Návšteva vo vodnom Labyrinte.

Na pozvanie holandských vodákov sa skupina našich vodných turistov zúčastnila medzinárodného podujatia Plavby po jazerách a kanáloch Overijssel.

Dico Mišík, Slovenská kanoistika | 25.01.2003 01:25:42

Táto nová rekreačná oblasť leží asi 100 km severovýchodne od Amsterdamu. Ešte pred 30 rokmi sa tu za hukotu bagrov ťažila rašelina na ploche vyše 150 km2. Pamätníci tvrdia, že vtedy to bolo najviac zdevastované územie Holandska. Dnes je tu čarokrásny svet jazier pretkaný hustou sieťou kanálov a kanálikov. Neodmysliteľné veterné, neustále sa krútiace ružice sa tu využívajú na prečerpávanie vody do vyššie položených kanálov, z ktorých sa samospádom zavlažujú rozsiahle plantáže rákosia. Rákosím sú pokryté všetky strechy domov v okolitých romantických dedinkách, do ktorých sa dostanete vodnou cestou. Pri každom dome kotví dáke plavidlo -od kajakov a kánoí až po robustné jachty. Tejto rozsiahlej a pestrej flotile sú prispôsobené aj všetky mosty a mostíky klenúce sa nad kanálmi. Väčšina mostov je dvíhacích, niektoré sú otočné, obsluha samoobslužná. Všetky umožňujú preplávať pod nimi aj veľkým jachtám. Nikde nenaďabíte na žiadnu prekážku, ktorá by vás prinútila vystúpiť z člna. Aký to rozdiel s našou unikátnou sústavou dunajských ramien, ktorú sme v posledných rokoch prehradili desiatkami hrádzí znemožňujúcich splavnenie.

Tento vodný labyrint navštevujú teraz tisíce milovníkov vodných športov, ale aj cyklistov, pretože tak ako v celom Holandsku, je aj tu vybudovaná hustá sieť cyklistických trás. Automobilistom je však vstup zakázaný a preto aj napriek vysokej návštevnosti je toto územie domovom nepreberného množstva rozmanitého vodného vtáctva.

Overijssel je nádherným príkladom premeny ťažbou zdevastovanej krajiny na príťažlivú rekreačnú oblasť. Holanďania sa aj tu prejavili ako majstri sveta vo vodných stavbách. Ďalší dôkaz ich majstrovstva bola malebná krajina, ktorou sme sa z Overijssel presúvali do Amsterdamu. Prednedávnom tu ešte šumel morský príboj.

Nočná plavba kanálmi Amsterdamu bola atraktívnym vyvrcholením nášho vodáckeho putovania po tejto zaujímavej krajine, v ktorej by sme mali hľadať inšpiráciu pre kultivované riešenia turistického využitia územia okolo nášho Dunaja a ďalších našich riek.

Dico MišíkDiskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Návšteva vo vodnom Labyrinte.“.

Späť na zoznam aktualít
MSM GROUP
KINET - internet a televízia
Slovenský pohár 2019
1. KOM
100,0%
1 235,00
2. PIE
70,0%
864,00
3. NOV
68,7%
849,00
4. TAT
41,1%
507,50
5. ŠAM
38,9%
480,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Pohár SNP
19.06.2021
ME Majstrovstvá Európy juniorov a U23 - šprint
24.06.2021 | Poznaň, POL
Novácka päťstovka, 49. ročník
03.07.2021 | Nováky, jazero
ME Majstrovstvá Európy - maratón
08.07.2021 | Moskva, RUS
Samaria Cup
10.07.2021
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Mediálny partner
Slovenská tlačová agentúra