Nový antidopingový kódex s podporou väčšiny krajín.

Delegáti kodanskej konferencie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) v stredu odsúhlasili nové pravidlá na boj proti dopingu v športe.

SITA, ss | 05.03.2003 22:30:07

Nový Antidopingový kódex WADA získal podporu väčšiny športových zväzov a vlád jednotlivých krajín. "Táto deklarácia je možno iba kus papiera, ale slová na ňom znamenajú veľmi veľa. Vytvorili sme zjednotený front, ktorý bude bojovať proti podvodníkom v športe. Oddnes sa im bude dýchať oveľa ťažšie," povedal dánsky minister športu Brian Mikkelsen. Najdôležitejšou súčasťou nových pravidiel je povinný dvojročný zákaz činnosti pre usvedčených dopingových hriešnikov, v prípade "výnimočných okolností" je však prípustný aj iný postup. Veľký význam má aj ustanovenie jedného úplného zoznamu zakázaných podporných prostriedkov namiesto doteraz používaných dvoch. Cieľom predložených zmien je predovšetkým zintenzívniť a zjednotiť boj proti dopingu, tak aby vo všetkých športoch platili rovnaké štandardy a sankcie. WADA chce, aby nový kódex vstúpil do platnosti do OH 2004 v Aténach a aby vlády jednotlivých krajín prijali kodanskú antidopingovú deklaráciu najneskôr do ZOH 2006 v Turíne.

"Dnešný deň je veľmi dôležitý. Až budúcnosť však ukáže, či sa stane naozaj kľúčovým dňom v boji proti dopingu v športe," povedal šéf MOV Jacques Rogge. "Dnešné vyjadrenie podpory presne odráža náš spoločný postoj voči dopingu v športe. Dúfam, že v krátkom čase podpíšu novú deklaráciu všetky krajiny," povedal predseda WADA Dick Pound.

Deklaráciu za prijatie nového kódexu v Kodani podpísalo 49 krajín vrátane Austrálie, Francúzska, Nemecka, Ruska, Veľkej Británie, USA a aj Slovenska, ktoré sa týmto krokom zaviazali podporovať aktivity WADA a vytvárať vo vlastných krajinách priestor pre činnosť nezávislého antidopingového subjektu. Za Slovensko dokument v Kodani podpísal minister školstva Martin Fronc a priamym dôsledkom by malo byť vytvorenie Antidopingového výboru SR.Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Nový antidopingový kódex s podporou väčšiny krajín.“.

Späť na zoznam aktualít
MSM GROUP
KINET - internet a televízia
Slovenský pohár 2021
1. KOM
100,0%
597,50
2. NOV
47,0%
281,00
3. PIE
33,1%
197,50
4. ŠAM
27,2%
162,50
5. UKB
27,0%
161,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Pohár Interu
24.07.2021
Olympijské hry
02.08.2021 | Tokyo, JPN
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Mediálny partner
Slovenská tlačová agentúra