OH 2012 Londýn: Gelle s Vlčekom jasne do bojov o medaily

V úvodný deň súťaží v rýchlostnej kanoistike na Hrách XXX. olympiády v Londýne zaznamenali slovenskí reprezentanti polovičný zásah. Kajakár Marek Krajčovič neuspel v K1 na 1000 m hneď v rozjazde a nepostúpil ani do semifinále. Úradujúci majstri sveta z minuloročného šampionátu v maďarskom Szegede v K2 rovnako na kilometrovej trati Peter Gelle s Erikom Vlčekom však postúpili do osemčlenného finále, ktoré je na programe v stredu.

SITA, zs;mj | 06.08.2012 17:35:38

"Som sklamaný a unavený. Vydal som však zo seba všetko, čo bolo v mojich silách, viac sa nedalo. To bol vlastne môj cieľ, po tejto stránke môžem byť spokojný, výsledok ma však nepotešil. Súperov, s ktorými som dnes nastúpil, som doteraz sledoval iba z brehu. Som rád, že som tu mohol štartovať, vyskúšať si tú atmosféru, stres, verím, že do budúcnosti mi to niečo dá," komentoval svoje olympijské vystúpenie najmladší muž v slovenskej výprave Marek Krajčovič, ktorý pred tromi dňami oslávil svoje 20. narodeniny.

"Pre Marka to bola nová veľká skúsenosť. Určite bol pod stresom, neprial mu ani žreb, keď sa dostal do extrémne ťažkej rozjazdy. Nemali sme v súvislosti s ním veľké očakávania. Na štarte sme mu hovorili, aby sa nesplašil, pretože súperi pôjdu od začiatku veľmi rýchlo. Je to perspektívny pretekár, aj doma má konkurenciu, verím, že mu tento štart pomôže," pridal hodnotenie aj vedúci slovenskej výpravy rýchlostných kanoistov v Londýne Boris Bergendi.

Gelle s Vlčekom vo svojej rozjazde skončili tretí a postúpili do semifinále. Priamy postup do finále si zabezpečili z ich rozjazdy iba víťazní Nemci Martin Hollstein s Andreasom Ihlem. "Rozjazda, to nebol náš výkon. Bolo to o ničom, nemalo to ani hlavu, ani pätu. Nemcom sme to víťazstvo dali zadarmo. Hneď od začiatku nám však utekali, my sme rezignovali a už sme iba došli do cieľa. Spoliehali sme sa na to, že s usporenými silami budeme mať väčšiu šancu v semifinále a ukázalo sa, že sme urobili dobre," vrátil sa k rozjazde skúsenejší zo slovenskej dvojice Erik Vlček. "Necítili sme sa dobre, nešlo to tak hladko a plynulo, ako by sme si obaja želali, nebolo to ono. Bolo to rozhádzané, príliš frekvenčné. Aj sme sa šetrili. Videli sme, že ak by sme chceli postúpiť priamo z prvého miesta, bolo by to veľmi ťažké. Bolo škoda plytvať silami. O to lepšie sa nám potom išlo v semifinále," pridal Peter Gelle.

V semifinále potom s prehľadom zvíťazili. Už po 300 metroch boli na čele štartového poľa a svoju pozíciu si bezpečne postrážili až do cieľa. "Chceli sme si to kontrolovať od začiatku a perfektne sa nám to podarilo. Držali sme dobré tempo, súperi nám nestačili, postupne sme svoj náskok zvyšovali. Keď súperi v závere nastúpili, už sme si iba kontrolovali vedúcu pozíciu," pokračoval zadák lode Erik Vlček. "Máme radosť nielen z víťazstva, ale aj z toho, čo sme predviedli v semifinále. Išli sme presne to, čo sme chceli, myslím si, že to nielen dobre vyzeralo, ale sa aj odvíjalo podľa našich predstáv. Veríme, že takýto výkon dokážeme zopakovať aj vo finále," neskrýval radosť 27-násobný majster Slovenska Peter Gelle.

