OH 2012 Londýn: Hagara predbehol svoje sny, je vo finále

od vyslaných redaktorov Petra Pašutha a Zdena Suchého - Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Ľubomír Hagara sa na Hrách XXX. olympiády v Londýne postaral o jedno z najpríjemnejších prekvapení v slovenskej výprave. V premiére šprintu na 200 m pod piatimi kruhmi postúpil v C1 do sobotného osemčlenného finále. "Mám obrovskú radosť, úplne neskutočnú. Ani sny som nemal také, že som v olympijskom finále. Budem bojovať o medailu, to je viac, ako som čakal. Podarilo sa to a ja som momentálne asi najšťastnejší človek na svete," neskrýval radosť v cieli svojho semifinále 27-ročný odchovanec nováckej kanoistiky.

SITA, zs;mj | 10.08.2012 20:21:48

Do súťaže sa prihlásilo 25 šprintérov, 24 z nich postupovalo do semifinále. "Rozjazda bola iba formalita. Postupovali sme všetci," sumarizoval Ľubomír Hagara svoju piatkovú olympijskú premiéru. V rozjazde evidentne išiel v iba na "pol plynu", do cieľa dopádloval na predposlednej pozícii. "Nemal som prečo ísť naplno, nebolo treba sa šťaviť. Dal som do toho približne osemdesiat percent. Išlo iba o to, aby som sa nevykúpal a prišiel do cieľa," vysvetľoval.

V semifinále to už bolo iné. Do finále priamo postupovali iba prví dvaja, šancu ísť do bojov o medaily ešte mali dvaja z tretích miest vďaka najlepšiemu času. A práve to sa Ľubomírovi Hagarovi podarilo. V druhej semifinálovej jazde skončil tretí, svojím časom by prvé semifinále vyhral, v treťom by skončil druhý. "Dostal som sa do asi najťažšieho semifinále, boli tam medailisti z majstrovstiev sveta. Som presvedčený, že najmenej jeden z tých dvoch, ktorí ma predstihli (Rus Ivan Štyl a Španiel Alfonso Benavidez Lópes de Ayala - pozn.), bude mať medailu," prognózuje rodák z Bojníc.

V semifinále vyštartoval ako blesk. "Štart je mojou silnou stránkou. Podaril sa mi parádne, bol som dokonca chvíľu prvý. Snažil som sa to vysoké tempo udržať až do záveru. Na posledných metroch som ťahal už azda aj ušami. Podarilo sa mi to," neskrýval dobrú náladu.

Napriek tomu, že je olympijským novicom, psychicky svoju premiéru zvládal dobre. "Nie nebol som nervózny. Ježili sa mi však chlpy na rukách v tej úžasnej atmosfére. Diváci na tribúnach šaleli, toto som ešte nikdy nikde nezažil. Super...," priznal Ľubomír

Na tribúnach registroval aj slovenské vlajky. "Počul som otca kričať z tribúny, jeho hlas sa nedá nepočuť. Ten keď sa nadýchne a zakričí, počuť ho od nás z Novák do Košíc. Určite mi držal palce a verím, že je teraz rovnako šťastný ako ja," pokračoval kanoista, ktorý už vie, ako chutí prvenstvo v pretekoch Svetového pohára.

Na minuloročných majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede mu pokus získať miestenku do Londýna nevyšiel, skončil "až" jedenásty. Vybojoval si ju až v máji na dodatkovej kvalifikácii v poľskej Poznani. "Bol to ťažký rok. Musel som sa pripravovať na dva vrcholy. V máji som absolvoval kvalifikáciu na olympiádu v Poznani, ktorú som zvládol. To ma poriadne namotivovalo. Potom som si dal trochu voľno, zregeneroval som a pustil sa do prípravy sem do Londýna," vrátil sa Ľubomír Hagara o niekoľko týždňov späť.

Od mládežníckych kategórií sa pokúšal presadiť v C2, ale úspechy neprichádzali. "Keď to nevyšlo s postupom do Pekingu, rozhodol som sa pre singla. Posledné dva - tri roky som príprave venoval skutočne všetko. Výrazne som sa zrýchlil, toto je výsledok toho extrémneho nasadenia," dodal jediný kanoista v slovenskej výprave, ktorý sa od roku 2004 pripravuje v Dukle Trenčín pod vedením Slavomíra Kňazovického. "Slavo je výborný tréner. Bol strieborný na olympiáde v Atlante. Dostal sa tam až cez dodatkovú kvalifikáciu rovnako ako ja teraz. To by bolo nádherné, keby sa mi ho podarilo napodobniť aj s tou medailovou bodkou," už myslel na sobotné finále.

Na vrcholných podujatiach si priamy boj o vzácne kovy s absolútnou elitou vychutnal v roku 2009 na svetovom šampionáte v kanadskom Dartmouthe. "Vtedy ešte dvojstovka nebola olympijská disciplína, súperi to brali len ako dodatkové preteky, málokto sa na to špecializoval. Potom sa to však dostalo do programu olympiády a kvalita išla rapídne hore. Konkurencia je teraz obrovská, už dostať sa sem bolo úspechom, postup do finále je pre mňa čerešničkou na torte," opäť sa šťastne usmial slovenský reprezentant, ktorého ku kanoistike priviedol jeho otec. Ten dodnes pôsobí v Novákoch vo funkcii hlavného trénera.

Olympijský nováčik pôsobil psychicky silným dojmom. "Ja už som teraz v takej psychickej pohode, že ma asi nič nevykoľají. Podebatujem s rodinou, to mi dá nové sily, dobre si oddýchnem, dobre sa vyspím a vo finále budem bojovať," potvrdil.

Taktiku svojho finálového štartu zhrnul veľmi rýchlo. "Na dvojstovke sa netaktizuje, tam sa šliape naplno od začiatku do konca. Pokúsim sa zase vyťažiť niečo z môjho štartu, potom sa budem snažiť dať do toho, koľko sa bude dať, všetky sily, bojovať do posledného záberu a v závere vykopnúť loď do cieľa. Uvidíme, ako to dopadne," uzavrel Ľubomír Hagara.

Finále je na programe v sobotu o 10.54 SELČ, slovenský kanoista nastúpi rovnako ako v semifinále v dráhe č. 1.

Diskusia k článku:

Anonym

Teamleaderov blog VI. - Z pekla....

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2064

Anonym

HAGI

super jazda, gratuľujeme

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.