Návrh nových zmien pre podporu rozvoja mládeže slovenskej kanoistky.

Chcel by som reagovať na články zverejnené na stránkach venovaných slovenskej kanoistike a cítim potrebu nasledujúcimi riadkami vám priblížiť nové, aktuálne podmienky pre rozvoj juniorskej kanoistiky, ktoré mám tiež pripravené, ako návrh pre nové predsedníctvo SZRK. Ide o podmienky, ktoré vychádzajú z dlhodobejšej analýzy juniorskej reprezentácie a sledovanie tréningových procesov našej základne. Vychádzam z postrehov klubových trénerov, množstva diskusií s trénerom RDJ Robom Petriskom a z dlhodobejšej komunikácie a hľadania najvhodnejšej cesty pre legislativne a rozpočtové zázemie s Odborom športu Ministerstva školstva SR (MŠ SR).

SZRK, Bergendi Boris | 24.01.2005 09:56:08

Členská základňa

Z pohľadu porovnania s inými športami, nemôžeme tvrdiť že sa nachádzame v kríze, čo sa týka počtu pretekárov, zúčastňujúcich sa na domácich pretekoch. Tiež však nemôžeme byť spokojní a v každom prípade je nutné vynaložiť snahu na rozširovanie našej základne. Či po línii klubu, alebo zväzu. V rámci zväzových projektov odovzdaných minulý rok na MŠ SR sme dali požiadavku na dotáciu akcie „Leto s kajakom“. Ide o finančné zabezpečenie všetkých aktivít v kluboch a mestách, ktoré majú problémy so získavaním nových nádejí, a to od začiatku spolupráce so školami v skorých jarných mesiacoch až po zabezpečenie dvojtýždňového „kurzu“ kanoistiky v letných mesiacoch v kluboch. Zatiaľ však musíme čakať na „maličkosť“ - pozitívnu odpoveď z MŠ SR.

Vzdelávanie trénerov

Tréner RDJ Robo Petriska mi veľa krát naznačil, že vidí ne jednej strane veľký nedostatok u klubových trénerov, čo sa týka štúdia nových metodík a naberanie vedomostí pre tréningový proces a na strane druhej nedostatočný spätný servis zväzu pre týchto trénerov v danej problematike. Preto od tohto roku ponúkneme v spolupráci s Národným športovým centrom prednášky a semináre s rôznymi odbornými témami, podľa dohody aj súkromné konzultácie a taktiež odbornú literatúru. Tréneri budú mať zväzom hradené diety a cestovné náklady.

Odmeňovanie trénerov

Všetci evidujeme, že chýba motivácia, lepšie povedané satisfakcia klubových trénerov pri výchove talentovaných pretekárov. Samozrejme pre každého trénera je príjemný pocit, už keď špičkový pretekár, ktorý v minulosti prešiel jeho rukami, dosiahne skvelý výsledok. Ale samozrejme každý považuje za primerané odmeniť trénera aj finančne. Preto pokladám za „revolučnú“ (J) zmenu, podľa ktorej zväz bude odmeňovať trénerov za hodnotný výsledok dosiahnutý na vrcholnom juniorskom, či seniorskom podujatí. Hlavnou motiváciou by malo byť hlavne to, že za výsledok na seniorskom podujatí nedostane odmenu len súčasný tréner, ale aj tréner v mládežníckom období. Predpokladám, že najvhodnejšou formou bude, keď rozdelenie balíka peňazí na odmeny navrhne v danom pomere samotný pretekár. Tento návrh by zväz potvrdil, aby sa vyhlo prípadným špekuláciám. Tabuľka odmien bude dopredu daná a zverejnená. Teraz vám ešte neviem presne povedať akú výšku by mali odmeny dosahovať. Nemôžeme však v dnešných pomeroch očakávať, že budú závratné. Pozitívum skôr vidím v tom, že práca vynaložená do talentovaného pretekára je v pravom slova zmysle investícia, pretože dokáže „získať“ odmenu aj dávno potom, ako úspešný pretekár „opustí“ svojho mládežníckeho trénera. Na mieste vidím, že kritériá pre odmenu budú veľmi tvrdé a len pre výsledky v olympijskych disciplínach. Približne to bude dosiahnutie 1.-6. miesta na OH/MS, 1.-5. miesta na ME, 1.-3. miesta na MSJ/ MEJ. Malé negatívum je, že odmeny budú vyplácané v prvých mesiacoch nasledujúceho roka. Táto zmena by sa však mala týkať už výsledkov z minulej sezóny.

Útvary talentovanej mládeže (ÚTM)

Ďalšia kapitola bude výber talentovanej mládeže. Tu by som podporil návrh trénera RDJ, vykonávať oponentúry tréningových plánov klubov na SZRK s výberom pretekárov do ÚTM. Terajšie kritériá pre zadeľovanie do ÚTM sú veľmi voľné. Ide o dosiahnutie prvej polovice umiestnenia v celkovom hodnotení Slovenského pohára (SP) vo svojej kategórii, čo často neodzrkadľovalo realitu o talente niektorých pretekárov. Preto návrh bude dosiahnutie prvej tretiny v hodnotení SP, a samotné zadelenie bude ešte potrebné oponovať na pôde SZRK. S vybranou skupinou talentovaných pretekárov sa následne bude pracovať podľa predstáv trénera RDJ a podľa dohodnutých pravidiel SZRK.

Platy trénerov

Platy trénerom ÚTM sa budú realizovať a stanovovať, ako v minulosti podľa kritérií SZRK. Tento rok však prvé prostriedky budú poukázané trénerom už v priebehu februára. Ďalšou, „tiežrevolučnou“ zmenou bude (nad rámec spomenutých platov) pracovná dohoda s trénermi klubov, ktoré sa v predošlom ročníku SP umiestnili na (predpokladám) prvých piatich priečkach. Tým by sme dosiahli aj môj aj Robov sen – vytvorenie štatútu profesionálneho trénera v klube. (Respektíve náš sen je vytvoriť podmienky profi trénera v každom aktívnom klubeJ). Pre spravodlivé riešenie by sa to netýkalo klubov, ktoré už majú zabezpečeného profesionálneho trénera z iných zdrojov. Samozrejme títo tréneri budú niesť aj zodpovednosť za športové výsledky klubu. Neviem povedať ešte presný počet klubov, ale určite by to malo fungovať už tento rok.

Dúfam, že som priniesol trochu svetla do tejto problematiky. Celý návrh vypadá trochu smelý, ale myslím, že je realizovateľný. Veľmi by som bol rád, keby sa tieto zmeny stali základným kameňom pre zlepšenú prácu s mládežou a pre dosahovanie špičkových výsledkov na medzinárodnom poli.

Očakávam vaše pripomienky, iné návrhy, prípadne zlepšenia.

S pozdravom

Boro Bergendi

Diskusia k článku:

Anonym

Velmi pozitivna vec ako pomoct klubom je plateny klubovy trener.Trenerom sa tazko pracuje,len z toho,ze po praci idu zadarmo vo volnom case pracovat s detmi.

Anonym

ODMENY: Čo 200vky a maratón

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.