Spokojný bol aj Boris Bergendi, ktorý ich jazdy pozorne sledoval. "Stratégia bola postavená tak, že v rozjazde si vyskúšajú, ako sú na tom v porovnaní so súpermi. Ak by sa črtala šanca postúpiť z prvej pozície priamo do finále, pokúsili by sa o to. Keď ale videli, že to nepôjde, zvoľnili a šetrili sily na semifinále. Tam sa podľa dosiahnutého času ukázalo, že rozjazdu išli s veľkou rezervou. V semifinále mali od trojstovky všetko pod kontrolou. Na ich štýl jazdy išli dopredu až príliš skoro, ale nič neprepálili, sledovali si súperov a potvrdili, že v tomto semifinále boli jasne najlepší," komentoval vedúci výpravy ich postup do bojov o medaily.

Kým Erik Vlček štartuje už na svojej štvrtej olympiáde, Peter Gelle si atmosféru pod piatimi kruhmi vyskúšal vôbec prvýkrát v kariére. "Ráno po zobudení som začal pociťovať nervozitu, ale veľmi rýchlo to odišlo. Na štarte to nebolo inak nervózne ako na iných pretekoch, prvý štart býva v napätí. Musím však priznať, že je to iné ako na ostatných pretekoch. Obrovská tribúna, množstvo ľudí, fantastická kulisa, to na každého zapôsobí. Myslím si však, že som to zvládol dobre. V utorok na štarte štvorkajaka sa už určite budem cítiť inak," opísal svoje predštartové pocity olympijský novic. "Pomohla nám tá rozjazda. Potrebovali sme sa dostať do tej atmosféry, vyskúšať si trať, prejsť si ju a potom to naplno rozbaliť v semifinále. Tam to bol už úplne iný výkon ako v prvom pokuse. Štart sa nám podaril, udávali sme tempo. Mali sme kvalitných súperov z oboch strán. Keď som videl, že zaostávajú, už v polovici trate som vedel, že by s postupom do finále nemal byť problém," dodal jeho parťák z lode Erik Vlček.

V cieli víťazného semifinále poklepal "háčika" lode pádlom po ramene. Nezopakoval teda vyhodenie náradia zo Szegedu, keď ním nechtiac zasiahol Petra Gelleho do hlavy. "Už v Szegede sme dostali varovanie za odhodenie pádla, teraz som sa krotil," smial sa Erik Vlček.

Postupom medzi osmičku najlepších naplnili svoj prvý cieľ. "Veľká spokojnosť, nebolo to jednoduché dostať sa do finále. V ňom sa už môže stať hocičo. Vieme, že rýchly záver je naša silná stránka. Vieme sa odlepiť, zdvihnúť loď. Nesmieme však nechať odísť súperov. Pokúsime sa udržať sa s nimi a kto bude mať v závere najviac síl, ten vyhrá," naznačoval taktické varianty skúsenejší z dvojice Erik Vlček, ktorý už má vo svojej zbierke úspechov aj striebro a bronz z OH v Pekingu a Aténach, kde bol členom posádky štvorkajaka.

Hoci sú slovenskí kajakári úradujúcimi svetovými šampiónmi na tejto trati, vedia, že v Londýne je kandidátov na medaily veľa. "Nie, necítime sa ako favoriti. Tento rok sme na majstrovstvách Európy prehrali s Nemcami a Maďarmi. To sú aktuálnejšie výsledky ako vlaňajšie majstrovstvá sveta," krotil prehnané očakávania zadák posádky.

Už v semifinále sa objavili dvojice, ktoré svojím výkonom prekvapili. "Čakali sme, že Portugalčania pôjdu dobre, prekvapili však Rusi. Je to nová posádka zložená zo starších, skúsených, veľmi kvalitných kajakárov. Ceníme si, že sme ich s prehľadom zdolali. To opačné semifinále nebolo také náročné, myslím si, že sme naším víťazstvom hodili súperom rukavicu," predsa len nakoniec priznal Erik Vlček.

Na zemi ostáva aj Peter Gelle. "Finále budú nové preteky. Vôbec sa nedá pozerať, kto ako sa doň dostal. Aj posledný zo semifinále môže prekvapiť. Vlani na majstrovstvách sveta v Szegede postupovali Švédi ako poslední a vo finále boli druhí. My máme radosť z toho, že nám to išlo dobre. Do finále ideme s pocitom, že si vieme ten kilometer ustrážiť," zdravo sebavedome tvrdí 27-ročný rodák z Nových Zámkov.

Erik Vlček tuší, kde treba hľadať najvážnejších kandidátov na vzácne kovy. "Pokiaľ to Nemci a Maďari nepokazia, tak práve oni sú najväčší favoriti. Ale aj favorit môže vybuchnúť a naopak outsider môže prekvapiť. Môže sa stať hocičo. My sme pripravení. Musíme sa sústrediť sami na seba, na našu jazdu, na ten náš natrénovaný kilometer. Uvidíme v cieli, čo z toho bude."

