Nominácia SZRK na ME v Miláne.

Predsedníctvo Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky schválilo na základe výsledkov a výkonov športovcov na I.Kvalifikačných pretekoch, ktoré sa konali ostatný víkend v Račiciach, návrh nominácie Realizačného tímu seniorov na Majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia 15.-18.5.2008 v talianskom Miláne:

SZRK, bb | 06.05.2008 16:42:52

1000m:

K1 muži Róbert Erban

K2 muži Peter Gelle– Martin Jankovec

K4 muži Michal a Richard Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr

C1 muži Marián Ostrčil

C2 muži Ľubomír Hagara– Daniel Biksadský

500m:

K1 muži Andrej Wiebauer

K2 muži Zoltán Tóth– Gabriel Jakubík

K4 muži Michal a Richard Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr

C1 muži Marián Ostrčil

C2 muži Ľubomír Hagara– Daniel Biksadský

K1 ženy Ivana Kmeťová

K2 ženy Ivana Kmeťová– Martina Kohlová

200m:

K2 ženy Ivana Kmeťová– Martina Kohlová

K4 muži Erik Noskovič, Pavol Maťaš, Andrej Wiebauer, Tomáš Martinek

Medailové umiestnenia v oboch disciplínach očakávame od našich „zlatých“ chlapcov – bratov Riszdorferovcov, Erika Vlčeka a Juraja Tarra. U Ivany Kmeťovej a Martiny Kohlovej predpokladáme potvrdenie zaradenia medzi európsku špičku na K2 500m aj K2 200m. Ťažkú úlohu bude mať Marián Ostrčil, ktorý v ťažkých singlových disciplínach sa bude snažiť nadviazať na minuloročné výsledky.

ME v Miláne budú aj dodatkovou kvalifikáciou na OH v Pekingu. Vyššie spomenutí reprezentanti si už nomináciu na olympijské hry vybojovali na minuloročných MS v Duisburgu v disciplíne K4 1000m, K2 500m ženy, resp. C1 1000m.

O ostatné olympijské disciplíny majú možnosť zabojovať ďalší naši reprezentanti, ale čaká ich veľmi ťažká úloha.

Zložitý systém rozdeľovania miesteniek vraví, že najväčšie šance sú v disciplínach K1/C1 500m a 1000m muži, K1 500m ženy, kde sa bude bojovať o 4. resp. 5 najlepších miest po odpočítaní už kvalifikovaných lodí z minuloročných MS. Na druhej strane ide o disciplíny, kde je najväčšia konkurencia kvalitných pretekárov. V našom prípade sa budú o ne uchádzať Róbert Erban a Andrej Wiebauer, ktorí každý vo svojej disciplíne na I.KP v Račiciach podali výborné výkony na úrovni našich chlapcov z majstrovskej K4. Ivana Kmeťová tým, že sa už nominovala na OH v K2, by mala oprávnenie štartovať v Pekingu v disciplíne K1 500m, aj bez účasti na ME. Podľa prísnych kritérií ICF, aj v prípade, že by získala miestenku na ME (do 5.miesta ešte nekvalifikovaných), nemohla by ju „prepustiť“ inej našej športovkyni. To je aj prípad Mariána Ostrčila, ktorý nebude musieť pod tlakom vyjazdiť účasť na C1 500m. Splnením postupových kritérií v Duisburgu ma právo prihlásiť sa na OH aj na túto disciplínu. Ťažšiu úlohu budú mať naše mužské „deble“. Kanoisti Ľubomír Hagara s Danielom Biksadským, kajakári Martin Jankovec s Petrom Gellem a veľké, príjemné prekvapenie kvalifikačných pretekov Gabriel Jakubík a Zoltán Tóth, ktorí si nomináciu na ME vybojovali medzi seniormi v juniorskom veku, budú musieť v silnej európskej konkurencii obsadiť jedno z dvoch voľných postupových miest. Malú nádej dáva ďalšie zložité pravidlo, pri ktorom si môže niektorá loď vo svojej disciplíne vybojovať miestenku na OH aj keď dosiahne prvé nepostupové miesto, ale to iba v prípade, že jedno z postupových miest obsadí loď, ktorá získala miestenku v inej disciplíne na MS v Duisburgu. Ďalej sa budú rozdeľovať aj voľné/divoké karty, ktoré však podľa predpokladov rozdá ICF kanoisticky slabším štátom iných kontinentov, aby zvýšila ich účasť na OH.

Je viditeľne ťažké opísať na pár riadkov prerozdeľovací systém miesteniek, ale to nám nebráni držať palce našim reprezentantom, aby získali čo najlepšie umiestnenia a podali svoj maximálny výkon.

200 metrové trate nie sú olympijskými disciplínami, preto naša účasť v nich bude nižšia.

Nominovaný reprezentačný tím pod vedením reprezentačného trénera Pavla Blaha odletí do Milána v dvoch skupinách vo utorok 13.5. a vo štvrtok 15.5.2008. Vráti sa 19.5. 18:10 na bratislavské letisko.

Ing. Boris Bergendi

Generálny sekretár

Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Nominácia SZRK na ME v Miláne.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.