbiť," skonštatovala najlepšia slovenská kajakárka posledných rokov.

Štart semifinále sa musel opakovať, Bieloruska Margarita Tiškevičová to nevydržala s nervami a vypálila skôr, ako zaznel signál. "Nerozhádzalo ma to, ani neviem, kto to vlastne pokazil. Je pravda, že som možno bola na ten prvý štart o čosi viac nabudená, ale neurobila som ani dva zábery a už sa ozval signál, že sa bude opakovať," pokračovala Ivana Kmeťová.

V areáli vládla pre londýnske hry typická búrlivá atmosféra. "Keď sme sa po pokazenom štarte vracali na miesta, počula som trénera Hagaru, ako kričí z tribúny "Iva, skús to!" Len vtedy som si uvedomila, že sú na tribúne aj naši. Potešilo a povzbudilo ma to," usmiala sa kajakárka, ktorá má v zbierke svojich úspechov aj tri medaily z majstrovstiev sveta a dvojnásobný počet z európskych šampionátov.

V semifinále príkladne zabojovala. "Išla som zároveň so súperkami, prišla som do cieľa v skupine, rozhodovali desatinky. Keď vo finále predvediem podobný výkon, budem spokojná. Bude to môj posledný štart tu na olympiáde. Určite pôjdem na preteky s dobrým pocitom," nechcela hovoriť o svojich ambíciách.

Vie, že aj v "malom" finále sa zíde kvalitná konkurencia. "B-finále je pre mňa úspech. Budem tam mať za súperky aj kajakárky, ktoré mali medailové ambície. Dúfam, že neurobím hanbu, budem s nimi bojovať a bude z toho nejaký pekný výsledok. Som rada, že dostanem šancu, vychutnávam si to," dodala Ivana Kmeťová.

Po takomto výsledku sa doslova natíska otázka, či by sa nemala špecializovať na singlový šprint. "Uvidíme...," veľavravne nedokončila odpoveď

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
OH 2012 Londýn: Kmeťová prekvapila aj sama seba“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.