Slovenskí vodní slalomári si v Londýne vypádlovali dva bronzy. Skupina vodákov na "hladkej" vode by ich veľmi rada napodobnila. Prvý krok k tomu bude môcť v stredu urobiť práve posádka mužského dvojkajaka Peter Gelle s Erikom Vlčekom. "Ak si siahnu na medailu, bude to obrovská radosť. Každý športovec sníva o tom, že sa dostane na olympiádu a bude tam úspešný. V kútiku má určite aj zlatý sen. Pri tejto vyrovnanej konkurencii záleží na totálnych maličkostiach. Opakujem, zisk medaily by bol supervýsledok. Vieme všetci, že nie sú favoritmi. Skúsenosť hovorí o tom, že majstri sveta na olympiáde nezískajú zlato. Nechajme sa prekvapiť," dal bodku vedúci slovenskej kanoistickej výpravy v britskej metropole Boris Bergendi.

od vyslaných redaktorov Petra Pašutha a Zdena Suchého

Diskusia k článku:

Anonym

Peťo, Erik nevadí - športovať sa vyplati, vy pádla a my palce sme držali. Komu to však nestačí ten nech viacej potlačí.

Ďakujeme a držime palce zajtra .....

Anonym

na MSR - kadeti majú od soboty 12.00 do nedele 14.00 sexi voĽno????!!!!!!!!

Anonym

Je velky problem zacat v piatok skor a nie az poobede? Ved kazdy si aj tak musi zobrat den volna alebo dovolenku na tento den ...

Anonym

http://www.pluska.sk/oh-2012/ostatne-sporty/slovenske-kanoistky-kmetova-kohlovou-su-semifinale-k2-500-m.html

Anonym

Pán Kačic, súhlasím. Teším sa do Piešťan. Držím palce aby bolo dobré počasie a dobrá voda.

Anonym

live k2 500 m

http://loh.stv.sk/live?channel=2

Anonym

http://loh.stv.sk/discipliny/rychlostna-kanoistika

Matej Kačic

"Zdajú sa mi divné v tom že žiaci už NSR na krátke trate absolvovali... čo ochudobnilo aj nastávajúce MSR, keďže tam budú "len" kadeti, juniori, dospelí... V tom sa mi zdá celý tento rok podivne rozdelený"

S týmto sa obráťte na Trénerskú radu a ŠTK, ktorá schvaľuje propozície na MSR. My ako organizátor pretekov nemáme právo meniť propozície.

MK.

Anonym

V akom zmysle sa vám zdajú propozície divné?

Zdajú sa mi divné v tom že žiaci už NSR na krátke trate absolvovali... čo ochudobnilo aj nastávajúce MSR, keďže tam budú "len" kadeti, juniori, dospelí... V tom sa mi zdá celý tento rok podivne rozdelený...

Matej Kačic

Stále sa tu spomína slovo "zvyk". Ale ja si myslím, že zvykom vo svete je chodiť trate od najdlhšej po najkratšiu. Zvykom by malo byť zvyšovanie kvality pretekov, o čo sa snaží aj tento program. Pokiaľ mi je známe tak na program aký býval doteraz sa prešlo z dvoch dôvodov. Prvým bol fakt, že 200m trate chodili len muži, tak sa to hodilo na piatok. A druhým bol presun štartovacieho zariadenia, tak aby sa všetko stíhalo.

Čo sa týka zvyšovania nákladov na preteky, tak o tom by tu nemala byť ani reč, pretože by malo byť naším cieľom zvyšovať kvalitu pretekov a taktiež zabezpečiť adekvátne publikum. Pekné by bolo keby sa tribúny na pretekoch zaplnili.

V akom zmysle sa vám zdajú propozície divné?

PS: je slušné sa podpísať alebo predstaviť sa, pretože písať si s duchom je nepríjemné, preto budem reagovať len na neanonymné príspevky.

MK

Anonym

Dobrý deň pán Kačič.

