OH 2012 Londýn: Gelle s Vlčekom vo finále K2 na 8. mieste

Slovenský dvojkajak Peter Gelle, Erik Vlček obsadil vo finále na 1000 m v rýchlostnej kanoistike na olympijských hrách v Londýne 8. miesto. Zlaté medaily si na kilometri vybojovali Maďari Rudolf Dombi a Roland Kökény. Úradujúci majstri Európy o 53 tisícin sekundy v dramatickej koncovke zdolali portugalský dvojkajak Fernando Pimenta, Emanuel Silva. Bronz si vybojovali Nemci Martin Hollstein, Andreas Ihle.

SITA, pp;mj, zs;mj | 08.08.2012 20:36:13

Gelle s Vlčekom sú na kilometri úradujúci majstri sveta, ale do finále nevstupovali ako favoriti. Súboj o medaily začali pomalšie, favorizovaní Maďari tempo poriadne napálili. Na vode v areáli v Eaton Dorney boli po štvrtine trate Slováci na 6. mieste s odstupom 1,11 sekundy na Maďarov. Kým súperi stupňovali tempo, Gelle s Vlčekom začali strácať.

"Nebola to naša jazda. Sám neviem, čo sa mohlo stať. Už byť na olympiáde vo finále je dobrý výsledok. Nehovorím však, že sme mali nižšie ambície. Súperi nám na celej trati utekali. Pokúšali sme sa nastúpiť, chvíľu sme to držali, ale potom sme opäť padli dozadu. Je to šport, s niečím takým treba rátať. Spolieham sa, že jazda v štvorke bude lepšia," zhodnotil pre RTVS finále Erik Vlček. Jeho kolega z lode Peter Gelle sa spoliehal na záverečný finiš, ale ten neprišiel: "Chceli sme nastúpiť, ale ako keby sme sa nevedeli pohnúť dopredu. Bolo to len akési búchanie do vody, nešlo nám to. Nemáme svoj deň. Teraz musíme rýchlo regenerovať a pripravovať na zajtra."

Prvú polovicu trate výborne zvládli Švédi Markus Oscarsson s Henrikom Nilssonom, ale potom vytvrdli a uvoľnili pozície iným. V koncovke tvrdo bojovali o prvenstvo Maďari s Portugalcami a tesný záver patril Dombimu s Kökénym.

Výsledky:

Muži - 1000 m:

K2: 1. Rudolf Dombi, Roland Kökény (Maď.) 3:09,646, 2. Fernando Pimenta, Emanuel Silva (Portug.) 3:09,699, 3. Martin Hollstein, Andreas Ihle (Nem.) 3:10,117, 4. Dave Smith, Ken Wallace (Aus.) 3:11,456, 5. Markus Oscarsson, Henrik Nilsson (Švéd.) 3:11,803, 6. Iľja Medvedev, Anton Rijachov (Rus.) 3:12,047, 7. Darryl Fitzgerald, Steven Ferguson (N. Zél.) 3:12,117, 8. Peter Gelle, Erik Vlček (SR) 3:12,519

od vyslaných redaktorov Petra Pašutha a Zdena Suchého - Slovenský dvojkajak s posádkou Peter Gelle - Erik Vlček nenaplnil očakávania vo finále K2 na 1000 m na Hrách XXX. olympiády v Londýne. V areáli Eton Dorney, kde sa konajú súťaže v rýchlostnej kanoistike, dopádloval do cieľa na poslednej ôsmej pozícii. Majstri sveta v tejto disciplíne z minuloročného šampionátu v maďarskom Szegede zaostali za víťaznými Maďarmi Rudolfom Dombim a Rolandom Kökényom o 2,873 s. Po tradične opatrnejšom začiatku sa Slováci ani nedostali k svojmu zdrvujúcemu záveru, ktorým vlani šokujúco deklasovali celý svet.

Sklamanie v cieli z oboch doslova trčalo. "Som sklamaný, s posledným ôsmym miestom sme veru nepočítali. V cieli nastalo v mojej hlave prázdno. Bol som rád, že to máme za sebou. Potom som uvidel na tabuli naše mená až vzadu. Veril som, že aj keď sa budeme trápiť, aspoň jednu - dve lode predstihneme. Spokojní nie sme a ani nemôžeme byť," začal hodnotiť finálovú jazdu a umiestnenie starší a skúsenejší Erik Vlček.

Vo vyrovnaných pretekoch to na takýto výsledok nevyzeralo. Aj v Szegede boli ešte na poslednom medzičase 250 m pred cieľom až šiesti, vo finiši však predstihli všetkých súperov a postarali sa o jednu z najväčších senzácií MS. "Začiatok pretekov bol v poriadku, išlo sa nám dobre. Naším zámerom bolo držať sa nemeckej posádky, čo sa nám do polovice trate aj darilo. Potom prišiel zlom. Zrazu sme sa začali trápiť a postupne sa to ešte stupňovalo. Do konca sme sa už nenašli. Sily ubúdali a namiesto toho, aby sme sa posúvali dopredu, všetci nám utekali. Nebol to náš deň," pokračoval 30-ročný Komárňan. "Po päťstovke nám začali súperi utekať. Na poslednej dvojstovke sme chceli nasadiť finiš, na aký sme zvyknutí, ale nešlo to. Prvá polovica bola dobrá, z toho sa dal urobiť zaujímavý výsledok, nevedeli sme sa však nájsť. Aj taký je šport, nedá sa stále iba vyhrávať," pridal sa "háčik" lode Peter Gelle.