Ja sa chcem opýtať, bolo zvykom že 200m trate boli v piatok, to pre klub, ktorý nemá dospelých znamenalo menšie náklady, keďže prišli na preteky len v sobotu a nedeľu. Síce teraz sú propozície trochu iné, je to obdoba, keď niekto štartuje iba 1000m trať, tak tam musí byť 2 dni. Čo v podstate zvyšuje náklady. Ale súhlasím s Vašim názorom, že takto to bude možno lepšie. Len treba zvážiť všetko čo to ovplyvňuje.

Kedysi sa jazdilo v takomto štýle ako sa plánuje tento rok, ale kvôli tým 200m tratiam sa prešlo na spôsob 200m tratí v piatok a tak v sobotu a nedeľu tam boli len tí čo išli 500 a 1000m trať.

Tento rok sa mi zdajú celé propozície trošku divné...

A ďakujem že ako jeden z mála reagujete na príspevky.

Matej Kačic

Program je navrhnutý tak, aby sa pretekári mohli plne pripraviť (zregenerovať) na finálové jazdy 1000m a 500m. Môj názor ako bývalého pretekára je taký, že radšej budem závodiť do 18tej večer na vrcholnom Slovenskom podujatí, a budem mať dlhú pauzu medzi štartami resp. medzi semifinálovými a finálovými jazdami, ako mať v ten istý deň rozjazdu, semifinále a finále na K1, K2, K4 na 1000m. Verím, že pretekári a ich tréneri, ktorí majú ambície niečo dosiahnuť budú so mnou súhlasiť.

Na druhej nepredpokladám, že sa v nedeľu bude pretekať až do 18tej hodiny. Propozície na tento rok sú strohé, čo znamená málo štartov.

Ďalšia vec, ktorú nedokážem pochopiť je to, ako sa stále snažíme zabezpečiť skorý koniec pretekov a nedbáme v určitom zmysle na pohodlie našich pretekárov. Vezmime si príklad z MČR, kde preteky začínajú už vo štvrtok.

K tomuto príspevku som sa dostal náhodou, a preto touto cestou tiež prosím všetkých, ktorí majú konštruktívne pripomienky k organizácii MSR, aby mi napísali email alebo zavolali a prestali sa "schovávať" na fóre pod Anonymom.

Za organizačný tým MSR zdraví

Matej Kačic

Anonym

Strohý predbežný program na MSRkt v Piešťanoch predpokladá štart nedeľných 200-viek o 14,00. Koniec si ani neviem predstaviť - tak o tej 18ej.... Možno je na to pádny dôvod na strane organizátorov, ale účastníkov trojdňových pretekov tak neskorý koniec nepoteší. Nie je možné spraviť ešte zmeny v časovom harmonograme v prospech skoršieho konca ?

Anonym

Teamleaderov blog z OH

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2055

Anonym

Gelle s Vlčekom vyhrali semifinále a sú vo finále

Čítajte viac: http://sport.sme.sk/c/6486077/gelle-s-vlcekom-vyhrali-semifinale-a-su-vo-finale.html#ixzz22ndkZPYE

Anonym

Gelle s Vlčekom sú vo finále, Krajčovič v rozjazde posledný

http://sport.pravda.sk/gelle-s-vlcekom-su-vo-finale-krajcovic-v-rozjazde-posledny-pnu-/sk-soh2012.asp?c=A120806_121711_sk-soh2012_p66

Anonym

Dvojkajak v zložení Gelle, Vlček suverénne do finále

http://sportky.topky.sk/c/91672/dvojkajak-v-zlozeni-gelle-vlcek-suverenne-do-finale

Anonym

Teamleaderov blog z OH – tentoraz iba vážne + FOTO

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2052

Anonym

foto

http://www.london2012.com/canoe-sprint/photos/event=canoe-sprint-kayak-double-1000m-men/pictures.html#laurens-pannecoucke-and-olivier-cauwenbergh-belgium-compete-the-men-kayak-double-1000m-canoe-sprint-semi-final

Anonym

http://www.canoe.sk/index.php?go=aktuality&news=2054

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
997,50
2. NOV
61,4%
612,50
3. ŠAM
60,4%
602,50
4. PIE
58,8%
587,00
5. UKB
51,8%
517,00
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
MS Majstrovstvá sveta - šprint juniori a U23
17.07.2024 | Plovdiv, BUL
SP Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa
20.07.2024 | Šamorín, Jazero Lagúna
MSR SPM-SR krátke trate
02.08.2024 | Bratislava, Zemník
Olympijské hry
06.08.2024 | Paríž, FRA
MSR M-SR SUP
10.08.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.