Svorne tvrdili, že pred pretekmi nič nenasvedčovalo, že by mali mať vo finálovej jazde takéto problémy. "Rozjazďovalo sa nám dobre, cítili sme sa v pohode, všetko vyzeralo fajn," zdôrazňoval kajakár, ktorý dlhé roky patrí k absolútnej slovenskej špičke, ale na medzinárodnej scéne sa nevedel presadiť a v Londýne prežíva vo svojich 27 rokoch svoju olympijskú premiéru. "Nemôžeme sa na nič vyhovárať. Podmienky boli super. Fúkal ľahký vietor do chrbta, neboli vlny," sebakriticky zase priznal skúsenejší Erik Vlček, ktorý už má vo svojej zbierke olympijských úspechov striebro z Pekingu 2008 a bronz z Atén 2004, a dodal: "Naozaj, musím iba vyzdvihnúť výkon súperov, išli vo vysokom tempe, v závere to ešte dokázali vystupňovať."

Na prvom medzičase po 250 m boli na 6. mieste, v polovici klesli o jednu pozíciu a nej ostali aj po ďalších 250 m. Napriek tomu, že na poslednom štvrťkilometri mali piaty najlepší čas, klesli na posledné ôsme miesto. "Nie, nič sme nevypúšťali. Na olympiáde sa také niečo nerobí, bojuje sa až do posledných metrov, či už ste vpredu, alebo vzadu. Dali sme do toho všetko. Stále tam bola šanca, že sa zmení poradie aj úplne v závere," odmietol úvahy o "zabalení" pretekov historicky druhý najúspešnejší slovenský rýchlostný kanoista.

Olympijské finále ani jeden z nich nechcel porovnávať s ich minuloročným szegedským úspechom. "Vôbec sa to nedá porovnávať, pocity počas jazdy boli úplne iné. Je to šport, tvrdá drina. Každé preteky sú iné. Udržať sa na vrchole je veľmi ťažké. Dnes nám to nevyšlo, sami zatiaľ nevieme prečo. Pripravovali sme sa, dali sme do toho všetko, nevyšlo nám to," zobral si slovo Peter Gelle. "Vedeli sme, že ak na začiatku zaostaneme, už veľkú šancu nebudeme mať. Chceli sme sa držať v popredí a v závere vystupňovať tempo. Od päťstovky to už nebolo ono. Dochádzali nám sily, bolo to kŕčovité," doplnil ho Erik Vlček. "Je to taká malá športová tragédia, ale svet sa nezrútil," nalaďoval sa zase na pozitívnejšiu vlnu olympijský nováčik. "Stalo sa, treba to hodiť za hlavu, berieme to športovo. Očakávať, že to stále pôjde bez problémov, je hlúposť. Kto si také čosi myslí, asi veľa o športe nevie," dodal Peter Gelle.

Oboch vo štvrtok čaká ďalší boj o medaily, keď nastúpia vo finále K4 na 1000 m. "Zajtra je nový deň. Už teraz myslíme na finále štvorkajaka. Ideme hneď spolu na vodu, spolu sa povozíme, aby sme získali dobrý pocit," rozvážne a bez náznaku zbytočných emócií vravel zadák K2. "Toto musíme čo najskôr pustiť z hlavy. Ja som v podstate hrdý, že sme sa prebojovali až do finále. Samozrejme, že tie naše ambície boli niekde úplne inde. Neskrývam, že sme mysleli aj na medailu, po semifinále to tak aj vyzeralo. Veď v ňom sme jasne zdolali Portugalcov, ktorí dnes iba o niekoľko centimetrov prehrali súboj o zlato. Vedeli sme, že sme dobre pripravení, že máme na to. Na víťazstvo na olympiáde ale treba, aby vyšlo úplne všetko, musí to byť životná jazda a to sa o tej našej nedá povedať," uzavrel Erik Vlček.

Diskusia k článku:

Anonym

Teamleaderov blog V. - Radosť a smútok. Taký bol utorok

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2058

Mužská K2-ka medailu nezískala + OHLASY PRETEKÁROV

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2059

Anonym

Gelle a Vlček pred finále: Na trati sme ochotní zomrieť

Čítajte viac: http://sportky.topky.sk/c/91779/gelle-a-vlcek-pred-finale-na-trati-sme-ochotni-zomriet#ixzz22yxzoh1z

Dvojkajak Gelle/Vlček vo finále posledný, zlato pre Maďarsko

Čítajte viac: http://sportky.topky.sk/c/91802/dvojkajak-gelle-vlcek-vo-finale-posledny-zlato-pre-madarsko#ixzz22yyEhbkA

Gelle a Vlček: Ambície boli inde, ale svet sa nezrútil

Čítajte viac: http://sportky.topky.sk/c/91817/gelle-a-vlcek-ambicie-boli-inde-ale-svet-sa-nezrutil#ixzz22yyLK2w9

Dvojkajak bol vo finále posledný

Čítajte viac: http://sport.pravda.sk/dvojkajak-bol-vo-finale-posledny-doo-/sk-soh2012.asp?c=A120808_113225_sk-soh2012_p68

Vlček: Mysleli sme aj na medailu, s týmto som nerátal

Čítajte viac: http://sport.pravda.sk/vlcek-mysleli-sme-aj-na-medailu-s-tymto-som-neratal-fwl-/sk-soh2012.asp?c=A120808_132706_sk-soh2012_p50#ixzz22yz05tqM

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.